Okul öncesieğitimve ilkokul birinci sınıf öğrencileri uyum programı kapsamında bugünyüz yüzeeğitimebaşladı. Kaman Faik Güngör İlkokulu’nda İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İman ve Şube Müdürü Şeyma Özaydın da katılımıyla ilk ders zili çalınarak eğitim-öğretim yılına başlanıldı. Yeni eğitim-öğretim yılının öğrencilere, velilere ve öğretmenlere hayırlı olmasını dileyen Kaman İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İman, “Tüm okullarımızda eğitim-öğretime hazırlık kapsamında dezenfeksiyon işlemi yapıldı. Okullarımızda ateş ölçer bulunduruyoruz, düzenli ateş ölçümleri yapacağız.Uyum programı süresince taşımalı öğrenci servisleri de hizmet verecek. Koronavirüs nedeniyle servis şoförlerineeğitimler verildi. Öğrenci velilerine bilgilendirme yapıldı” dedi.

Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programı, okul öncesieğitimkurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda ‘1 günyüz yüzeeğitim’ şeklinde olacağını bildiren Kaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, şu açıklamayı yaptı:

“İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerekyüz yüzeeğitimyapılacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak.Öğrencininyüz yüzeeğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktaneğitime devamını sağlayabilecek.

Okul öncesieğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati uyumeğitimi verilecek.Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesieğitimkurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık 5 etkinlik saatieğitimyapılacak.Okul öncesieğitimde 21 Eylül’e kadareğitimeyüz yüzedevam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusundaeğitimsürdürülecek.İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri iseyüz yüzeeğitimin ilk haftasında her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati uyumeğitimi alacak.Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30’ar dakikalık 5 ders saatiyüz yüzeeğitimyapılacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek.Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.

Öğrencilerinyüz yüzealacağı dersler

Milli Eğitim Bakanlığıyüz yüzeeğitimin ilk haftasını henüz okul yaşamıyla yeni tanışacak okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerin uyumuna ayırdı.COVİD-19 tedbirleri kapsamında kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak.Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3’er ders saati olmak üzere 6 ders saati, matematik haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati, hayat bilgisi haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saatiyüz yüzeeğitimle verilecek.”