Kırşehir Baro Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, mevkidaşı Azerbaycan Barolar Birliği Başkanlığı’na yazdığı destek mektubu şöyle:

“Sayın Av. Anar Baghirov Azerbaycan Barolar Birliği Başkanı.

Değerli meslektaşımız, uluslararası hukuka göre kardeş Azerbaycan toprağı olarak tanınmış olan Dağlık Karadağ Bölgesi, 1988 yılından sonra Ermenistan’ın işgaline uğramış ve bu tarihten sonra bölgenin nüfus yapısı zorla değiştirilmiş, bölge halkına baskı ve eziyet uygulanmıştır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1993 yılında kabul ettiği kararlarda da Dağlık Karadağ uyuşmazlığının Azerbaycan’ın ülke bütünlüğü ve sınırlarının dokunulmazlığı ilkelerine uygun biçimde çözümlenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ancak yıllardır sürdürülen Minsk Sürecinden bir sonuç elde edilememiştir.

Yaklaşık 30 yıldır süren ve bir türlü çözüm sağlanamayan Dağlık Karadağ’da Ermenistan’ın sivil halka yaptığı baskı ve zulmü kınıyoruz. Ermeni işgalinin sonlandırılması, toprak bütünlüğü ve egemenlik hakkının sağlanması amacıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti tarafından başlatılan askeri operasyonda haklı olan Azerbaycan Devleti’nin yanında olduğumuzu belirtiriz.

Bir soykırım olarak tanımlanan Hocalı Katliamı’nın hesabını sormayan, Ermeni çetelerinin yaptığı zulümlere tepkisiz kalan uluslararası toplumun duyarsızlığının son bulması gerekmektedir. Bu konuda Azerbaycan’ın haklı mücadelesi tarafımızca her ortamda savunulacaktır.

Bizler, Türkiye’nin hak savunucusu avukatları olarak bu haklı mücadelesinde Azerbaycan Devletinin ve halkının yanında olduğumuzu bildirir, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa, kardeş Azerbaycan Halkı’na sabır ve güç dileriz. Saygılarımızla.”