Ülkemizde Kooperatifçiliğin geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar Merkezi’nde 24 Eylül 2020 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı açıldı.

Umut Şirketler Grubu bünyesinde Kırşehir’de üretilen Özbağ Gazozu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’nda yerini aldı. Kırşehir Standı içerisinde yer alan Özbağ Gazozu, fuara katılanlara ikram ediliyor ve Kırşehir’in yerli ve milli ürünü olarak tanıtılıyor. 27 Eylül’e kadar açık olacak fuarda Özbağ Gazozu, farklı illerden gelen katılımcıların beğenisine sunulmaya devam edecek.

Kırşehir’i temsilen fuara Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi temsilcileri de katıldı. Fuarda Kırşehir’i üretilen tarhana, pestil, domates kurusu, biber kurusu, çeşitli reçeller ve şehrimizi tanıtan süs eşyalarının bulunduğu stantta, şehrimiz tanıtılacak.

Fuarın amacı; kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, zincir marketle ve önde gelen elektronik ticaret firma yetkililerinin ve tüm halkın buluşmasının sağlanarak kooperatif ürünlerinin tanıtılması ve kooperatiflerin ticari kapasitesinin arttırılmasıdır.

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı 24 Eylül’de ATO Congresium’da Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, AK Parti Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Jülide Sarıeroğlu, Lüftiye Selva Çam, Çiğdem Karaaslan, MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu katıldı. Katılımcıların yerlerini almasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Fuarda pandemi nedeniyle her türlü tedbir alındı

Açılış törenininilk konuşmasını yapan Kırşehirli Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, “Tüm dünyada hayatı derinden etkileyen bir dönem yaşanıyor. Bu zorlu dönemi birlikte mücadele ederek aşacağız. Kendimizi ve çevremizi salgından korumak için gerekli bütün tedbirleri alarak çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Bunun için ekonomimizin önemli bir öznesi olan kooperatiflerimizle 4. kez Ankara’da yeni bir Jestbahis fuarda buluşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında dört gün sürecek Kooperatifçilik Fuarı hakkında ayrıntılara yer veren Erkan, “Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz fuar gerek katılımcı ve ziyaretçi sayısı gerekse zengin içeriği ile başarıyla sonuçlandı. Pandemi nedeniyle her türlü tedbiri alarak, Kooperatiflerimizin, katılımcılarımızın ve misafirlerimizin güvenli bir ortamda fuarda buluşmasını sağladık. Çağımızın ekonomik şartları ile uyumlu, kurumsallaşmış, İç ve dış ticarette lider kooperatiflerin sayısını çoğaltmayı faaliyetlerini ülkemizin hedeflerine yakışır bir şekilde artırmayı kendimize amaç edindik. Türkiye Kooperatifler Fuarı bu yolda atılan adımlardan biri. Fuarda kooperatiflerin dışında, E-ticaret ve perakende sektörünün önde gelen temsilcileri, Bankalar ve ilgili kamu kurumları da katılıyor. Yine, kooperatiflerimiz e-ticaret firmaları ve perakende sektörü ile İkili görüşmeler yaparak iş bağlantıları kuracak. Ticaretin temel konularında dijital eğitimlerimiz olacak. Kooperatif ortaklarımız bu eğitimlerle yeni bilgiler, tecrübeler kazanacak. Çeşitli sektörlerden 100’ ün üzerinde kooperatif katıldığı fuarda yenilikçilik, ihracat, e-ticaret, kadın girişimi, çevre duyarlılığı, sosyal sorumluluk alanlarında başarılı kooperatiflerimizi bu yıl da ödüllendiriyoruz. Fuar boyunca gümüş ve cam işlemeden Keçe ve ebru sanatına Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin ustaları da sanatlarını tanıtacak” ifadelerini kullandı.

Kooperatifçilik alanında Genel Müdürlük çalışmaları hakkında da bilgiler veren Erkan, “Tanıtım ve Geliştirme alanında projelerimiz hız kesmeden devam ediyor. Bu tanıtım çalışmalarımızda, Vatandaşlarımızı, sivil toplum kurumlarımızı Kooperatifçiliğe teşvik ediyoruz. Projelerimizin tanıtım yüzlerinden biri, Kooperatifçilik Otobüsü. 2020 Ocak ayında yola çıkan Kooperatifçilik Otobüsü ile Bugüne kadar sekiz ilimizi, ilçeleriyle birlikte ziyaret ettik. Kooperatiflerimizi yerinde ziyaret ettik. Bizden beklentilerini öğrendik. Vatandaşlarımızla, eğitim kurumlarımızla, Sivil toplum kuruluşları ve yerel yöneticilerimizle programlar yaptık. Başarılı kooperatif hikayeleri ile kadınlarımızı Kooperatifleşmeye davet ettik. Kooperatifler yoluyla toplumumuzun dezavantajlı kesimlerini Üretime kazandırmayı amaçlayan Sosyal Kooperatif Trenimiz de faaliyetlerini sürdürüyor. Trenimiz bugüne kadar, demiryolu güzergahında bulunan 18 ilde birer hafta kalarak sosyal kooperatifçiliği tanıttı” dedi.