Kırşehir Umut Haber Gazetesi

15 TEMMUZ’U UNUTMADIK

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde Kırşehir yine nöbet tutacak. Cuma günü başlayan etkinlikler kapsamında bugün saat 11.00’da şehitlik ziyaret edilecek. Türkiye, tarihinin en karanlık günlerinden birisini takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde yaşamıştır. Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup bir grup üniformalı hain, emir komuta zincirinin dışına çıkarak halkın iradesine el koymaya çalışmıştır.

15 TEMMUZ’U UNUTMADIK
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
15 Temmuz 2019 - 3:48

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde Kırşehir yine nöbet tutacak.  Cuma günü başlayan etkinlikler kapsamında bugün saat 11.00’da şehitlik ziyaret edilecek. Türkiye, tarihinin en karanlık günlerinden birisini takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde yaşamıştır. Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup bir grup üniformalı hain, emir komuta zincirinin dışına çıkarak halkın iradesine el koymaya çalışmıştır.
         Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı gelişme, büyüme, kalkınma ve dünya siyasetinde oynadığı rolü hazmedemeyen dış güçleri ve bunlarla bağlantısı olan ihanet gruplarını rahatsız eder hale gelmiştir. Öyle ki devletin her kademesine sızmış, en kritik noktalarda görev almış ve kendisini paralel devlet yapılanmasının bir parçası olarak gören çete mensubu kişilere karşı yürütülen mücadele büyük bir kararlıkla devam ederken 15 Temmuz darbe kalkışması yaşanmıştır.

Biz ülke olarak zaman zaman çeşitli sorunlar yaşayabiliriz. Kendi içimizde fikir ayrılıklarına düştüğümüz durumlar da olabilir ancak “din, vatan ve bayrak” kavramları bizim millet olarak en hassas noktamızdır ve bizi bir araya getiren en güçlü bağdır.
          Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele karşı tüm varlığımızla savunduğumuz vatan topraklarımızı, büyük fedakârlıklarla kurduğumuz Cumhuriyetimizi, belli bir seviyeye getirdiğimiz demokrasi kültürümüzü bir avuç üniformalı haine bırakmamız düşünülemezdi. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin hainler karşısındaki dirayetli duruşu ve vatansever güvenlik güçlerimizin etkin müdahalesi sayesinde bu darbe teşebbüsü amacına ulaşamadan bastırılmıştır.
         Beyinleri yıkanan ve birer terör makinesi haline gelen FETÖ mensupları, ne acıdır ki, halkımızın alın teriyle alınan, vatanımızın korunması ve halkımızın güvenliği için kullanılması gereken savaş uçaklarını, tankları ve helikopterleri devletimizin asli kurumlarına ve milletimize karşı kullanmaktan hiç utanç duymamışlardır. Gözlerini kan bürümüş darbeci hainler, halkın iradesini temsil eden Meclisimizi ve kritik konumdaki kamu kurumlarını bombalamış, köprüleri, havalimanlarını, basın kuruluşlarını, askeri üsleri işgal ederek, demokrasisine sahip çıkmak için sokağa çıkan halkımızın üzerine mermi yağdırmıştır. Geçmişte yaşadığımız darbelerin yıkıcı etkilerini hala üzerinden atamayan ve artık darbelerle anılmak istemeyen Türk Milleti, ulaştığı demokrasi olgunluğuyla Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak vermiş, meydanlara inerek darbe yapmaya kalkan hainlere engel olmuştur. Tehlikede gördüğü vatanı için elinde bayrağı ile sokaklara akın eden halkımız kendilerine doğrultulan silahlara, üzerlerine sürülen tanklara, tepesine yağan bombalara rağmen sabaha kadar meydanları boş bırakmamış, darbecilerin işgal ettiği her noktaya korkusuzca girerek cuntacılara engel olmaya çalışmıştır. Başta yüce dinimiz olmak üzere tüm kutsal değerlerimizi kullanan hainlerin darbe girişimi birkaç saat içinde bastırılmıştır ancak çoğunluğu sivil vatandaşımız olmak üzere asker ve polisimiz şehit düşmüş, yine yüzlerce vatandaşımız yaralanmış, kamu kurumlarımız büyük hasar görmüş, yaşanan bu elim olaylardan kamuoyu vicdanı büyük yara almıştır.
Darbe sırasında basın kuruluşlarımız ve siyasi partilerimiz büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koyarak tercihini darbecilerden yana değil demokrasiden ve milletimizden yana kullanmışlardır. Basınımızın sıcağı sıcağına gelişmeleri kamuoyuna aktarması, halkımızın olaylardan anında haberdar olmasını sağlamış, milletimizin uyanışında büyük etkisi olmuştur.
Yediden yetmişe tek yürek olan Türk Milleti yeni bir darbe teşebbüsünü önlemek, demokrasisine sonuna kadar sahip çıktığını göstermek amacıyla günlerce meydanlarda demokrasi nöbeti tutmuş, ülkemizin artık darbelere geçit vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiş, halkın tercihini görmezden gelenlere unutamayacakları bir ders vermiştir. Devletimiz, bu darbeyi organize eden, maddi destek sağlayan ve kamu kurumlarına sızarak ülkemizin menfaatlerine zarar veren FETÖ mensuplarının tüm unsurlarıyla bertaraf edilmesi, suçluların hak ettiği cezayı alması amacıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.
  Demokrasi zaferi olarak kutlanacak her 15 Temmuz’da milletimizin kalbi şehitlerimizi anmak için atacak, meydanlar milli birlik ve beraberlik ruhu ile yeniden şahlanacaktır. İşte o tarihte bu meydanda toplanan vatansever Kırşehirliler, bugün de aynı ruh aynı heyecanla devletinin ve milletinin yanında olduğunu bir kere daha haykırmaktadır.

KIRŞEHİR’DE ETKİNLİKLER ŞU ŞEKİLDE

15 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ

11:00  Şehit Kabirlerinin Ziyaret Edilmesi, (Yer :Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği),  12:00  Şehitlerimizin Ruhu için Mevlid-i Şerif Okutulması, Hatim, Dualarının Yapılması ve İkram, (Hoca Ahmet Yesevi Camii), 15:00 15 Temmuz Şehitlerimizin Kabirlerinin Ziyaret Edilmesi, Şehit Gökhan Yildirim (Kaman İlçesi Kargın-Yenice Mezarlığı/Kaman), Şehit Ayhan Keleş (Kaman İlçesi Kurancılı Mezarlığı/ Kaman), 20:00 Askerlik Şubesi Önünde Toplanma, 20:30 Milli Birlik Yürüyüşü, (Askerlik Şubesi Önü-Ankara Caddesi- Cacabey Meydanı). 21:00 15 Temmuz Darbe Girişimi konulu film ve slayt gösterimleri (Yer: Cacabey Meydanı), 21:15 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  Programı(Yer: Cacabey Meydanı), Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim  Tilaveti, Protokol Konuşmaları, Protokol Konuşmaları, Mehteran Gösterisi, Şiirlerin Okunması, Kahramanlık Türküleri, (Fatih Sarıyıldız Grubu ve İdris Altuner), Tiyatro – 15 Temmuz’a Hayat Verenler, (Sait Sargın Tiyatro Grubu), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı konuşmanın canlı izlenmesi, 00:13 Tüm Camilerde Sela’ların Okunması (15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece), Demokrasi Nöbeti

16 TEMMUZ 2019 SALI

          14:30 Panel, “15 Temmuz Yansımaları” Moderatör: Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Panalistler: Doç. Dr. Hüseyin Öztürk, Doç. Dr. Hüseyin Şimşek, (Yer: Ahi Evran Üniv. Ahi Evran Kongre ve Kültür Merk. 1. Salon)

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.