18 Eylül 2020 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleşen toplantıyaKırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Mızrak ile KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur, KAEÜ Rektör Yardımcısı ve UNİKOP Stratejik Planlama Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil ile Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük katıldı.

Kurt: “UNİKOP faaliyetlerini online yapabiliriz”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve UNİKOP Stratejik Planlama Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kurt, kısa bir sunum yaparak üniversitenin UNİKOP Dönem Başkanı olarak gerçekleştirdiği ve 2020 yılı içinde gerçekleştireceği faaliyetler hakkında bilgiler verdi.Pandemi nedeniyle bazı faaliyetleri ertelediklerini dile getiren Kurt, Türkiye Girişimci Buluşması Fuarı’nın, Türkiye’nin Kalkınmada Öncü Gücü ‘Girişimcilik’ temasıyla 30 Eylül 2020 tarihinde Konya’da gerçekleşeceğini duyurdu. Faaliyetlerini pandemi nedeniyle ertelemek yerine online olarak yapabileceklerini söyleyen Kurt, UNİKOP Stratejik Planlama Kurul Üyeleri yapacakları istişareler sonucunda bu konuya netlik kazandırabileceklerini ifade etti.

Rektör Karakaya: “Uzaktan eğitimin ölçme yöntemini ve güvenliğini geliştirmeliyiz”

Kırşehir Evran Üniversitesi Tipobet Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasında bölge üniversite rektörleri ile KOP yetkililerini Kırşehir Ahi, Evran Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutlu olduklarını dile getirerek pandemi sürecinde üniversitenin kurullarıyla bir orta akıl oluşturduklarını sonra bunu bilgiye çevirdiklerini ve en sonunda da iradeye dönüştürdüklerini söyledi. Uzaktan eğitimde en belirsiz tarafın ölçmenin güvenliği olduğunu söyleyen Rektör Karakaya, dünyada da henüz bu konuya tam olarak çözüm bulunamadığını dile getirdi. UNİKOP’un üyesi olan 13 üniversitenin böyle bir gündeminin olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Vatan Karakaya, Stratejik Planlama Kurulu’nda bu konunun tartışılmasını ve sınav dönemi sonuna kadar bazı çözüm önerilerinin oluşmasını önemsediğini belirtti.

Rektör Karakaya: “Sanal oryantasyon ve sanal turlarla aramıza yeni katılan öğrencilerimize üniversitemizi tanıtacağız”

Pandemi nedeniyle Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne yeni başlayan ve fiziksel olarak üniversitede bulunamayan öğrencilere yönelik çalışmaların olduğunu ve onlara karşı özel bir gayret sarf etmeleri gerektiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, oryantasyon eğitimlerini de uzaktan yapıp sanal turlarla öğrencilere üniversiteyi gezdireceklerini söyledi. Öğrencilere bir yandan üniversiteyi tanıtırken bir yandan da psikolojik olarak onların derslere ve üniversite ortamına hazırlanmalarına yönelik çalışmalarının olduğunu anlatan Rektör Karakaya, öğrencilere daha iyi materyallerle ve donanımlarla daha nitelikli bir ortam sağlayarak uzaktan eğitim vermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Rektör Karakaya, “2016 yılında kurduğumuz bir stüdyomuz var. Materyal üretimi ve kaliteli bir uzaktan eğitim için tüm şartlar mevcut. Öğretim üyelerimize bu teknik imkânlarımızı kullandıracağız ve bu şekilde dersler daha ilgi çekici olacak ve katılım oranı daha yüksek hale gelecek” dedi.

Toplantıda daha sonra AYDEP Koordinatör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Şimşek Türkiye Yüksek Eğitiminin Temel Sorunları, Eğitimde Kalite Güvence Sistemi, Tasarım, Uygulama ve Kullanım Kalitesi ile Yeterlilik alanları hakkında UNİKOP Üst Kurul Üyelerine bir sunum yaptı. Üniversite rektörlerinin stratejik planda yer almasını istedikleri önerileri paylaşmalarının ardından UNİKOP Üst Kurul Üyeleri Toplantısı sona erdi.