Göreve geldiği gün sekiz olan yabancı uyruklu öğrenci sayısını günden güne artıran Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın çalışmaları sonucunda 2021-2022 Eğitim Dönemi’nde 695 yabancı uyruklu öğrencinin daha üniversiteyi tercih etmesiyle bu sayı bin 828’e yükseldi.

İnsan odaklı üniversite anlayışı ile yoluna devam eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bulunduğu yabancı uyruklu öğrenci sayısı günden güne artış gösteriyor. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerle birlikte Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 30 ülke ile daha temas kurmuş oldu. Tıp Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi başta olmak üzere hemen her fakülteyi tercih eden yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili tüm işlemler Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi tarafından yürütülüyor. Yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili açıklamalarda bulunan Dış İlişkiler Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Erman Akıllı, yabancı uyruklu öğrencilerin ülkemizde ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde sorunsuz bir eğitim-öğretim dönemi geçirmeleri için ellerinden gelen özeni gösterdiklerini söyledi. Öğrencilerin temel oryantasyon eğitimlerini tamamlayarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve fakülteler hakkında geniş bilgiler verdiklerini ifade eden Doç. Dr. Erman Akıllı, öğrencilerin tercihlerinde üniversitenin yer almasından çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Rektör Karakaya, “Yabancı uyruklu öğrenciler aynı zamanda kültür elçilerimizdir”

Sürekli artış gösteren yabancı uyruklu öğrenci sayılarımızla ilgili açıklamalarda bulunan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu gelişmelerin uluslararasılaşma açısından çok önemli olduğunu söyledi. Rektör Karakaya, açıklamalarına şunları ifade etti:

“Bizim amacımız Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde eğitimlerini tamamlayan tüm yabancı uyruklu öğrencilerin ülkelerine yetişmiş ve faydalı bireyler olarak dönmeleridir. Öğrencilerimiz aynı zamanda bizim kültür elçilerimizdir. Onlar ülkemizde bulundukları sürece Anadolu medeniyetinin tarihini ve köklerini öğrenerek bu değerleri kendi ülkelerine de taşıyacaklar.”

Karakaya, “Dünya ülkeleri ile gönül birlikteliği kuruyoruz”

Dünya ülkeleri ile gönül birlikteliği kurmayı önemseyen ve bu nedenle ikili ilişkileri günden güne artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilerin ilimizde ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde bulundukları süre içerisinde kendileri ile yakından ilgilendiklerini kaydetti. Rektör Karakaya konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde eğitim gören tüm öğrencilerimiz dünya ile yarışacak bir azme ve bunu başarmak için durmadan çalışacak gayrete sahip olarak süreçlerini tamamlamalıdır. Öğrencilerimizin temel hedefi geleceğe yönelik planlar yaparak eğitimlerini bu doğrultuda gerçekleştirmek olmalıdır. Öğrencilere yeni eğitim-öğretim hayatlarında başarılar dileyen Rektör Karakaya, yaşanabilecek her türlü aksaklıkta gönlünün ve makamının kapılarının her daim öğrencilere açık olduğunu söyledi.”