Ahi Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eraslan, 12 Eylül Askeri Darbesi hakkında basın açıklaması yaptı.

Eraslan, açıklamasında şunları bildirdi:

“Demokrasilerde asıl olan milletin iradesinin tecelli ettiği sandıktır. Seçim ile gelen iktidarların seçim ile değişmesi demokrasinin ana unsurudur. Maalesef Türkiye’de demokrasimize darbeler indiren askeri müdahaleler olmuştur. Bunlardan biride 12 Eylül Askeri Darbesi’dir. 11 Eylül günü Türkiye’de sağ sol çatışması çok sayıda iken 12 Eylül günü bıçak keser gibi kesilmesi ve aradan 40 yıl geçmesine rağmen akıllardaki acaba asker ihtilale zemin hazırlamak için gerekli müdahaleyi yapmıyor muydu? sorusunu bir türlü cevaplayamadı. Sağda veya solda bu milletin çocukları idam edildi. Hapishanelerde işkenceler gördü, yıllarını cezaevlerinde geçirdi, sağcı veya solcu bir neslin gençliğin karartıldı.

12 Eylül Darbesi’ni baş müssebbibi Kenan Evren Cumhurbaşkanı olmak uğruna demokrasiye müdahale etmiş, elini idamlara, işkencelere ve bir neslin cezaevlerinde geçirmesine bulamıştır.

‘Adalet olsun diye bir sağdan bir solda astık’ diyebilecek kadarda adaletten uzaklaşmıştır.

AK Parti İktidarı, darbecileri yargılamış, rütbelerini geri almış ve mahkum etmiştir. Bu yargılama hiç olmazsa gençlerin ve ailelerin acısını bir nebze azaltmıştır. Bir daha askeri darbenin olmaması ve demokrasimizin kesintiye uğramaması dileği ile darbecileri ve darbe zihniyeti taşıyanları kınıyorum.”