Eski valilik binasının yeri Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) devredildi. İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

“Kırşehir’ in ilkmebuslarından Müfit Hoca’nın oğlu İçişleri, Maliye ve Turizm Bakanlıkları görevinde bulunan Kırşehir MilletvekilimizSahirKurutluoğlu tarafından 1960’lı yıllarında yaptırılan depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2015 yılında yıkılıp, 2017 yılında yenisinin yapılması için inşaatına başlanan valilik binasıilgililerceKırşehir’invalilik binası ihtiyacınınolmadığı gerekçesiyle Kredi Yurtlar Kurumuna devredilmiştir. Bu son derece yanlış ve hatalı karardır” diyen İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen, basın açıklamasına şöyle devam etti:

Valilik binasının6.5 dönümlükalana bütün kurumları içine alacak şekildeyapılması ve Ankara Caddesi’ndeki esnafasağlayacağı katkılardüşünülerekSTK’lar ve halkneznindeçalışmalar sonundaiktidar partisine mensup MilletvekilleriSalih Çetinkaya,Mikail Aslan, Abdullah Çalışkan,Muzaffer Aslan veil yöneticileriilezaman içerisinde paylaşılarak görüş birliğine varılmış ve neticede 2017 yılında temeli atılarak inşaatına başlanmıştır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi İçişleri Bakanlığısöz konusu inşaata ödenek göndermemiş veşehir merkezinde yıllarca atıl vaziyette bekleyen Valilik İnşaatı KYK’ya devredilmiştir.Bu plansız ve kamuoyunu yanıltma ve keyfi bir çalışma olmuştur. Yapılması gereken gösterişli bina fotoğrafları yayınlamak değil, planlama yapılarak verilen sözün yerine gelmesidir. Bu devir kararı son derece yanlış karar olup, Kırşehir’de yurt binasına ihtiyaç yoktur. O neden valilik binası olarak başlayan, KYK’ya devredilen inşaatın valilik binası olarak devam edilmesini, ihtiyaç görülüyorsa daha önce yurtolarak kullanılan Terme Caddesi’ndeki şimdi daire müdürlüklerin olduğu binanın yapılışındaki gibi yurt olarak kullanılmasının uygun olacağına inanıyoruz.

Bu mümkün olmazsa Kırşehir Belediyesi’ne devredilerek belediye hizmet binasının yapılması daha sağlıklı olacağı görüşünde olup,bu konuda Kırşehir Belediyesi’ninbaşlanan Ahi KülliyesiProjesi nedeniyle yıkılacak olması nedeniyle buranınbelediye binası olarak değerlendirmek için Bakanlık neznindebaşlamışolduğu girişimleri destekliyoruz.

Bir an önce bu hatadan vazgeçilmelidir.

“Halka açıklama yapmalılar”

Şehrimize yapılacak her hangi kalıcı bir hizmet geleceği zaman sadece iktidar partisi yöneticilerinin ve vekillerinkarar vermesi, biz yaptık oldu demeleri asıl olan bu millete karşı saygısızlık ve önemsememektir. Özellikle yapılması düşünülen hükümet binasının fotoğrafları hizmet getiriyoruz nidalarıyla bilbordlarda ve seçim afişlerinde yer vererek, övgüleri kabul ederek, ‘Bakanımıza arz ettik olumlu karşıladı’ denilerek ve yakın zamanda başlanacağını dile getirip, ‘Memleketimize hayırlı olsun. Durmak yok, yola devam’ diye beyanatlar verenler niye başlandığını, niye durduğunu, niye KYK’ya devredildiğini bu halka açıklamak zorundadır. Halkımız yaşanmakta olan korona virüs, ekonomik sıkıntılar, eğitimde ki sorunlar ve geçim sıkıntısından dolayı zaten çok gergindir. Bu şartlarda bu keyfi, savurganca, gerekçesi açıklanamayan davranışlar kabul edilemez. Hükümet Konağı hakkında gerek geçmiş dönemlerde görev yapan gerekse mevcut iktidar partisi yetkilileri açıklama yapmak zorundadırlar. Daha önce çevre yolunu neden ve kim durdurduğu konusunda ve şeker fabrikasısatışı ile ilgiliağızlarını açmayanlar bunda da susmamalı, halka açıklama yapmalılar. Bunu iktidar partisi AKP Teşkilatı’ndan ve Milletvekili Mustafa Kendirli’den bekliyoruz. Bu gelişmeler için hiçbir şekilde atanmışlar sorumlu tutulamaz, seçilmişler sorumludur.

Bizim derdimiz eleştirmek değil, yanlış yapılmasına engel, hizmet edilmesine yardımcı olmaktır. Bu tip faaliyetlerde geniş bir mutabakat sağlanmalıdır.Hiç kimse kendini bu milletin sahibi zannetmemeli aksine ortak akılla bu şehre hizmet edilmeli.”