Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Adnan Yılmaz; “BİR HAZİN ÇEVRE YOLU ÖYKÜSÜ”

Adnan Yılmaz; “BİR HAZİN ÇEVRE YOLU ÖYKÜSÜ”
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
28 Eylül 2020 - 5:00

Kırşehir-Ankara, Kırşehir-Kayseri Karayolu’nun Özbağ çıkışı ile Gölhisar arasının belediye mücavir alan sınırı içindeki “Şehirler arası Karayolu” kesitinin;  Belediye Başkanı Halim Çakır döneminde “yol üzerindeki tesis ve işyerlerinin, bazılarının yanlış konuşlanması” sonucu ‘karayolları güvenlik ağına takılması’ ve “yıkımlarının öngörülmesi” sebebiyle “Bu yolun Belediye’ye devri” yapılarak “zarar görmeleri”(!) önlenmişti.
“ŞEHİR İÇİ YOL” STATÜSÜNDEKİ YOLUN, “ŞEHİRLER ARASI TRANSİT YOL” OLARAK KULLANILMASI BÜYÜK RİSKLER OLUŞTURUYOR.
Böylece bakım ve onarımının Kırşehir Belediyesi’ne bırakılmış, biride AKP’li Milletvekiline ait olan Bu yol üzerindeki akaryakıt istasyonları vs.. gibi  yapılaşmaların “Karayolları yol yönetmeliği” ve uygulamalarından muaf hale getirilmesi sağlanmıştı.
Normalinde “Karayolları güvenlik ağı”ndan çıkartılan bu “şehir içi yol” statüsündeki yolun, “şehirler arası transit yol” olarak kullanılması bile büyük riskler oluşturuyor ve oluşturmaya devam ediyor.
Bu nedenle son yıllarda adeta “ölüm yolu” oldu. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının ardı arkası kesilmedi. Bu durum; hala mal ve can güvenliği yönüyle her geçen gün artan bir risk oluşturuyorken vatandaşın. Yatırımcıların ve üniversitenin gündeminden hiç düşmedi ama yıllar yılı AKP’li Milletvekilleri ve Belediye yönetiminin ilginç bir şekilde “telaffuz” undan bile rahatsız oldukları hatta el altından “fiilen engelledikleri” açığa çıkmış bir bir vahim durum oldu.
KIRŞEHİR ÇEVRE YOLUNDA 10 YILI GEÇKİN SAVSAKLAMA
“Kırşehir Çevre Yolu”nda 10 yılı geçkin savsaklama ve lakaytlık bir yana, üstüne üstlük ciddi bir bilgi kirliliği yaşanıyor.
Bilinen; Çevre yolu güzergahı boyunca vatandaşın arsasında tarlasında kazıkların çakılması ve her yıl “ekim dikim yapalım mı? Alacak mısınız?” diyerek yetkili aramaları ve de “Kırşehir Emlak piyasası”nın da “Çevre Yolu”nun belirsizliği ile az “gel-git” ler yaşanmadı.
Kırşehir’in Akbayır sırtlarında bozkırda devasa kampüs içindeki modern Üniversite binaları ve de bütün ihtişamıyla yükselen 5 yıldızlı eski adıyla “Makissos” yeni adıyla “Armas Termal Otel”, gelenlerini yıllar yılı “Alaturka- Gecekondu  Ulaşım Yolları”nın mahcubiyeti içinde karşıladı.
Kırşehir’de termal turizmin öncüsü olan ve 2007 yılında “çevre yolu yapılacak” sözü verilerek bir grup hemşehrimiz tarafından yapımını başlatarak hizmete açtığı bu otel  ile Ahi Evran Üniversitesi aldatılmış, savsaklanmış bir ruh haliyle az isyanlara oynamadı da yetkililerden umudu kesmişcesine, gazete gazete gezinip, dert ortağı arar oldular.
İşin asıl sahibi ve 2009’dan bu yana adım atmayan eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, her seçimde “sorun yok programda” dese de iki dönem Belediye Başkanlığı süresince bedelini her yönüyle Kırşehir ödedi ve ödüyor.
Biliniyor ki, Kırşehir; “içinde güvenli karayolu ağı” geçmeyen Türkiye çapında “istisna” vilayetlerden…
ERDOĞAN’IN SÖZÜNÜN ÜZERİNDEN 7 YIL, GEÇTİ
“Kırşehir Çevre Yolu” için, şimdiki Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlığı döneminde 28 Eylül 2013 tarihinde, Kırşehir’e; Ahilik Haftası Kutlamaları, Neşet Ertaş 1. Altın Bağlama Kültür/Sanat Ödülleri Töreni ve bir açılış için geldiğinde “Şimdi Kırşehir’in çevre yolu ne olacak?” diye soracaksınız. Bakanımızla oturup konuşacağız, onunla da ilgili adımları atacağız.” demesinin üzerinden tam 7 yıl geçti.
AKP’Lİ SEÇİLMİŞLER KIRŞEHİR’E BAŞKA, BAKANA BAŞKA DEMİŞ!
“Bakanımızla oturup konuşacağız, onunla da ilgili adımları atacağız.” denilen Bakan Binali Yıldırım’ın çevre yolu ile ilgili bilgi almak isteyenlere “Kırşehirli arkadaşlarımız çevre yolu şimdilik dursun, mevcut yol üzerinde yüzlerce işyeri sahibi mağdur olur. Bu çevre yolunu yapmak yerine mevcut karayolu üzerinde bulunan üst köprüye destek verin dedikleri” şeklindeki kendisine ilin AKP’li seçilmişlerince iletilen ve Kırşehirliden gizlenen durumu anlatmaktan başka izahat bulamaz.
Nitekim neden sonra 2018 yılı 6 Ocak tarihinde bu eski Ulaştırma Bakanı ve 2018’ın de Başbakanı Binali Yıldırım Kırşehir Âşık Paşa Spor Salonunda gerçekleşen, “AKP 6. Olağan Kongresi“inden yine çevre yolu talebiyle karşılaşınca “Çevre Yolu” işinde Kırşehir’in arkasından çevrilen bir dümeni devirip dökmüştü.
Başkaca şehir giriş ve çıkışlarında devasa viyadük ve alt geçişlerle “Karayolları Yatırımları”ndan büyük paylarla büyük işler yapılırken bizim siyasi temsilcilerimiz bir oldu bittiyle yanlarına bazı sivil toplum kuruluş temsilcilerini de katıp, Ankara‘nın yolunu tutarak “Çevre yolu kalsın şu üst köprü yolu finanse edin yeter” diyerek çevre yolumuzu savsakladılar.
BAŞBAKAN YILDIRIM:
“ÇEVRE YOLUNU DAHA ÖNCE YAPACAKTIK AMA ACELESİ YOK KALSIN DEDİNİZ”
Başbakan Yıldırım, kongre salonunda “Çevre yolunu daha önce yapacaktık ama acelesi yok kalsın dediniz” sözleri buz gibi hava estirmiş, aynen şu cümleleri sar etmişti:
“Çevre yolunu daha önce yapacaktık ama acelesi yok kalsın dediniz ama şimdi zamanı geldi. İnşallah çevre yolunu da plana alacağız ve önümüzdeki yıllarda Kırşehir’imize kazandıracağız. Hayırlı uğurlu olsun.”  (6 Ocak 2018 Kırşehir Aşıkpaşa Spor Salonu AKP İl Kongre konuşması)
BAHAMATTİN ÖZTÜRK’ DE İFŞA ETTİ
Sonradan Dönemin Başbakanın ifşa ettiği “çevre yolu kalsın” diyen heyetin gidişini Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamattin Öztürk’ de ifşa ederek direkt Yaşar Bahceci’yi AKP örgütünü ve o dönemin AKP Milletvekillerini sorumlu tutarak şöyle diyecekti:
“Maalesef gittik. Sayın Bakan Binali Bey bize ‘Size köprü parası veremem çünkü o köprü karayolu ağında değil, belediye yolu görünüyor, vaktinde karayolu ağından çıkarmışsınız hem niye köprüyle uğraşıyorsunuz sizin çevre yolunuzu yapacağız ki büyük yatırım bu’ dediğinde Yaşar Başkan;  ‘Çevre yolu şimdilik kalsın siz bizim şu köprü işini çözün’ demiştir. İşin aslı biz Ankara’ya giderken Bakan Binali Bey’e ‘ziyarete gidilip sorunlarımızı ileteceğiz’ diye gitmiştik ama orada işlerin rengi değişti.”
Yazının devamı 30 Eylül 2020 Çarşamba günkü sayımızda yer alacaktır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.