Kırşehir’de de bulunan büro amirliğinde Türkiye genelinde bin 706 personel görev yapıyor.

İçişleri Bakanlığı, Kırşehir’de de kurulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirlikleri hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımızca81ilde çevre ve hayvanlara karşı işlenen suçlara müdahale için oluşturulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliğindebin 706personel görev yapıyor. Bu amirliklerceHAYDİuygulaması üzerinden gelen şikayetlere anında müdahale ediliyor. Bugüne kadar32binden fazla kişinin indirdiğiHAYDİuygulaması sayesindebin 649ihbara müdahale edildi.

Bakanlığımız, çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçlara daha hızlı müdahale edilebilmesi için81ilde Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirlikleri oluşturdu. Bu amirliklerde görev alacak personel, gönüllük esasına göre özellikle üniversitelerin veterinerlik, veteriner teknisyenliği, hayvan bilimci vb. bölümlerinden mezun olanlar arasından seçildi. Bugün itibariyle Türkiye genelindebin 706personel bu birimlerde görev yapıyor. Ayrıca olaylara müdahale için kullanılacak olan araçlar da tasarlanarak illere gönderildi.

Hayvanseverlerdenyoğunilgi

Ayrıca vatandaşların çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçları hızlı ihbar edebilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire BaşkanlığıncaHAYDİmobil uygulaması hayata geçirilerek, Temmuz ayında hizmete alındı.

Vatandaşlar, Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirdikleri uygulamaya T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak giriş yapabiliyor. Giriş yaptıktan sonra cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesiyle uygulama etkin hale getiriliyor.

Bin 649 ihbaramüdahale

28 Temmuz’da hizmete giren HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) uygulamasını bugüne kadar32 bin 135kişi cep telefonuna indirdi. Bin 649’u asıllı,bin 118’i asılsız olmak üzere2 bin 764ihbara müdahale edildi, ilgililer hakkında gerekli adli ve idari işlemler yapıldı.”