Coğrafi konum ve sosyal yapı itibariyle iç içe bir yaşam süren Yozgat’ın Yerköy ileKırşehir’in Çiçekdağı Îlçelerini dağlar, ovalar değil yol ve caddeler ayırıyor. İki ilçe merkezi hem şehirleşme yönünden hem de sosyal, ekonomik ve kültürel yönden tamamen birleşmiş durumda. Farklı illere bağlı oldukları halde iç içe yaşanılan iki ilçede zaman zaman ilginç görüntüler de meydana geliyor.

Evleri karşı karşıya olup illeri farklı olan komşular, birbirlerini Yozgat’ın ya daKırşehir’in alan kodunu çevirerek arayabiliyorlar.

Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi’nde ikamet edip iş yeri Yozgat’ın Yerköy İlçesi’nde olan bir kişi, 5 dakikada iş yerine gidebiliyor. İki ilçenin kaymakamlık binalarının arası ise sadece 10 dakika sürüyor. Çiçekdağı Halkı çoğu zaman alışverişlerini Yerköy İlçesi’nden yaparken Yerköylü vatandaşlar da bazı ihtiyaçlarını Çiçekdağı’na giderek kolaylıkla yapabiliyor.

Vatandaşların mahallelerinde karşılıklı bulunan çöp konteynırlarını dahi her ilçe belediyesi kendisi alıyor. İklim olarak ta her zaman Yerköy İlçesi, Çiçekdağı İlçesi’nden 2-3 derece daha sıcak oluyor.

İki ilçenin iç içe geçmesini çok ilginç bulan Tuğrul Uyar, “İki ilçeyi burada bulunan yol ve kanal ayırıyor. Mesela sanayimizin yarısı Yozgat yarısıKırşehiril sınırı içerisinde bulunuyor. Türkiye’de ender olan bir yer. Yozgat’ın telefon alan kodu 0354,Kırşehir’in alan kodu ise 0386. Telefonlar ayrı ama yaşam şekilleri aynı. İnsanların Yerköy’de iş yeri var ama ikametleri Çiçekdağı’nda bulunuyor. Biz de öyleKırşehirli, Yozgatlı yok, hep biriz. Yerköy’ün Hükümet Konağı ile Çiçekdağı’nın Hükümet Konağı arası 5 kilometre. Çok enteresan bir durum Türkiye’de az olan bir yer” dedi.

46 yıldır Çiçekdağı’nda yaşadığını söyleyenKırşehirÇiçekdağı Fevzi Çakmak Muhtarı Mustafa Doğan ise “Mahalleden geçen yolumuz iki ilçeyi bölüyor. Karşı taraf Yozgat’ın Yerköy ilçesi bu taraf iseKırşehir’in Çiçekdağı İlçesi. İlçeler birbiriyle iç içe girmiş durumda. Yol iki şehri ikiye bölmüş. Enteresan bir durum” diye konuştu. İHA