Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Afetlerde dirençli yapılaşma önemli

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, afetlerde dirençli yapılaşmanın önemini açıkladı.

Afetlerde dirençli yapılaşma önemli
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
04 Kasım 2020 - 16:11

Afetlerde dirençli yapılaşmanın önemli olduğunu bildiren Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, şu açıklamada bulundu:
“İçinde yaşadığımız evimiz, ders dinlediğimiz okullar, alışveriş için gittiğimiz mağaza, ya da marketler, eğlence ve kültür merkezleri ile çalıştığımız iş yerleri, bir afet durumunda uğrayabileceğimiz zararı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
Ülkemizdeki yapısal risklerin önemli bölümü, inşaatlarda standartlara ve yönetmeliklere uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Olası afetler karşısında büyük can ve mal kayıplarının önlenmesi için, güvenliği yetersiz olan binaların güçlendirilmesi, ya da yıkılıp yeniden inşa edilmesi gereklidir.
Afetlere karşı güvenli bina yapım süreci; Binaların afetlere karşı güvenliği, inşaatın başlamasından binanın kullanıma açılmasına kadar geçen tüm aşamaları kapsar. İmar Kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve Belediyelerce uygulanmakta olan İmar Yönetmelikleri bu aşamaları belirler ve tanımlar. Oturduğumuz veya satın alınacak binaların ilgili deprem yönetmeliklerine göre yapılıp yapılmadığını sorgulamak gerekir.
Güvenli malzeme ve materyal kavramı; Binalar yapısal ve yapısal olmayan elemanlardan meydana gelir.
Yapısal elemanlar; Binayı taşıyan kolonlar, kirişler, perde duvarlar (Düşey olarak), döşeme ve çatı, temel (yatay olarak) ve bağlantı yerleri (Kolon-kiriş bağlantıları, kiriş-kiriş bağlantıları).
Yapısal olmayan elemanlar; Dolgu duvarlar, bölme duvarlar, pencereler (düşey olarak), asma tavanlar (yatay olarak), her türlü mobilya, beyaz eşya, elektrik aksamları, kolon veya kirişlerin yapısal olmayan dolgu duvarlar ile bağlantıları.
Ev kiralarken ya da satın alırken dikkat!
Ev kiralarken ya da satın alırken bunlara dikkat edin;
Mimarlar ve inşaat mühendisleri tarafından tasarlanmış, yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde  inşa edilmiş olmasına, inşaatın usta işçiler tarafından yapılmış olmasına, ruhsatının ve iskânının olmasına, proje amacına uygun olarak kullanılmasına ve yapılmış olan değişiklikler için tadilat ruhsatının bulunmasına dikkat etmeliyiz.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.