Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, 2013 yılından bu yana amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesine ilişkin sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması, kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilerek spora katılımın üst seviyede sağlanması amacıyla düzenlediği Amatör Spor Haftası 5-11 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Amatör Spor Haftası bu yıl, yaş gruplarına göre minik, küçük, yıldız, genç, büyük, veteran gruplarında il ve ilçe tertip komitelerince, COVİD – 19 salgını ile ilgili gerekli tedbirlerve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak belirlenen temsili branşlarda düzenleniyor.

Amatör Spor Haftası’nda düzenlenecek olan faaliyetlerle farkındalık oluşturularak, halkın düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanması, yetenek taraması yapılarak spora yönlendirilmiş çocuk ve gençlerin, bağlı oldukları kulüplerinin ve başarılı sporcuların halka tanıtılması sağlanacak.

Ayrıca, amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesine ilişkin sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması yoluyla kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilmesi, bu etkinlikler ile ülkemizde topyekun spor bilinci ve kültürünün oluşturulması amaçlanıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, 2013 yılından bu yana amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesine ilişkin sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması, kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilerek spora katılımın üst seviyede sağlanması amacıyla düzenlediği Amatör Spor Haftası 5-11 Ekim tarihleri arasında kutlanıyordu. Bu yıl kutlama etkinlikleri İçişleri Bakanlığı’nın ‘korona virüs tedbirleri’ konulu genelgesi ile iptal edildi.

Bu kapsamda Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bu seneki Amatör Spor Haftası’nın açılış törenini pandemi tedbirleri kapsamında Ahi Stadyumu’nda sade bir tören ile gerçekleştirdik.

Ahi Stadyumu’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, günün anısına kısa bir açılış konuşması yaptı. Sonrasında Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi’nin yaptığı gösterinin ardından açılış töreni sona erdi.

Tören sonunda tüm sporcuları kardeş ülke Azerbaycan’a destek amacı ile Türkiye ve Azerbaycan bayrağı açarak Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin’e teslim ettiler.

2013 yılı itibarıyla her yılın Ekim ayının ikinci haftası Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilerek il müdürlüklerince düzenlenen Amatör Spor Haftası’na, 2018 – 2019 sezonunda 46 branşta düzenlendi ve 86 bin 876 sporcu katıldı. 2019 – 2020 sezonunda ise 50 branşta düzenlenen Amatör Spor Haftası’na 109 bin 785 sporcu katıldı.