Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü alanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, etkinliğin ve verimliliğin artırılması, koruyucu önleyici ve destekleyici hizmetlerin arz odaklı yaklaşım ile gerçekleştirilmesi amacıyla çocuk alanında yapılan çalışmalar, Kırşehir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ramazan Baykara’nın başkanlığında bu alanda çalışan personel ile toplantı yapılarak değerlendirildi.

Toplantının açılış konuşmasında İl Müdürü Ramazan Baykara; tüm dünyayı olumsuz etkileyen pandemi sürecinde, çocukların ve ailelerinin bu salgından etkilenmemeleri ya da en az etkiyle atlatmasının bizim için büyük bir önem taşıdığını, çocuğun yüksek yararı göz önünde tutulması gerektiğini belirtti.

5 çocuk evlatlık verildi

ToplantıdaEvlat Edinme HizmetiBirimi personeli; 2020 yılında kuruluş bakımında kalan 5 çocuğun evlat edinme sürecinde meslek elemanları tarafından çeşitli zamanlarda denetleme yapıldığını, durumlarının uygun olması üzerine gerekli sosyal incelemeleri tamamlanarak yeni ailelerinin yanına evlatlık verildiğini bildirdi. Vatandaşların e-devlet üzerinden evlat edindirme hizmetine başvuru yapılabildiğini, hali hazırda 5 ailenin bu yolla evlat edinme talebinde bulunduğu ifade edildi.

Çocuklara yönelikKoruyucu ve Önleyici Hizmetler (KMÇ)kapsamında 2020 yılı itibariyle 5 çocuk hakkında bakım tedbiri kararı verilerek kurum bakımına alındığı, 13 çocuk hakkında danışmanlık tedbiri kararı verildiği ve 53 çocuğa danışmanlık tedbiri sürecinin devam ettiği, düzenli olarak meslek elemanları tarafından gerekli danışmanlık hizmetlerinin yerine getirildiği ifade edildi.

COVİD-19 salgının olası olumsuz ekonomik etkilerinin giderilmesi için dezavantajlı ve boşanmış tek ebeveynli ailelere, çocuklarının bakımına destek olmak amacıylaSosyal Ekonomik Destek (SED)hizmeti kapsamında 295 aile desteklendiğini bildiren Kırşehir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, şu açıklamayı yaptı:

“SED Birimi personeli; Ekim Ay’ı itibariyle 60 yeni başvurunun olduğunu ve dosyaların değerlendirildiğini dile getirdi. COVİD-19’un ülkemizde görülmesiyle birlikte bugüne kadar e-devlet üzerinden 2 bin 168 kişinin yardıma başvuru yapıldığı ve tüm başvuruların kurumumuzca değerlendirilmesi yapıldı.

Bakanlığımızın genel yaklaşımının çocuğun karmaşık ve sorunlu olan dönemini örselenmeden geçirmesini ve normal hayatına dönmesini amaçladığını belirtenKoruyucu Aile Birimipersoneli, İlimizde 28 ailenin koruyucu aile olduğunu, bu aileler yanında 31 çocuğun günlük yaşamlarını ailenin bir ferdi olarak mutlu bir şekilde sürdürdüğünü, meslek elemanları tarafından gerekli rehberlik ve denetimlerinin yapıldığını bu hizmeti vermekte olan ailelere çocukların bakımı için çocuğun yaşına göre değişen oranlarda nakdi yardım yapıldığını, koruyucu annenin isteğe bağlı sigortasını kendisinin yatırdığını belge ile ibraz etmesi halinde, sigorta bedelinin Müdürlüğümüz tarafından ödendiği ifade edildi.

Çocukların günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri okullarMobil Çocuk Sosyal HizmetBirimi personellerince ziyaret edilip okul rehber öğretmenleri veya sınıf öğretmenleri ile görüşülerek çocuklardan okula devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama riski olan, suça yönelme riski bulunan veya sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan öğrenciler belirlenmektedir. Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde İlimizde 13 okulda 10 öğrenci tespit edildi. Tespit edilen bu öğrencilerin haneleri ziyaret edilmiş olup, sosyal incelemeler yapılarak ailelere gerekli rehberlik ve yönlendirmeler yapıldı.

Çocuklar Güvende Programıkapsamında, önce kurum bakımında olup, daha sonra ailelerinin yanına döndürülen 44 çocuğun gözlemlenmesi için düzenli aralıklarla hane ziyaretlerinin gerçekleştirildiği, gerekli rehberlik ve incelemelerinin yapıldığı ifade edildi.

Sokağın Tehlikelerine Maruz Kalan Çocukların KorunmasıProjesi Valilik Makamı Başkanlığında ilimizde bulunan 12 kurum ile imzalanmış ve proje çerçevesinde çocukların sokağın tehlikelerine maruz kalmamaları için kurumlar arası işbirliği ile çalışmalar yürütülmekte olup, şu ana kadar tespit edilen 120 çocuk için aileleri hakkında gerekli mesleki çalışmalar yapılarak, uygun hizmetlere yönlendirmeleri sağlandı.

Toplantı; İl Müdürümüz Ramazan Baykara’nın alanda çalışan meslek elemanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etmesiyle sona erdi.”