Kırşehir Umut Haber Gazetesi

2021 yılı, Ahi Evran-ı Veli, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre yılı oldu

Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran, 2021 yılında tüm dünyada çeşitli etkinliklerle anılacak.

2021 yılı, Ahi Evran-ı Veli, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre yılı oldu
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
18 Ocak 2021 - 17:18

2021 yılı Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü, Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü ve Ahi Evran’ın doğumunun 850. yıl dönümü nedeniyle 2021 yılı, UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran yılı olarak kabul edildi.
UNESCO 40. Genel Konferans kararıyla 2021 yılı için ülkemizin önerisi Azerbaycan, İran İslam Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü; Azerbaycan,  Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Özbekistan’ın desteğiyle Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü; Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle İran ve Azerbaycan ile ortak dosya olarak Ahi Evran’ın doğumunun 850. yıl dönümü UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı.
Böylelikle Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran 2021 yılında tüm dünyada UNESCO ile ilişkili olarak çeşitli etkinliklerle anılacak.
2021 yılının Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran yılı kabul edilmesiyle ilgili Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, açıklamada bulundu.
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “UNESCO, bu toprakların yetiştirdiği büyük erenlerimiz anısına, 2021 yılını Ahi Evran-ı Veli, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre yılı olarak ilan etti. Hemşehrisi olmaktan gurur duyduğumuz; bizlere kardeşliği, paylaşmayı, barışı, sevgiyi ve hoşgörüyü öğütleyen Anadolu Bilgeleri’nin ışığı, yüzyıllar geçse de insanlığın yolunu aydınlatmaya devam edecek” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.