Kırşehir Umut Haber Gazetesi

27 SENELİK ANILARINI BAĞIŞLADILAR

KIRŞEHİR’de ömrünü ahiliğe adayan vatandaşlar arasında ‘Ahi Baba’ olarak bilinen rahmetli Mustafa Karagüllü ve Eşi İsmet Sevinç Karagüllü’nün 2 Şubat 1992 yılından bugüne bir çok anı ve hatıralarla Kırşehir’e büyük değer katan el emeği göz nuru olan Ahi Çarşısı’ndaki Kütüphane, İsmet Sevinç Karagüllü tarafından Yeşil Beyaz Kadın Girişimi Üretim İşletme ve Kalkınma Kooperatifi’ne bağışlandı.

27 SENELİK ANILARINI BAĞIŞLADILAR
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
03 Ağustos 2019 - 13:28

KIRŞEHİR’de ömrünü ahiliğe adayan vatandaşlar arasında ‘Ahi Baba’ olarak bilinen rahmetli Mustafa Karagüllü ve Eşi İsmet Sevinç Karagüllü’nün 2 Şubat 1992 yılından bugüne bir çok anı ve hatıralarla Kırşehir’e büyük değer katan el emeği göz nuru olan Ahi Çarşısı’ndaki Kütüphane, İsmet Sevinç Karagüllü tarafından Yeşil Beyaz Kadın Girişimi Üretim İşletme ve Kalkınma Kooperatifi’ne bağışlandı.

GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Kırşehir’de birbirlerine sevgileri, saygıları ve muhabbetleriyle bilinen kendilerini Ahiliğe adayan Kırşehir’in değerlerinden olan Ahi Baba olarak tanınan Rahmetli Mustafa Karagüllü’nün eşi İsmet Sevinç Karagüllü, geçtiğimiz günlerde Ahi Çarşısı’ndaki Ahi Baba’ya ait olan kütüphanenin devir işlemlerinde gözyaşlarına hakim olamadı.

Yeşil Beyaz Kadın Girişimi Üretim İşletme Ve Kalkınma Kooperatifi’ne devredilen kütüphanenin devir tesliminde açıklamalarda bulunan İsmet Sevinç Karagüllü şu açıklamalarda bulundu;

“Sevgili hanımefendiler beyefendiler yazılı basın mensupları buraya kadar zahmet edip geldiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yaşamımız boyunca çeşitli etkinliklerle hüzün ve sevinç ile karşılaşıyorsunuz bugün iki mutluluğu birden yaşıyorum. Sevgili eşim Ahi Baba Mustafa Karagüllü, biz burayı  2 Şubat 1992 yılında aldık o günden bu güne büyük bir özveri ile bu kitaplığı meydana getirdik. Sevgili eşimin en büyük merakı okumaktı o nedenle İstanbul’da bazı kitapları kendi bütçemizle bazıları hediye olarak bizimle biz bu kütüphaneyi kurduğumuz vakit Mustafa bey çok mutlu olmuştu.

Zevki, isteği buydu. Bir sabah bana şöyle dedi. İsmetciğim benim sizden bir ricam olacak, bu kitapları taşımam mümkün değil siz takdir edersiniz ki bu kitabı bir yere götürmem mümkün değil. Sizden rica ediyorum kütüphanedeki yerinizi sizde hibe edin bende hibe edeyim buraya bir bağış yapalım  ben zaten eşime hiçbir hususta hayır diyemezdim. Mademki Mustafa bey siz istiyorsunuz sizin arzunuzu yerine getirmek için bende sizin isteğinizi yerine getiriyim. 1992 yılından itibaren büyük emeklerle bu kütüphaneyi bu hale getirdik ve bu kütüphaneyi ben ona 1992 de hediye olarak almıştım ve şimdide bunun bağışını düşünüyoruz.

Bu bağışta üzerimde çok büyük yük vardı basında geçen sene zaten sevgilim eşim hayattayken bağış yapacağımızı söylemiştim fakat aradan geçen 1 yıl zarfında benim için yaşadığım en kötü günlerdi eşimin vasiyetini yerine getirememenin hüznünü yaşıyordum.

Dediğim gibi şu anda hem hüzün hem mutluluğu yaşıyorum burada birlikteliğimizde çok güzel anılarımız oldu. Kütüphanede çeşitli vesilelerle paneller yapan talebeler gelirdi ve biz onlara pilav ikram ederdik. Kendisi Ahi Bulgur Pilavı diye diye literatüre Kırşehir’in yemeği olarak ahi bulgur pilavı olarak geçmesini sağladı. Bana gelirdi İsmetcim senden bi şey rica edeceğim bir grup gelecek kütüphanemizde ağırlayacağız ne dersiniz tabi Mustafa bey memnuniyetle istediğiniz bu olsun istediğiniz şekilde halletmeye çalışırım zaman zaman bizim burada çok güzel anılarımız oldu gerçi benim çocuğum yok bu şekilde hitap etmem çocuğu olanlara değişik gelebilir. Benim lafım yadırgayabilirler ama bugün ben çocuğumdan ayrılmış gibiyim bu iki hüznü birden yaşıyorum ama şurada mutluyum ki sevgili emin beyi eşim çok severdi kızım diyebileceğim birisi bundan sonra burayı idame ettirecekler her şeyi benden çok çok daha güzel yapacaklarına eminim bu çeşitli vesilelerle yaptığımız toplantıları biliyorum ki daha güzelini yapacaklar ikisi de çok kıymetli kendileri yönetiminde de ben o nedenle hüznü ve mutluluğu aynı anda yaşıyorum çok teşekkür ederim efendim zahmet ettiniz sürç-ü lisan ettiysem affola üzgün olduğum için bazen sesim değişik oluyor Mustafa beyi anlatmakla ben bitiremem şimdi Mustafa bey bi yerden dediklerimi duyuyor ise derdi ki İsmetciğim çok konuştun derdi ben de bu nedenle artık konuşmayı burada bitiriyorum çok sağolun. Kütüphanemizin yeni sahiplerinin burayı bizlerden daha iyi koruyup daha iyi yerlere getireceklerinden asla şüphem yoktur. Hayırlı olsun.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.