Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan gibi bozlak ustası ve halk ozanlarıyla dünyaya ünü yayılanKırşehir Abdal Müziği Sanatçıları pandemi nedeniyle işsiz kaldılar. Bu vaziyete duyarsız kalmayan,KırşehirBelediyesi UNESCO Projeleri kapsamında Abdal Müziği Sanatçılarına destek sunuyor.

Kırşehir’in sahip olduğu zengin müzik kültürünün UNESCO tarafından tescillenmesinin ardından çalışmalarına başlayanKırşehirBelediyesi, pandemi ile birlikte durağan bir döneme de girdi. Kazançlarını düğünlerde oyunlar ve türkü söylemekle elde eden abdallara destek için klip hazırlayan belediyeKırşehir’in müzik şehri olmasının avantajlarını kullanmak istiyor.

Belediye bünyesinde hazırlanan klip ve abdallara sunulan destekle ilgili açıklamada bulunan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, pandemi süreci nedeniyle UNESCO müzik şehri olarak faaliyet kısıtlamalarına gidildiğini ve organizasyonların yapılamadığını söyledi.

Belediye Başkanı Ekicioğlu, açıklamasında “Pandemi nedeniyle ne yurt dışı nede yurt içi organizasyonlar yapamadık. Yerelde ustaların özellikle müzik alanında faaliyet gösteren sanatçılara hem destek olmak hem de UNESCO’ya verilen taahhüdleri yerine getirmek amacıyla kentimizde müzik faaliyetleri yürütüyoruz. Bu noktada ise kendi yerel sanatçılarımızın sanatlarını icra edecekleri programlar yapıyoruz” dedi.

Yerelde yapılan çalışmaların UNESCO’yla da paylaşılacağını anlatan Başkan Ekicioğlu, sanatçılarında maddi anlamda destekleneceğini söyledi.İHA