CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve geçiminin tamamını bu işten elde eden vatandaşın tarımsal üretimin her bir ayağında yaşadığı sıkıntılar ile hükümetin tarımsal üretime ilişkin uygulamakta olduğu yanlış politikaları TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

Milletvekili İlhan, hükümetin tarımsal üretim ile ilgili yanlış politikalarının Kırşehir Çiftçisi’ni iflas noktasına getirdiğini belirterek devlet desteklerinin oldukça yetersiz olduğuna değindi ve pandemi sürecinde sunulan tohum hibe desteğinden Kırşehir’in sadece 2 ürün için ve çok yetersiz miktarda yararlanabildiği örneğini verdi.

Diğer taraftan İlhan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonucu artan maliyet ve nakliye girdilerinin de pancar üreticilerini mağdur ettiğini vurguladı.

İlhan, “Besi çiftlikleri boş kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır”

Kırşehir ekonomisine yıllık yaklaşık 1 milyar lira gibi çok önemli bir katma değer sağlayan besi çiftliklerinin de ekonomik darboğaz sebebiyle çok zor günler yaşadığını dile getiren Milletvekili İlhan, üreticilerin milyonluk besi çiftliklerinin boş kalması tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun, süt üreticilerinin de ineklerini kesmek zorunda kaldığının altını çizerek besicilerin sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri üretmek adına meclis başkanlığına sunduğu araştırma önergesinin de hala gündeme bile gelmediğini sözlerine ekledi.

Son olarak CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, hükümetin can çekişen Kırşehir Çiftçisi’ni görmesinin ve ivedilikle destek olmasının büyük önem arz ettiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’ın tutanak kayıtlarında resmi olarak yer alan konuşması şöyle:

“Hükümetin tarımsal üretimle ilgili yanlış politikaları Kırşehir Çiftçisi’ni ne yazık ki iflas noktasına getirmiştir ayrıca devlet destekleri oldukça yetersizdir. Örneğin, pandemi sürecinde sunulan tohum hibe desteğinden Kırşehir sadece iki ürün için ve çok yetersiz bir miktarda yararlanabilmiştir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonucu artan maliyet ve nakliye girdileri de pancar üreticilerimizi mağdur etmiştir. Kırşehir Ekonomisi’ne yıllık yaklaşık 1 milyar gibi çok önemli bir katma değer sağlayan besi çiftlikleri de ekonomik darboğaz sebebiyle çok zor günler yaşamaktadır. Üreticilerimiz milyonluk besi çiftliklerinin boş kalması tehlikesiyle karşı karşıyadır. Süt üreticileri de ineklerini kesmek zorunda kalmakta. Besicilerimizin sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri üretmek adına Meclis Başkanlığına sunduğumuz araştırma önergemiz de hâlâ gündeme bile gelmemiştir. Hükümetin can çekişen Kırşehir Çiftçisi’ni görmesi ve ivedilikle destek olması büyük önem arz etmektedir.”