Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Ahilik Haftası Kutlamaları 9 pare top atışı ile başlayacak

Ahilik Haftası Kutlamaları 9 pare top atışı ile başlayacak
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
07 Eylül 2020 - 11:50

Bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında kutlanacak 33. Ahilik Haftası programı hazırlıkları tamamlandı.

Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, Ahilik Haftası Kutlamalarının ilk gününde Kırşehir tarihi kaleden ‘9 pare top atışı’ ile başlayacağını duyurdu.

Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı paylaşımda bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında kutlanacak 33. Ahilik Haftası programı açılışında 9 pare top atışı ile gerçekleştirileceğini belirtti.

Kırşehir Belediyesi tarafından, tarihi kaleden 9 pare top atışı yapılarak Ahilik Kutlamalarının startı verilecek. Kırşehir semalarında inleyecek top atışı kutlamaların coşkusunu Kırşehir Halkı’na yaşatılacak.

Kutlama programlarına kısıtlama getirildi

Kutlama programında bu yıl, salgınla mücadeleyi aksatacak şekilde insanları bir araya getiren etkinliklere yer verilmeyecek. Daha önceki yıllarda düzenlenen kortej yürüyüşü, konserler, Ahi Çarşısı, kitap fuarı, esnaf yemeği ve Ahi Pilavı ikramı gibi etkinlikler bu yıl yapılmayacak.

Yemek Yarışması da kutlama programından çıkarıldı

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Bahamettin Öztürk, sosyal medya hesabından Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nın koronavirüs nedeni ile kutlama programından çıkarıldığını bildirdi.

Öztürk, “14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında kutlanacak olan 33. Ahilik Haftası etkinlikleri arasında bulunan ‘Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’ tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü hastalığı nedeniyle katılımcıların sağlıklarını riske atmamak maksadıyla Ahilik ve Esnaf Bayramı Merkez Yürütme Kurulu tarafından kutlama programından çıkarılmıştır” dedi.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, il protokolü ile yaptığı toplantıda “Bilindiği gibi salgın hastalıkla topyekun mücadele verdiğimiz bir süreçteyiz. Hem toplum sağlığını hem de bireysel sağlığımızı korumak, bizim en temel vazifelerimizdendir. Bu seneki Ahilik Haftası kutlama programına da salgın hastalıktan dolayı sınırlandırmalar getirdik. İlimizin en önemli etkinliklerinden biri olan Ahilik Haftası kutlamalarının Ahi şehri Kırşehir’e yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesi gayretindeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.