Kırşehir’in en eski ilçelerinden birisi Çiçekdağı İlçesi’dir. En eski ilçelerinden olmasına rağmen ilçe bu zamana kadar istenilen düzeyde gelişme gösterememiş. Son zamanlarda Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu’nun hızla büyümesi ve gelişmesi ile birlikte ilçe hem ekonomik hem de sosyal anlamda hareketlenmeye başladı.

Özellikle Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu, Kırşehir’in diğer ilçelerine kıyasla öğretim elemanı ve öğrenci sayısını büyük oranda arttırmayı başardı. Bu başarıda en büyük pay sahibi olan Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Serdal Baltacı’dır.. Özellikle son yıllarda Hukuk Büro Yönetimi Sekreterliği, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği, Çocuk Gelişimi, Çocuk Koruma Bakım Hizmetleri, Yerel Yönetimler programlarının açılması ile birlikte ilçede öğrenci yoğunluğunun ciddi oranda artmıştır. Bu programların açılmasında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın büyük destekleri olduğunu belirten Doç. Dr. Serdal Baltacı, açılması planlanan iki program ile birlikte 4 programa öğrenci alınması dâhilinde önümüzdeki yıllarda bin 500 civarında bir öğrencinin öğrenim görebileceğini belirtmiştir. Ülkemizin genelinde meslek yüksekokulu tercihleri ve yerleşme oranları yarı yarıya düşerken, Doç. Dr. Serdal Baltacı’nın özverili çalışmaları, çok tercih edilen bölüm ve programların açılması yönünde gayreti ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın destekleri ile ilçede öğrenci sayısı nerede ise yüzde yüz artmış ve ilçeye hem ekonomik hem de sosyal anlamda büyük bir hareketlilik sağlandı.

Okulun kütüphanesinde kitap sayısının artması, öğrencilere yönelik yapılan çeşitli kültürel etkinlikler ve okulda yapılması planlanması gereken bütün aktiviteler öğrencilerin kısıtlı imkânlar çerçevesinde okullarını sevmelerine sebep oldu.

Turuncu ve Yeşil Bayrak Ödülü aldılar

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Serdal Baltacı, Meslek Yüksekokulu’nun Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2018 yılında engelli bireylerin eğitim imkânlarına erişimleri, mekânlara erişiminde kolaylık, sosyo-kültürel faaliyetlere erişim olanağı sağlanması ve farkındalık oluşturulması için düzenlenen ‘2020 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri’ kapsamında Turuncu ve Yeşil Bayrak Ödülü’nü almaya hak kazandığını belirtti.

Doç. Dr. Serdal Baltacı, ilçede özellikle Çiçekdağı Belediyesi’nin kendilerini sürekli desteklediğini ifade ederek, Çiçekdağı Belediye Başkanı Hasan Hakanoğlu’na da teşekkür etti.

Baltacı, pandemi sürecinin bitmesi ile birlikte öğrencilerin tekrar okullarında yüz yüze öğrenime devam edeceğini artan öğrenci sayısıyla da ilçede büyük katkılarının olacağını belirtti. Kırşehir’in Mucur İlçesi’nde yetişmiş olan Doç. Dr. Serdal Baltacı’nın memleketine olan katkıları, çalışma azmi takdirle karşılanıyor.

Doç. Dr. Serdal Baltacı kimdir?

Doç. Dr. Serdal Baltacı, 1981 yılında Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kırşehir’in Mucur İlçesi’nde, 1991 yılında Rıza Dikmen ilköğretim Okulunda, 1994 yılında Hürriyet İlköğretim Okulu’nda ve 1997 yılında Mucur Lisesi’nde tamamladı. 2003 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü’nü bitirerek 2 yıl Erzurum, 2 yıl Kayseri’de Matematik Öğretmenliği yaptı. 2007 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Eğitimi Alanı’nda doktora yapmaya hak kazandı. 2014 yılında doktora programını, ülkemizin en etkili matematik eğitimcilerinden biri olan Prof. Dr. Adnan Baki danışmanlığında ‘Dinamik matematik yazılımının geometrik yer kavramının öğretiminde kullanılmasının bağlamsal öğrenme boyutundan incelenmesi’ adlı tezini tamamlayarak doktor unvanı aldı. 2015-2018 yılları arasında Yrd. Doç. olarak çalışan, Dr. Baltacı 2018 yılında doçent unvanını almıştır. Matematik eğitiminde (Bilgisayar Destekli Matematik, Problem Çözme, Bağlamsal Öğrenme, Matematiksel Düşünme vb.) uluslar ve uluslararası birçok çalışmaları bulunan Dr. Baltacı, halen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 2015 yılından bu yana Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’ne devam etmektedir.