Kırşehir Umut Haber Gazetesi

9. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nın başvuruları başladı

9. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nın başvuruları başladı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
21 Ağustos 2020 - 1:10

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen ‘Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’nın bu yıl 9.’su düzenlenecek. Düzenlenecek olan yemek yarışmasına katılacak olan yarışmacılardan dereceye gireceklere çeşitli ödüller verilecek.

Kırşehir Esnaf  ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ahilik Haftası Kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere, Türk Mutfak Kültürü ve Kırşehir’ in Mutfak Kültürü’nü sahip çıkmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası Kutlamaları içerisinde yemek yarışması düzenlediklerini, özellikle Kırşehirli ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösterdiklerini, 3 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, dereceye girecek olan yarışmacılar çeşitli hediyelerle ödüllendirileceğini ifade etti. Düzenlenecek yarışma Kırşehir’in yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir Yöresi’ne ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb….) dallarında yapılacaktır.

Yarışmaya son müracaat  tarihi  07 Eylül 2020 Pazartesi,yarışma ise 16 Eylül 2020 Çarşamba günü Ağalar Konağı’nda yapılacaktır.

Her dalda dereceye girenlerin birincilere 5 adet küçük çeyrek, ikincilere 3 adet küçük çeyrek ve üçüncülere ise 2 adet küçük çeyrek altın verilecektir.

9. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışmas’na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Kırşehir Kent Konseyine, TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneğine başvuruda bulunabileceklerdir.   

Öztürk, “Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nı her yıl yapılmakta olan Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında düzenleyerek geleneksel bir hale getirdik, böylelikle Anadolumuzun tam ortasında yer alan Kırşehir Mutfağı’nın tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bu yıl yapılacak olan yarışmanın Kırşehir için çok önemli, özellikle ev hanımlarının ve yemek becerisi olan herkesin yarışmaya ilgili olmalarını, bu vesile ile Ahiliğe sahip çıkmalarını bekliyoruz” dedi.

Başvuru yerleri; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırşehir Kent Konseyi, Kırşehir Yardımseverler Derneği, TOKİ  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.