Kırşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanarak Kırşehir’de hizmete kazandırılan ve vatandaşlar tarafından yoğun talep gören Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı’na girişte alınan 3 TL giriş ücretinden rahatsız olan vatandaşlar şikayetlerini Umut Haber Kırşehir Gazetesi’ne anlattı.

Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı’na girişte alınan 3 TL giriş ücreti alınıyor. Parka girişte alınan 3 TL ücretten vatandaşlar şikayetçi oldular.

Kırşehir Umut Haber Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan vatandaşlar, “Şehrimize kazandırılan Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı, gerçekten başarılı ve güzel bir proje oldu. Bizler hafta sonları buraya gelerek ailemizle ve arkadaşlarımızla güzel zamanlar geçiriyoruz. Şu an pandemi dolayısıyla kapalı olmasından dolayı bizlerde parkın içerisinde bulunan Hasbahçe Cafe Restaurant’a gelerek burada zaman geçirmek istiyoruz. Fakat park içerisindeki piknik alanına girerken ödenen 3 TL ücretin otopark ücreti olmasını anlıyoruz fakat restorana geldik diye de neden ücret ödemesi gerçekleştiriyoruz. Zaten yeterince buradaki menüye ödeme yapıyoruz. Girişlerde neden kişi başı 3 TL ödeme alınıyor? Yetkililerden bu konuya çözüm bulmasını istiyoruz” dediler.

Ücretle ilgili karar alındı

Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı’na alınan 3 TL giriş ücretinden rahatsız olan vatandaşların şikayetleri üzerine Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Umut Haber Kırşehir Gazetesi’ne açıklama yaptı. Başkan Yardımcısı Nuri Araz, açıklamasında şunları ifade etti:

“Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı giriş ücret tarifesi 01.01.2017 yılında Kırşehir Belediye Başkanlığı Meclis kararıyla belirlenen bir karardır. Bizim yönetimimizin oluşturmuş olduğu bir karar değildir. Bizlere bu konuyla ilgili vatandaşlarımızın sıkça şikayetleri oldu. Teklif edilen piknik alanına girişinden 3 TL ücret alınsın restoranda ise ücret alınmasın. Fakat bizler bunun takibini nasıl yapalım. Güvenlik arkadaşlarımız orada sürekli vatandaşlarımızın peşinden mi gitsin. Çok yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek adına bizlerin de vermiş olduğu kararlar oldu. Ama o zamanki alınan karar ise aynen şu şekildedir;

‘Plan Bütçe Komisyonuna gündem dışı gelen Güzler Piknik Alanı Evcil Hayvan Barınağı’nda tahsil edilecek gelir kalemlerinin fiyatlarının belirlenmesi’ hususunu görüşmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu 02.08.2017 tarihinde saat 14.00’da Belediye Encümen Toplantı Salonu’nda toplanmıştır. Seher Ünsal, Osman Çelebi, Musa Eraslan, Halil Karlı ve Hikmet Yüksel’in katılımıyla, Seher Ünsal Başkanlığı’nda komisyon toplantısı yapılmış ve Komisyon Raporu Bildirilmiştir. Komisyon Raporu ile ilgili teklif görüşüldü.

Meclis Başkan V. Veli Şahin, Katip Üye Emin Dulkadir, Katip Üye Mehmet Şahin tarafından imzalanan karar da; Belediye Başkanlığınca yapımı tamamlanarak Ağustos Ayı içerisinde faaliyete geçirilecek olan ‘Güzler Piknik Alanı ve Evcil Hayvan Barınağı’nda tahsil edilecek gelir kalemleri, piknik alanları giriş ücret tarifesi; Güzler Piknik Alanı Giriş Ücreti 0-6 yaş – ücretsiz, öğrenci – 1 TL, tam – 3 TL, büyük kamelya kiralama (günlük) – 10 TL, hayvanlar ile hatıra fotoğrafı çektirme – 10 TL oy birliği ile kabul edilmiştir.’

Bu konuyla ilgili gelen şikayetler ve orada bulunan esnafımızla yaptığımız istişareler sonucu şimdiki yönetimimizin almış olduğu benim de Başkan adına Başkan Yardımcısı olarak imzaladığım karar da şu şekildedir:

‘Mülkiyeti Belediyemize ait olan Güzler Piknik Alanı’na girişler ücrete tabidir. Park içerisinde ticari faaliyet gerçekleştirmek tahsil edilecek giriş ücretinden muafiyet sağlamaz. Ücret tarifesi günün şartlarına uygun olarak yeniden değerlendirmelerin yapılması ve belirlenmesi Belediye Meclisi’nin görev ve yetki alanındadır.’”

“Giriş ücretleri geri alınabilir”

Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, açıklamasının devamında şunları ifade etti:

“Kırşehir Belediyesi’nin kararıyla oraya ödenen giriş ücretleri için kesilen fişler ile Hasbahçe Restauran’ta hesap öderken gösterildiği takdirde ödediğiniz giriş ücretlerini geri alabilirsiniz. Bazı vatandaşlarımız olayı yanlış anlamış olabilirler. Şuan ki uygulanan sistemde piknik alanına girişler ücretli, restaurant için alınan ücretlerde cafe yetkilileri tarafından hesap ödeme zamanında fişinizi göstererek geri alabilirsiniz.”