Kırşehir Umut Haber Gazetesi

AHİLİK KUTLAMALARI 3 GÜN OLSUN!..

Kırşehir’de Ahilik Haftasının süresinin kimi esnafa göre çok uzun olduğunu kimine göre de 3 gün yeterli olduğunu söylediler.

AHİLİK KUTLAMALARI 3 GÜN OLSUN!..
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
08 Ağustos 2019 - 13:23

Kırşehir’de Ahilik  Haftasının süresinin kimi esnafa göre çok uzun olduğunu kimine göre de 3 gün yeterli olduğunu söylediler. Bizler de Umut Haber ekibi olarak Kırşehir esnafına Ahilik Haftası kutlamalarının kaç gün olması gerektiğini sorduk.

ŞEFKİ TURAK (PERDECİ) Ahilik Kutlamalar Kırşehir’in merkezi  ve Türkiye’ye yayılan bir kültür mirasımız. Kutlamalara gelince Ahilik Kutlamaları gerçekten bir hafta çok uzun bir süre. Bu kutlamaların 3 güne düşmesi bizler için daha iyi olacaktır.

ZİYA İŞÇİMEN (TERZİ) Ahilik kutlamalarına bizler önem vererek katılım sağlamalıyız. Çünkü Ahilik teşkilatına Kırşehir ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle kutlamaların bir hafta sürmesi reklamımız açısından iyi bir etken. Umarım bu yılki kutlamalar daha canlı ve daha renkli geçer.

MUSTAFA KAMALI (KUNDURACI) Esnaf ve Sanatkarların Piri Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin yüce adı ve anısına hürmeten düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları bir hafta sürüyor, fakat bu bir hafta içerisinde sadece ilk günü katılım sağlanıyor geri kalan 5 gün boş geçiyor. Bu süreyi 3 güne düşerse hem masraf olmaz hem de katılımın olacağına inanıyorum.

ALAATTİN ÖZTÜRK  (KONFEKSİYONCU) Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesidir. Kutlamalar benim düşünceme göre bir hafta sürsün  nedeni ise gelecek nesillere ahilik daha iyi tanıtılmış olur.

MURAT İŞERİ (HIRDAVAYÇI) Ahilik kültürü korunmaya, araştırılmaya ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmeye ihtiyaç duymaktadır. Yarenlik ve yarenliğin doğuşu, tarihi, gelişimi, etkileri ile yarenliği oluşturan çeşitli unsurların araştırılması gerekmektedir. Ama Ahilik haftasında Kırşehir’de katılımı göremiyoruz çok az bir katılımla sönük bir şekilde geçmektedir üç günlük kutlamalar esnaf içinde vatandaş içinde kafidir.

ABDİ ÇAVUŞ (BOBİNAJCI)  Ahilik kutlamaları 3 güne düşmesi esnaf açısından daha iyi olur, çünkü esnafın işinin başında olması gerekmektedir Ahilik teşkilatında bunun olması gerektiğini vurgulanmakta kutlamalar 3 gün olursa katılım daha fazla olacaktır.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.