Ahilik Haftası nedeniyle Kırşehir’e gelen Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir’de Akpınar, Kaman, Çiçekdağı ve Mucur İlçelerinde sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve vatandaşlarla buluşup kooperatifçilik hakkında tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini ifade etti.

Kooperatif Tanıtım ve Geliştirme Projesi Kırşehir programı açılışı düzenlendi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ticaret Bakanlığı ve Kırşehir Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen program, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın açılış konuşması ile başladı. Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan konuşmasında Bakanlığın kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kırşehir’de kadın girişimi ve kooperatifçilik potansiyelinin önemine değinerek, bu ziyaretten ve programdan beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Bugüne kadar Antalya, Adana, Kayseri, Nevşehir, Malatya, Aksaray ve Sakarya illerinin ziyaret edildiğini belirten Erkan, Kırşehir’de Akpınar, Kaman, Çiçekdağı ve Mucur ilçelerine de gideceklerini ve buralarda sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve vatandaşlarla buluşup tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini ifade etti.

Ufuk açıcı eğitimler veriliyor Geçmiş yıllarda Sosyal Kooperatif Treni Projesi kapsamında 18 ilde sosyal ekonominin lokomotifi olan sosyal kooperatifçiliğin tanıtılması ve bu alandaki farkındalığın artırılması için çalışmalar yapıldığını belirten Erkan, bu etkinliklerle çocuklara, gençlere ve girişimcilere ufuk açıcı eğitimler verildiğini, dezavantajlı sosyal gruplarının istihdamını ve sosyal hizmetlerin daha etkin bir biçimde yürütülmesini sosyal kooperatifler yoluyla hedeflediklerini kaydetti.

Ülkemizde kadın girişimi kooperatiflerinin sayısının hızla artmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Genel Müdür Erkan, Temmuz ayında hayata geçen Kooperatifçilik Destek Programı (KOOPDES) hakkında da bilgi verdi.

81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri tarafından başvuruların alınmaya başlandığı destek programından öncelikli olarak kadın kooperatiflerinin yararlanacağını, bu desteğin kadın kooperatiflerine çok büyük katkı sağlayacağını belirten Erkan, kooperatiflerin ekipman alımlarında, sergi, fuar gibi hizmet alımlarında ve projeler için nitelikli personel alımlarında desteklerden yararlanabileceğini bildirdi.

Geçen yıl 3. Türkiye Kooperatifler Fuarı’nı Bakanlık olarak başarıyla hayata geçirdiklerini belirten Erkan, Eylül ayında yapılacak 4. Türkiye Kooperatifler Fuarı ile ülke genelindeki kooperatiflere desteklerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Kooperatifçilik Sektör Analizi Projesi ile kooperatifçilik sektörü üzerinde detaylı bir çalışma yürütüldüğünü dile getiren Erkan, kooperatifçiliğin daha iyi noktalara gelmesi için kamu-üniversite-özel tüm alanlarda gerekli araştırmaları yaptıklarını ifade etti.

Kooperatifçilik Proje Destek Yönetmeliği’nin yayımlandığını ve bu kapsamda desteklerin kural temelli, ölçülebilir, denetlenebilir ve objektif biçimde olacağını belirten Genel Müdür Erkan, ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kooperatiflere öncelik verdiklerini bildirdi.

Konuşmaların akabinde kooperatifçilik ve destekler hakkında bilgi vermek üzere sunumlar gerçekleştirildi. Programın sonunda ilgili hususlarda katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Program sonunda Kooperatifçilik Otobüsü ziyaret edildi.