Kırşehirli kadınlar Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi bünyesinde bir araya gelerek Kırşehir’in yöresel ürünü olan Cemele Biberi kurusu imal etmeye başladı. Kendine has lezzetiyle yoğun ilgi gören Cemele Biberi, Kooperatif üyelerinin bağ evinde üretiliyor. Coğrafi işareti bulunan Cemele Biberi kadınların elinden sistemli şekilde satışa sunuluyor.

Kadınlar üretimde yer alıyor

Yerli ürünlerin üretimini yaparak kadınların aile ekonomisine katkı sağladıklarını belirten Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Kangal, “Bizler burada ürettiğimiz ürünlerden elde edilen gelirlerle ailesini geçindirmek, aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlarımıza katkı Kolaybet sağlıyoruz.

Kooperatif üyemiz Aysel Hanım’ın evini bağ evine çevirdik. Oradaki tüm şartları sağladık. Tarım İl Müdürlüğü’nden gereken izinlerimizi aldık. Bağ evi içerisinde bulunan alanımızda domates kurusu, biber kurusu ve bizim coğrafi işaretli bir ürünümüz olan Cemele Biberi kurusu yapıyoruz. Kayısı kurusu, reçellerimiz mevcut. Bu ürünleri paketleyerek satışa sunuyoruz. Artık Kırşehir’in yerli ürününü Kırşehir kadını üretecek.

“Kadınlarımızı kimse durduramaz”

Bizler kadınlarımızı daha donanımlı hale getirmek için elimizden geleni yapacağız. Girişimci ruhlu kadınlarımıza ulaşarak yeteneklerini ortaya çıkaracağız. Devletimizin desteği de arkamızda oldukça kadınlarımızı kimse durduramayacak” dedi.