Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen ‘Ahilik Haftası’ bu sene 14-20 Eylül tarihleri arasında kutlanacak.

Ahilik Haftası ile ilgili açıklama yapan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, koronavirüs salgını nedeniyle Ahilik Haftası etkinliklerinin kısaltılmış programlar şeklinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Ahilik geleneğini yaşatmak, toplumun huzur ve mutluluğunu esas alan bu kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl Ticaret Bakanlığı koordinesinde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirten Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı toplum sağlığını korumak amacıyla bu seneki Ahilik Haftası Programı’nda bazı kısıtlamalar yapıldı. İlimiz için önemli bir değer olan Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatmak üzere hazırlanan Ahilik Haftası Kutlamalarında her ne kadar kısaltılmış programlar seçilse de Ahi Şehri Kırşehir’e yakışır bir şekilde etkinlikler gerçekleştirmenin gayreti içinde olacağız. Bu sene 33.’sünü kutlayacağımız Ahilik Haftasının hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

33. Ahilik Haftası Kutlama Programı’nın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Vali İbrahim Akın, “Ahilik Haftası, 14 Eylül Pazartesi günü (Bugün) saat 09.00’da kaleden top atışı ile başlayacak, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve Ahi Evran-ı Veli Türbesi’ni ziyaret ile devam edecektir. Daha sonraNeşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde sergi ziyaretleri yapılacak ve Ahilik Haftası’nın açılış programı gerçekleştirilecek. Hafta süresince Kırşehir Alışveriş Festivali ile çeşitli sportif etkinlikler yapılacaktır. Yine,bazı ilçelerimizde Kooperatifçilik Panelleri düzenlenerek ilimiz merkezindeki Uzun Çarşı’da Şed Kuşatma Töreni gerçekleştirilecek” ifadesini kullandı.

Hafta içerisinde Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesi’ni kapsayan illerdeki üniversite rektörlerinin katılacağı ‘UNİKOP Rektörler Buluşmasının’ Kırşehir’de yapılacağını belirten Vali İbrahim Akın, 18 Eylül Cuma günü düzenlenecek olan Resmî Törende Yılın Ahilerinin de ödüllendirileceğini sözlerine ekledi.

Kırşehir’de kutlanacak Ahilik Haftası Kutlama Programı ise şu şekilde:

Bugün saat 09.00 kaleden top atışı. Saat 09.30’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu. Saat 10.00’da Ahi Evran-ı Veli Külliyesi ziyareti ve dua. Saat 10.30’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açık Cezaevi Sergisi ziyareti. Saat 10.45’te Hoca Ahmet Yesevi ve Anadolu Erenler Sergisi ziyareti. Saat 11.00 haftanın açılış programı. ESOB önünde saat 12.00 Mustafa Karagüllü Sokağı açılışı. Saat 12.30’da Cacabey Meydanı’nda Ahiler Sağlık Çadırı ziyareti. Gün boyu Kırşehir Alışveriş Festivali. Saat 13.30’da Kırşehir Valiliği makam ziyareti. Saat 14.00’te Kırşehir Belediyesi makam ziyareti. Saat 14.00’da Kırşehir Valiliği’nde Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Proje Toplantısı. Saat 14.30’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi/Konuşmalar/Proje ve KOP Destek Sunumu.

Yarın; Gün boyu Kırşehir Alışveriş Festivali. Akpınar Kaymakamlığı’nda saat 10.00’da Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Toplantısı. Akpınar İlçesi’nde saat 10.30’da Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi/Konuşmalar/Proje ve KOP Destek Sunumu. Saat 16.00’da Şeker Fabrikası-Cacabey Meydanı Ahilik Bisiklet Turnuvası.

16 Eylül Çarşamba; Gün boyu Kırşehir Alışveriş Festivali. Kaman Kaymakamlığı’nda saat 10.00 Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi Toplantısı. Saat 10.30’da Kaman İlçesi’nde Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi /Konuşmalar/Proje ve KOP Destek Sunumu. Çiçekdağı Kaymakamlığı’nda saat 14.00’te Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi Toplantısı. Saat 14.30’da Çiçekdağı İlçesi 14.30’da Kooperatif Tanıtım Ve Geliştirme Projesi /Konuşmalar/Proje ve KOP Destek Sunumu.

17 Eylül 2020 Perşembe; Gün boyu Kırşehir Alışveriş Festivali. Uzun Çarşı’da saat 10.00’da Çarşı Açılış Duası/Kuran-I Kerim Tilaveti/Şed Kuşanma Töreni/Esnaf ziyareti. Mucur Kaymakamlığı’nda saat 10.00’da Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi Toplantısı, saat 10.30 Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi /Konuşmalar/Proje ve KOP Destek Sunumu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde saat 11.00’de Genç Beyinler Satranç Turnuvası. Ahi Stadyumu’nda saat 15.00’te Esnaf Futbol Turnuvası Final Müsabakası.

18 Eylül 2020 Cuma; Gün boyu Kırşehir Alışveriş Festivali. Ağalar Konağı’nda saat 11.00’de ÜNİKOP Rektörler Buluşması. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi önünde saat 13.45’te Mehteren Bölüğü Konseri. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 14.00te saygı duruşu ve İstiklal Marşı. Saat 14.05’te protokol konuşmaları. Saat 15.15’te ödül Töreni/Yılın Çırağı Ödülü/Yılın Kalfası Ödülü/Yılın Ahisi Ödülü/Ahilik Hizmet Ödülü/Ahilik Onur Ödülü.

19 Eylül 2020 Cumartesi; Gün boyu Kırşehir Alışveriş Festivali.

20 Eylül 2020 Pazar; Misafirlere şehrin gezdirilmesi ve yolcu edilmesi.