Kırşehir’de 5 katlı bir apartmanın 4’üncü katındaki evde çıkan yangında solunum cihazını yaralılara vererek dumandan zehirlenen İtfaiye Eri Önder Mutlu, “Orada zehirlenen bayan ve çocuklar olduğu için ilk amacımız orada hayat kurtarmaktı. Orada ben beklemek zorundaydım” diye konuştu.

21 Eylül Pazartesi günü 07.45 sıralarında Bahçeci Apartmanı’nın 4’üncü katında yangın meydana geldi. Neslihan Alp’ın iki çocuğuyla birlikte yaşadığı Medrese Mahallesi’nde Bahçeci Apartmanı’nın 4’üncü katındaki evinde yangın çıktı. Anne ve çocukları uyuduğu sırada çıkan yangını fark eden komşuları, itfaiyeye haber verdi. Nedeni henüz belirlenemeyen yangına, gelen itfaiye ekipleri müdahale etti. Ekipler, evi saran alevlere müdahale ederken, anne ve çocuklarını kurtarmak için de çalışma yaptı. Pencereden içeriye giren ekipler, anne ve çocuklarını alarak merdivenli araçla yere indirdi. Yaralanan Neslihan Alp ve iki çocuğu, ambulanslarla Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede tedaviye alınan yaralılardan Alperen Baysal, doktorların müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Neslihan Alp ve kızı Aybüke Baysal’ın tedavisi ise sürüyor. Yangın ekiplerin çalışmasıyla söndürülürken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Solunum cihazını anne ve çocuğuna veren itfaiye eri dumandan zehirlendi

Bir vatandaşın cep telefon kamerasına anbean yansıyan görüntülerde yangına içeriden müdahale eden İtfaiye Eri Önder Mutlu, solunum cihazını yerde yatan anne Neslihan Alp ve oğlu Alperen Baysal’a verdi. Dumandan yoğun olarak etkilenerek kendini pencere kenarına atan Mutlu, o sırada nefessiz kaldı. İtfaiye erinin nefessiz kaldığını gören ve yangını görüntüleyen karşı binadaki vatandaşlar, zor durumdaki itfaiye erini kurtarabilmek için diğer ekiplere “Abi kaldı” diye bağırarak dikkatlerini çekmeye çalıştı. İçeride yoğun dumandan etkilenen İtfaiye Eri Mutlu’ya meslektaşları camdan merdivenle ulaşarak yardım etti.

Kahraman itfaiye eri yaşadıklarını anlattı

İçeride baygın halde bulunan anne ve çocuğuna solunum cihazını vererek hayata bağlayan İtfaiye Eri Önder Mutlu, açıklamalarda bulundu.

Yaşadıklarını anlatan Mutlu, “Sabah 07.47 sıralarında ihbar geldi. 3 dakika içerisinde itfaiye aracımız olay yerine intikal etti. İçeride mahsur kalan 3 vatandaşımız vardı. Biri bayan 2 çocuktu. Merdivenimizle evin camından en kısa noktada giriş yaptık. Camı kırıp içeri girdik. İlk esnada 8 yaşlarında bir kız çocuğu vardı. Merdivenle önce kız çocuğunu tahliye ettik ardından yerde baygın halde yatan bayana solunum cihazımı çıkarıp önce bayana daha sonra diğer erkek çocuğuna verdim. Yoğun dumandan dolayı ben pencere kenarına gelip oksijen almak için biraz bekledim. Ardından da ekip arkadaşlarımız yangına müdahale etti. Orada zehirlenen bayan ve çocuklar olduğu için ilk amacımız orada hayat kurtarmaktı. Orada ben beklemek zorundaydım” dedi.

Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Neşet Aydın ise itfaiyenin amacının hayat kurtarmak olduğunu söyledi.