Yıllardır gündemden düşmeyen ve çok eleştirilen Seyfe Gölü’nün kuraklığı için Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz içme suyunu tamamen Seyfe’den ayırma kararı aldı.

Mucur Belediyesi ilçenin büyük sorunu olan alt yapı çalışmasını başlatmak için gün sayarken, Seyfe Gölü Havzası’nda bulunan içme suyunun da yerini değiştirmek için sondaj çalışma başladı. Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında yapılan protokol ile Mucur Şatıroğlu Mahallesi Tavşantepesi Mevki 375 ada 3 numaralı parsel üzerine 1 adet sondaj çalışması başlatıldığını bildiren Mucur Belediyesi ilçenin su sorununu da çözmek istiyor.

Alt yapı ile birlikte su sorununu da çözmek isteyen Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, Mucur’un 40 yılını garanti altına alınacağını bildirdi.

Mucur’un içme suyunun yanında kuraklıktan dolayı çok fazla etkilenen Seyfe Gölü içinde çok büyük bir adım olacak bu sondaj çalışması için AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan el ele verip bu çalışmaya büyük destek veriyorlar.

Mucur İlçesi’ni ziyaret ederek sondaj çalışmasını yerinde inceleyen Milletvekilleri Kendirli ve Turan, ne gerekiyorsa yapılacağını Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz ile paylaştılar.

Seyfe Gölü’nün makûs tarihini değiştirecek birçok adım attıklarını ve atacaklarını belirten Milletvekilleri Kendirli ve Turan, Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz’ın gayret ve çabalarını boşa çıkarmayacaklarını ve her zaman destek olacaklarını belirttiler.

Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında yapılan protokol ile İlçemiz Şatıroğlu Mahallesi Tavşantepesi Mevki 375 ada 3 numaralı parsel üzerine 1 adet sondaj çalışması başlanılmış olup; bununla birlikte Solaklı Mahallesi 235 ada 7 numaralı parsellerde Belediyemiz adına kayıtlı yeni içme suyu kuyusu da dahil edilerek Solaklı Mahallesi 234 ada 37 parsel üzerine 1 adet 500 ton kapasiteli içme suyu deposu ve ikincisi olarak, Şatıroğlu Mahallesi 408 ada 1 parsel üzerine de bin ton kapasiteli yeni içme suyu deposu yapılarak içme suyu isale hattına bağlantısı yapılacak olup ana hat ve merkezde bulunan tüm aspes borular kaldırılarak yeni pis su ve temiz su isale hatları yenileme işlemi yapılacaktır. İki adet yeni içme suyu kuyusu toplamında s/70 litre kaynak sağlanarak bu çalışmalardan kaynaklı oluşacak Mucurumuzun önümüzdeki 40 yıllık su ihtiyacına karışılacağımızdan dolayı ilçemizin su sıkıntılarını ortadan kaldıracağız. Bunun dışında en önemlisi şüphesiz Seyfe Gölü Havzası içerisinde yer alan kuyuların kapatılmasıyla birlikte koruma alanı içerisinde yer alan kuş cennetinin de kuraklığını önlemiş olacağız.

Mucur’un ve Seyfe Gölü’nün makus tarihini inşallah değiştireceğiz

Son yıllarda yağışların az olmasından dolayı kuraklık yaşayan Seyfe Gölü ve Mucur içme suyunu aynı anda etkileyecek olan bu sondaj çalışmamız ilçemize hayırlı uğurlu olsun.

Bugün bizleri yalnız bırakmayan Sayın Kırşehir Milletvekilimiz Mustafa Kendirli’ye ve Sayın Ankara Milletvekilimiz Mucur’un evladı Hacı Turan’a sonsuz teşekkür ediyorum. Bu konuda ilçemizi yalnız bırakmadılar ve çok büyük destek verdiler.

Tabi bir önemli olan konuda yıllardır eleştiri hedefinde olan ve bir tülü kuraklığa çare bulunamayan Seyfe Gölü içinde bu girişimler çok önem arz etmekte. Bu dönemde umarız vekillerimizle birlikte Seyfe Gölü’nü kurtarmış oluruz.

Tekrardan Sayın Kırşehir Milletvekilimiz Mustafa Kendirli’ye ve Sayın Ankara Milletvekilimiz Mucur’un evladı Hacı Turan’a teşekkür ediyorum.”

Turan, “Mucur’un su sorunu kökten çözüyoruz”

AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan, yaptığı inceleme hakkında “ AK Parti Kırşehir Milletvekilimiz Sayın Mustafa Kendirli, İl Başkanımız Sayın Muzaffer Aslan, Mucur Kaymakamı ve Belediye Başkanı ile birlikte, Mucur içme suyuna eklenmek üzere saniyede 34 litre su çıkacak olan, toplamda 10 milyon TL ödenek ayrılan DSİ sondaj alanında incelemelerde bulunduk.

Akabinde ise 25 milyonu hibe olmak üzere toplamda 50 milyona mal olacak şehir içme suyu ve atık su hatlarının yenilenmesi, aspesli boruların değişimi projesi başlayacaktır” açıklamasını yaptı.

Kendirli, “Mucurlu hemşehrilerimize hayırlı olsun”

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ise şunları söyledi:

“DSİ ve Mucur Belediyemiz arasında yapılan protokolle, Mucur İlçemizin, önümüzdeki 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan 10 milyon TL bütçeli sondaj çalışması ve altyapı çalışmaları ile beraber parelel olarak yürüyecek olan tüm içme suyu, atık su ve aspesli borularının tamamen yenileneceği 50 milyon TL bütçeli altyapı çalışmalarını ardından ise – 20 bin metrekaresi tamamlanan, 10 bin metrekaresi için de yapım çalışmaları devam eden Osmangazi Mah. Yol yapım çalışmalarını Ankara Milletvekilimiz Sayın Hacı Turan, İl Başkanımız Sayın Muzaffer Aslan ve Mucur Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ile beraber yerinde inceledik. Mucurumuza ve Mucurlu hemşehrilerimize şimdiden hayırlı olsun.”