Maske, mesafe ve temizlik kurallarının yanı sıra koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin denetlenmesine Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Sağlık Müdürü Ali Bulut, Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, meslek odaları temsilcileri ile genel kolluk birimleri katıldı.

Denetimler sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali İbrahim Akın, “İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda bugün yine ülkemiz genelinde denetim gerçekleştiriyoruz. Esnaflarımızın hem 33. Ahilik Haftası’nı kutluyor, hem de koronavirüs ile mücadele uyulması gereken kurallara uyulup uyulmadığını denetliyoruz” dedi.

Bu mücadelede maske, mesafe ve temizliğin vazgeçilmez 3 kural olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Sağlığımızı korumak için bu kurallara mutlaka riayet etmek durumundayız. Alınan kararlar gereği, evden çıktığımız andan itibaren maske takmak zorunluluğu var. Maske takma kuralına uyulması konusunda ilimiz genelinde etkin bir şekilde denetim gerçekleştiriyoruz. Bu denetimler kapsamında, evlerinde izolasyona tabii tutulan vatandaşlarımızı da yakından takip ettiğimizi, evlerinden ayrılan şahısları da yurtlara alacağımızı ve tedavilerine orada devam edileceğini belirtmiştik. Kuralları ihlal eden vatandaşlarımıza kamu sağlığını tehdit etmekten ve salgını yaymaktan dolayı adli işlem uyguluyoruz. Evde izolasyonda olan vatandaşlarımızın evden çıkmamalarını, ihtiyaç halinde kendilerine bildirilen numaraları aramalarını istiyoruz. Konuya duyarlı vatandaşlarımız kuralı ihlal ederek dışarı çıkan vatandaşlarımızı ihbar hattımıza yazarak, 112 ya da 155’i arayarak bildiriyorlar. Kendilerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca, bu süreçte en riskli grup 65 yaş ve üstünde olan vatandaşlarımız olduğundan bu yaş grubundaki vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evden çıkmasınlar. Dışarı çıkmak zorunda olduklarında ise işlerini bir an evvel halledip kısa sürede evlerine dönsünler. Bu vesileyle, vatandaşlarımızdan maske, mesafe, temizlik konularına hassasiyet göstermelerini istiyoruz. İnanıyorum ki bu süreci en kısa sürede atlatıp özlediğimiz günlerimize döneceğiz” diye konuştu.

Denetim, Vali Akın ve beraberindekilerin esnaflara ve vatandaşlara tedbirlere uyma konusunda hatırlatmalarda bulunması ile sona erdi.