Kırşehir Belediyespor’un ve diğer takımların bundan sonraki müsabakalarda localara seyirci alımına ilişkin COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat’a Geçici 1. madde eklenmesine ve bu kapsamda akreditasyon sayılarında değişiklik yapılmasına karar verildi.

TFF Misli.com 2. Lig 3. Grup’ta Kırşehir’i temsil eden yeşil beyazlı takımımızı da yakından ilgilendiren kararda alınan tedbirler şu şekilde açıklandı:

“Madde 8 – medya ve yayıncı kuruluş; Stadyumlarda resmi yayıncı kuruluş ve medya kuruluşlarından en fazla Ek-2’de belirtilen sayıda personelin görev yapmasına izin verilir. Müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında sahada foto muhabiri ve yayıncı kuruluş kameramanları dışında medya mensubu bulunamaz. Müsabakaya akredite olan medya mensupları sadece basın tribünü alanlarını kullanabilir. Yayıncı kuruluş görevlileri tribündeki görev alanlarında görev yapabilir. Basın tribününde sosyal mesafe kuralı gözetilerek TSYD görevlisi tarafından oturma düzeni sağlanacak olup kişiler arasında 2 koltuk boşluk bırakılacak şekilde ve arka sıradaki oturma düzeni arada bir sıra boş bırakılmak suretiyle ön sıraya göre çaprazlama olarak oturmalıdır

Saha içinde görev yapan foto muhabirleri sadece kale arkası ve tribünde Ek-3’te bulunan Stadyum Yerleşim Planı’nda gösterilen şekilde görev yapacaklardır. Foto muhabirleri ev sahibi kulübün sorumluluğu ve gözetiminde, 4 korner direği ile kale direkleri arasında en az 1,5 (bir buçuk) metre aralıklarla konumlanacaktır. Gerekli kontrol müsabaka boyunca müsabakada görevli olan TFF temsilcileri tarafından sağlanır.

Müsabaka öncesi röportajlar ve müsabaka sonrası flaş röportajlar, tribün ile sahanın birleştiği uygun bir noktadan taşınabilir flaş röportaj panosu önünde yapılır. Röportajlar, flaş röportaj panosunun önünde, uzun çubuklu veya ayaklı mikrofon kullanılmak suretiyle gerçekleştirilir. Elverişsiz hava koşullarında flaş röportajlar TFF Temsilcisinin kontrolünde kapalı alanda yapılır.

Basın toplantılarına sadece Türkiye genelinde temsilcilik ve bürosu bulunan ulusal ajans muhabirleri ve yayıncı kuruluş kameramanı katılır. Müsabakaya akredite olmuş muhabirlerin soruları Basın toplantısı başlamadan önce TSYD görevlisi aracılığı ile ilgili takım medya sorumlusuna iletilir. TFF 2. ve 3.Lig müsabakalarında TSYD görevlilerinin bulunmadığı hallerde kulüp medya veya akreditasyon sorumlusu bu görevi yapar. Basın toplantılarından sadece yayıncı kuruluş görüntü alır ve talep eden diğer lisanslı medya kuruluşlarına müsabakanın bitiminden 75 dakika sonra paylaşmak üzere sinyal üretir.

Müsabakalarda yapılacak olan röportaj ve basın toplantılarında medya mensupları ile arada en az 1,5 (bir buçuk) metre mesafe bırakılması ve mikrofonlarda kılıf ve mikrofon çubuğu kullanılması zorunludur. Müsabaka sonu karma alan (Mixed-Zone) uygulaması ve röportajları yapılmaz. Basın çalışma odası ile foto muhabirleri çalışma odası maç sonu kullanılmaz. Hijyen tedbirleri nedeniyle müsabakanın başlamasından önce takım soyunma odalarından görüntü alınmaz. Müsabaka öncesinde yayıncı kuruluş tarafından yayıncı kuruluş yorumcusu ile gerçekleştirilen saha içi röportajları yapılmaz, ancak bu röportajlar istenirse tribünde yapılabilir. Maç anlatım odası, radyo anlatım odası, panoramik stüdyo vb. stadyumlardaki kapalı medya alanlarında masa, sandalye ve oturma düzeni sosyal mesafeye uygun şekilde oluşturulur. Yayıncı kuruluşun akredite edilen görevlileri, müsabaka günü 25 kamera kullanılacak Süper Lig müsabakaları ve Ziraat Türkiye Kupası Final müsabakasına 12 saat, diğer Süper Lig, TFF 1.Lig ve Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarına 8 saat, TFF 2. ve TFF 3.Lig müsabakalarına 6 saat kala yayın ekipmanının kurulması amacıyla stadyuma girebilir. Takımların stadyuma giriş saatine kadar kurulumlar tamamlanmalı ve Stadyum Test Bölgesi’nde bulunabilecek kişiler haricinde başkaca hiç kimse bu bölgede bulunmamalıdır.”

HABER: FAHRETTİN TOKER