Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Bozkırın Tezenesi” adlı resim sergisinin gezilmesi ile başlayan programa Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, CHP İl Başkanı Baran Genç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, çok sayıda misafir ile Ertaş’ın yakınları ve sevenleri katıldı.

Resim sergisinin ardından müzikli söyleşi programına geçildi.

Programda bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın,Abdallık geleneğinin en önemli temsilcisi, bozlak ve türkülerin usta yorumcusu merhum Neşet Ertaş’ın sesiyle, sazıyla, mütevazı duruşu ve insana verdiği değerle halkımızın büyük sevgisini kazandığını söyledi.

İçinde yetiştiği Abdal geleneği dolayısıyla gözü ve gönlü tok olan, şan ve şöhrete itibar etmeyen Neşet Ertaş’ınsevgi dolu yüreği, engin hoşgörüsü ve mütevazı yaşamıyla herkese örnek olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “İçten ve samimi,aynı zamanda duygu dolu eserleri Neşet Ertaş’ı tanımamız için yeterli olacaktır. Nitekim Neşet Ertaş’ın icra ettiği sanatla hayatı o kadar iç içe geçmiştir ki çalıp söylediği türkü ve bozlaklarında sevdalarını, çektiği acıları, yokluğu ve gurbet özlemini görmek mümkündür.Anadolu insanının sevincini, acısını dile getirmesi ve duygularına tercüman olması nedeniyledir ki bu topraklarda yaşayan her insan onun müziğinden kendinde bir parça bulmuştur. O, aramızdan ayrılmış olsa da güçlü ve yanık sesi gönlümüzde yankılanacak, genç nesiller O’nun bizlere bıraktığı mirası yaşatmaya devam edecektir” dedi.

Kırşehir’inUNESCOYaratıcı Şehirler Ağı’na müzik dalında dâhil olmasında Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş’ın büyük payı olduğunu ifade eden Vali İbrahim, “Bu da Neşet Ertaş’ın doğup büyüğü bu topraklarla ne denli özdeşleştiğinin, ilimizin ve kültürümüzün tanıtımına ne denli katkı sağladığının en güzel ispatıdır. Türk Halk Müziğine uzun yıllar emek veren ve unutulmaz eserlere imza atan değerli sanatçımızın vefatı elbette hem sanat dünyamız hem de sevenleri için büyük bir kayıp olmuştur. İnanıyorum ki Neşet Ertaş, hayat verdiği bozlak ve türkülerle milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacak, kültümüze vermiş olduğu hizmetler hiçbir zaman unutulmayacaktır. Dizelerinde sıklıkla dile getirdiği ancak hiçbir zaman gönlünü meyletmediği ‘Yalan Dünya’ya veda eden,Kırşehir’in yetiştirdiği en önemli saz ve söz ustalarından birisi olanhalk ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 8. Yıldönümünde rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Müzikli söyleşinin program Moderatörü Araştırmacı- Yazar Adnan Yılmaz, program hakkında şunları paylaştı:

“Bu yıl 25 Eylül 2020 Neşet Ertaş Anma etkinlikleri Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun himayelerinde, ağır pandemi koşulları içerisinde doğal olarak kitlesel temasın riskleri göz önünde bulundurularak önermeleri kapsamında ana etkinlik olarak ‘müzikli söyleşi’ olarak netleştirildi.

750 kişilik salonda seyreltilmiş asgari düzeyde katılım organize edildi. Bu etkinliğin içeriği bilgi yönüyle dolu, sahnesi klasik Kırşehir evi odası görselliğinde bir dizayn içinde katılımcılarla birlikte Abdal ozanlarımızdan Burhan Ertaş, Birol Ertaş’ın sahne aldığı müzikli söyleşimizde, Halk Bilimci Prof. Dr. Salahaddin Bekki uzun yıllar Folklor çalışmalarından tanınan Halit Mutlu anı ve gözlem aktarımlarında bulundu. Müzikli söyleşinin doğaçlamasıyla kendilerini ifade etme boyutunda yaşayan abdallarımızdan Davulcu Âdem Göçer, sohbetçi olarak yer aldı.

Program yurt içinde yurt dışında internet canlı yayın organizasyonuyla bir hayli yaygın izlendi.

Programa pandemi nedeniyle katılım gösteremeyen büyük usta Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş ve kızı Döne Ertaş’ın mesajları dikkat çekti.

Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, ‘Bu yıl pandemi şartları nedeniyle babamızın kabrini ziyaret edememenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Yokluğumuzu aratmayan, tüm zorluklara rağmen, belediyemizin Kırşehir’imiz adına düzenlediği 8. Neşet Ertaş anma etkinliğine katkı sunan tüm hemşerilerimize ve onların şahsında Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’na can-ı gönülden teşekkür ediyoruz. Güzel günlerde görüşmek dileğiyle’ mesajını gönderdi.

Neşet Ertaş’ın kızı Döne Ertaş ise mesajında ‘Kutsal topraklarımızın Belediye Başkanı Sayın Selahattin Ekicioğlu’na gönülden teşekkürler.’”

Program, yapılan söyleşi ve Neşet Ertaş türkülerinin seslendirilmesi ile sona erdi.