Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahilik Mesajı okundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen 33. Ahilik Haftası kapanış töreninde, pazartesi gününden bu yana devam eden Ahilik haftası etkinlikleriyle 800 yıllık geleneğin yad edildiğini belirtti.

Bu kültürün nimetlerini sonraki nesillere en güzel biçimde aktarmayı sürdüreceklerini vurgulayan Bakan Pekcan, “Ahilik geleneğimiz, her şeyden önce Türk-İslam tarihi ve Türklerin Anadolu’ya kök salması bakımından tarihi öneme sahiptir. Ahilik teşkilatı bir ekonomi teşkilatı olmanın ötesinde atalarımızın Anadolu’yu kalıcı bir yurt ve Türk Vatanı haline getirmesine katkı sağlamıştır” diye konuştu.

Ahilik teşkilatının etkisiyle Anadolu’da zanaatların çoğaldığını, mesleklerin oluştuğunu ve yerleşik düzene geçildiğini aktaran Pekcan, “Ahilik, Anadolu’da meslek kollarının ve iktisadi düzenin gelişimine destek olmanın yanında, Türk-İslam medeniyetinin ahlaki ve manevi değerlerinin toplumda en güzel biçimde tatbik edilmesini teşvik etmiştir. 1200’lü yıllardan itibaren yeşeren Ahilik, liyakati, emeği, çalışmayı ve disiplini öğretmesinin yanında, paylaşmayı, adil rekabeti, hakkaniyeti, fakir fukarayı gözetmeyi ve kanaati de öğretmiştir. Bu bakımdan, ülkemizdeki ‘sosyal adalet’ kültürünün ve ‘refah toplumu’ anlayışının temelleri Ahilik ile atılmıştır diyebiliyoruz” dedi.

Türkiye’nin gelişme ve kalkınma yolunda büyük bir özgüvenle emin adımlar attığını vurgulayan Bakan Pekcan, bunun en büyük etkenlerinden birinin de Anadolu’da bin yıldır büyütülen devlet geleneği, toplumsal birlik ve dirlik geleneği olduğunu kaydetti.

Ahiliğin, birlik ve beraberlik olgusunun en güzel yapı taşları arasında önemli yer tuttuğuna işaret eden Bakan Pekcan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bugünkü uluslararası ortamda pek çok dünya ülkesi farklı türden sorunlarla uğraşırken Türkiye, hem sorunların üstesinden gelmede iyi bir sınav veriyor hem de savunmasından dış politikaya, sağlıktan ekonomiye kadar tüm kritik alanlarda ayrışarak ön plana çıkıyor. Türkiye, kendi bildiği doğruları savunan, kendi hak ve menfaatleri çerçevesinde çekinmeden hareket ederek milletinden aldığı güçle kendi kaderini kendi tayin eden bir ülke olduğunu en iyi şekilde bütün dünyaya göstermektedir.”

Bakan Pekcan, “Ahileri saygıyla ve rahmetle anıyoruz”

Türkiye’nin bugün eriştiği gücün arkasında bin yıllık devlet geleneği ve toplumsal tecrübe yattığını vurgulayan Pekcan, şunları ifade etti:

“Bu bakımdan, bu topraklardan geçip de bizlere bu mirası bırakan atalarımızı, devlet büyüklerimizi, mutasavvıfları, alimleri, ustaları ve Ahileri saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Bugün bize düşen, Ahilik geleneğinin tüm erdemlerini yaşayıp yaşatmak, kardeşliğimizi ve dayanışmamızı sürdürmektir. Nasıl ki bundan 800 yıl önce kurulan Ahilik teşkilatı o dönemde Anadolu’daki toplumsal yapılanmanın omurgasını oluşturmuşsa bugün de esnaf ve sanatkarlarımızın toplumumuzun temel taşıdır, omurgasıdır. Esnaf ve sanatkarlarımızın mesleklerini en iyi şekilde icra edebilmeleri, gelişen ve değişen dünya düzeninde varlıklarını en etkin biçimde sürdürebilmeleri, toplumsal refahımız ve huzurumuz açısından son derece önemli ve gereklidir.”

Devlet politikalarını esnafı destekleyici şekilde yönlendirdiklerini ve bu doğrultuda adımlar attıklarını belirten Pekcan, esnaf ve sanatkar kuruluşları, esnaf odalarıyla istişare halinde çalışma yaptıklarını söyledi.

Pekcan, esnafları eğitimden faydalanmaya davet etti

TicaretBakanlığıolarak esnafa mümkün olan en etkin hizmeti sunmak için gayret gösterdiklerinin altını çizen Pekcan, şöyle konuştu:

“Esnafımızın, sanatkarımızın, iş insanlarımızın yeni nesil teknolojiyle tanışması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bildiğiniz üzere, esnaflarımıza yönelik iş ve işlemlerin büyük bölümü e-Devlet kapısı ile entegre biçimde çalışan Esnaf Bilgi Sistemimiz üzerinden sağlanmaktadır. Son dönemde yaptığımız yeni yatırımlarla bu sistemimiz altında Coğrafi Bilgi Sistemi’ni de kurduk ve Esnaf Rehberi Mobil Uygulamasını devreye aldık. Ayrıca, esnaf odalarımızın işlemlerini kolaylaştırıcı ve esnafımıza daha iyi hizmet sağlamalarına yarayacak yeni dijital altyapıları da hayata geçirdik. Bakanlık olarak, girişimcilik, e-ticaretve ihracat konularında ücretsiz online eğitimler veriyoruz. Tüm esnaf, sanatkar kardeşlerimi ve tüm vatandaşlarımızı bu eğitimlerden faydalanmaya davet ediyorum.”

Bakan Pekcan, pandemi şartlarındaki esnafın mali durumlarının desteklenmesi için de gerekli tüm kaynakların seferber edildiğini hatırlattı.Esnaf ve sanatkarların kooperatif kefaletiyle veya doğrudan Halkbank’tan kullanmış oldukları kredilerin geri ödemelerine de değinen Bakan Pekcan, şunları ifade etti:

“Esnafımızın taksitleri nisan, mayıs ve haziran ayları için 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmişti. Söz konusu ertelemeden 374 bin 674 esnafımız faydalandı. Esnafımızın 3 milyar liranın üzerindeki kredisini erteledik. Bununla birlikte temmuz, ağustos ve eylül aylarına ait taksitleri de üçer ay süreyle ertelenmiştir. Yine bu dönemde Halkbank tarafından hayata geçirilen ‘İşletme Kredisi’ kapsamında bugüne kadar 18,1 milyar lira faiz indirimli kredi sağlandı. Ayrıca, önemli bir kolaylık olarak pek çok faaliyet kolundaki işletmelere Hazine ve MaliyeBakanlığımızca KDV ve stopaj indirimi sağlanmıştır. Devletimiz ve hükümetimiz, her zaman olduğu gibi içinden geçtiğimiz bu olağanüstü süreçte de esnaf ve sanatkarımızın yanında olmaya devam etmiştir. Hep birlikte, devlet ve millet dayanışması ile aşamayacağımız engel, ulaşamayacağımız hedef yoktur. Ülkemizin refahı ve kalkınması adına hep birlikte gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

Vali Akın, “Ahilik Teşkilatı, sosyal ve kültürel yaşantımıza yön vermiştir”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan sonra konuşan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, yaptığı konuşmada, “33. Ahilik Haftası, milletimize özgü bir kültür ve medeniyet hazinesi olan Ahilik geleneğinin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve onun mimarı Ahi Evran-ı Veli’yi anmak üzere düzenlenmektedir.Ahilik Teşkilatı, bir esnaf teşkilatlanması olarak karşımıza çıkmış olsa da getirdiği kendine has ilkelerle asırlar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel yaşantımıza yön vermiş, Anadolu’da refahın, birlik ve beraberliğin sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ahilik Teşkilatı, esnaf ve ticaret erbabının belli bir disiplin içinde yetişmesinde ve denetime tabi tutulmasında büyük bir rol oynamıştır. Yamaklıktan çıraklığa, çıraklıktan kalfalığa ve kalfalıktan ustalığa yükselişte aranan en önemli özellik ahlakın yanı sıra mesleki ehliyet ve liyakat olmuştur. Günümüz ticari hayatında sıklıkla kullandığımız terimler olan iş ahlakı, üretici ve tüketici hakları, meslek standartları, mesleki eğitim,müşteri memnuniyetigibi kavramları asırlar öncesinden dünyaya öğreten Ahilik geleneğidir.İnsanı ve toplumu yücelten, ahlak, dayanışma, paylaşma, adalet ve vatan sevgisini esas alarakmilli birlik ve beraberliğimizin en büyük teminatlarından birisi olan Ahilik kültürüne sahip çıkmalı ve bu kültürü yaşatma gayreti içinde olmalıyız” dedi.

Başkan Ekicioğlu, “Ahilik Teşkilatı, doğrudan yana durmayı öğütlemiştir”

Yüzyıllar öncesinde Ahi Evran-ı Veli’nin Kırşehir’de başlatmış olduğu Ahiliğin, hem geçmişte hem de günümüzde toplumsal yaşam içerisindeki önemine vurgu yapan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, törende gerçekleştirdiği konuşmada şunları bildirdi:

“Tarihimize baktığımızda Anadolu’nun büyük değerlere ve insanlara ev sahipliği yaptığına şahit oluyoruz. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ilkeleri ile harmanlanmış Ahilik kültürü, yaklaşık 800 yıl önce yine bu topraklarda, toplumun daha iyiye, daha güzele ulaşma çabasının müthiş bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Anadolu’nun orta yerinde toplumsal adalet ve toplumsal birliğin gelişmesi için mücadele veren ve hemşehrisi olmaktan onur duyduğumuz Ahi Evran-ı Veli’nin önderliğinde gelişen Ahilik Teşkilatı, başta esnaflar olmak üzere toplumun bütün kesimine haktan ve doğrudan yana durmayı öğütlemiştir.

Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Paşa ve Yunus Emre gibi döneminin bilge şahsiyetleri ile birlikte Anadolu aydınlanmasına öncülük eden Ahi Evran-ı Veli, toplumsal düzenin ve birliğin sağlanması için farklı bir bakış açısı geliştirmiş, kooperatifçilik gibi kurumlarla toplumsal yaşam içerisinde birlikte üretmenin, adaletli bölüşmenin ve dayanışma kültürünün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Geliştirmiş olduğu Ahilik sistemi ile Anadolu uygarlığına büyük katkı sağlamış olan Ahiler; alın terine ve emeğe saygılı, dürüst, yiğit, paylaşımcı ve cömert kişilikleri ile kendilerinden sonraki kuşaklara örnek olmuş, geçmişten geleceğe ve yerelden evrensele bir kültür köprüsü inşa etmişlerdir.

yüzyıldan günümüze uzanan Ahilik felsefesi ve bize sunduğu değerler içerisinde yer alan üretim anlayışı, adalet duygusu ve çalışkan olma meselesi, toplumsal birliğimizin ve toplumsal kalkınmamızın sağlanması konusunda bizim için hala bugün de önemini korumaktadır.

Cumhuriyetimiz’in ilk yıllarında; savaştan yeni çıkmış, yoktan var olma mücadelesi veren bir millete seslenen Mustafa Kemal Atatürk, Ahilik felsefesi içerisinde yer alan; daha çok çalışıp, daha çok üretme anlayışından yola çıkarak, ‘Bir tek şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak!’ sözünü söylemiştir. Evet, çalışkan olacağız, üretken olacağız, dürüst olacağız, adaletli olacağız ve Anadolu’dan Dünya’ya yayılan bu eşsiz değerleri gerçek anlamıyla özümseyerek bugüne ve geleceğimize güvenle bakacağız.

Ahilik felsefesi,Anadolu’nun mayası olan dayanışmayı, kardeşliği ve iyi ahlakı simgelemektedir. Ahilik, bir meslek etiği olduğu kadar aynı zamanda bir kardeşleşme ve dayanışma geleneğidir. Zorlu şartlar altında Anadolu insanının yaratmış olduğu bu kültürü ve bu eşsiz mirası geleceğe taşımak en büyük görevlerimizden biridir.

Bu sorumluluğumuzun bilinciyle Anadolu’nun büyük ereni Ahi Evran-ı Veli’yi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta esnafımız olmak üzere bütün ticaret erbabının ve halkımızın 56. Esnaf Bayramı ve 33. Ahilik Haftası’nı kutluyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

TESKOMB Genel Başkan Vekili Mustafa Alan, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk’ün de birer konuşma yaptığı törende, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’a Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından 2020 Yılı Ahilik Hizmet Ödülü verilirkenKırşehir Valisi İbrahim Akın ve Esnaf, Sanaatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan tarafındanŞed kuşatılarak Ahilik kaftanı giydirildi.

Program, Yılın Ahisi seçilen Mahmut Recai Purutoğlu’na, Yılın Kalfası Barış Kahvecioğlu’na ve Yılın Çırağı Ahmet Durmaz’a ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. Ahilik Haftası Kutlamaları Resmi Törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra Vali İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Ankara Milletvekili Hacı Turan, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan,Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan,Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan,Esnaf, Sanaatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan,TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Genel Başkan Vekili Mustafa Alan, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, ilimiz protokolü, esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşu başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.