DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kırşehir İl Kongresi’nde partilileriyle buluştuğu Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın sözleriyle açıklamalarda bulunurken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’ye de seslendi.

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Babacan, “Ahi Evran’ın yaptığı gibi esnafı güçlendirmek ve şehirleri kalkındırmak için Fatma Bacı ve Bacıyan-ı Rum gibi kadınların hayatın en önemli alanlarında en ön safta yer almaları için Aşık Said gibi bu dünyada misafir olduğumuzu bildiğimiz için Neşet Ertaş gibi kalplerden kalplere görünmeyen yollara talip olduğumuz için bütün bu mirası taşımak ve yüceltmek için kurduğumuz Demokrasi ve Atılım Partisi’nin Kırşehir 1. Olağan Kongresi’ne hoşgeldiniz… Önümüzdeki dönem politika önerilerimizi planladık ve birbirinden değerli DEVA kadrolarının yönetime hazır olduğunu bir kez daha teyit ettik, bir kez daha perçinledik. Daha önce de gündeme getirdiğim gibi hangi alan olursa olsun ekonomi, hukuk, dış politika, eğitim, teknoloji, sağlık, tarım, sanayi, kültür-sanat gibi her konuda DEVA Partisi’nin güçlü kadroları mevcut” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisiyle ilgili sözlerine yanıt verdi: “Gençlerin partisine ‘siyasi fosil’ denemez…”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Kırşehir İl Kongresi’nde konuştu. Sözlerine partisinin Genel Merkez üyeleriyle birlikte üç gün boyunca yaptığı değerlendirme toplantısının oldukça verimli geçtiğini vurgulayarak başlayan Babacan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Dış borca muhtaç duruma düşmüşlerdi: ‘Askıda Ekmek’ Kampanyası’nı başlatan ortak, ekonomi ne zaman kötü olsa hükûmet ortağı. Hatırlayın üçlü koalisyon döneminde yaşanan ve yakın tarihimizin en büyük ekonomik krizinde neler yaşanmıştı. Milli gelirin üçte biri kaybedilmiş, gecelik faizler yüzde 7 bin 500’leri görmüştü. Yıllık enflasyon yüzde 70’leri geçmişti. Yine becerememişlerdi de Dünya Bankası’ndan bir başkan yardımcısını ekonominin başına getirmişlerdi. Borcun faizini ödeyebilmek için dahi dış borca muhtaç duruma düşmüşlerdi. Geçen gün grup toplantısında öfkeyle bize sataşıp partimizi ve beni kast ederek ‘siyasi fosil’ demiş. Bize ve bana dedi. ‘Siyasi fosil’ diye… Neyse. Türkiye’nin en yeni siyasi hareketine, sahiplerinin gençler olduğu bir partiye siyasi fosil denir mi hiç?

“Boş aldığımız Hazine’yi dolu teslim ettik”

İşinize geldiğinde iktidar gibi davranıyorsunuz: İşinize geldiği zaman iktidarmış gibi davranıyorsunuz, ‘astığım astık, kestiğim kestik’ diyorsunuz. İşinize gelmediği zaman sanki hiç sorumluluğunuz yokmuş gibi mağdur şapkanızı takıp ekmeği asıyorsunuz. Hem de meydanın ortasında askıya asıyorsunuz. Ülkenin içine düştüğü durumdan sonuna kadar siz de sorumlusunuz. Ben ve arkadaşlarım boş aldığımız Hazine’yi dolu teslim ettik. Bizim hesabımız ortada, başımız dik. Şu andaki hükümet ne yaptı? Hazineyi tüketti, kasa boş. Ülke borç batağında. Doğmamış çocuklarımıza kadar borçlandırdılar memleketi. Soruyorum onlara: Vicdanınız sızlamadan nasıl çarçur ediyorsunuz bu milletin kaynaklarını? Har vurup harman savururken hiç mi durup düşünmüyorsunuz? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

Değil geliştirmek, muhafaza edemiyorlar: Mazota, gübreye, ilaca, tohuma, zam üstüne zam yapılıyor. Ama örneğin süt alım fiyatı bir yıldır sabit tutuluyor. Litresi 2 lira 30 kuruş. Dolar arttıkça girdi fiyatları artıyor. Hani dolara bakmıyorlardı. Ama çiftçimiz bakıyor. Tarım ve hayvancılığı değil geliştirmek, mevcudu dahi muhafaza edemiyorlar. İthalata bağımlı hale geldik. 2003 yılında tarımsal ürünlerin ithalat ve ihracatı neredeyse birbirine yakın iken, 2019 yılında 5,4 milyar dolar ihracata karşın, 9,4 milyar dolar ithalat yapıldı. Yani 4 milyar dolarlık mal, ürün dışarıdan satın alındı, açığımız oluştu.

Hukuk değil cezaevi inşa ediyorlar: Kırşehir’de halen devam eden cezaevi inşaatına harcanan para 270 milyon TL. Bu kaynak tarım ve hayvancılığa yönlenseydi, ya da esnafımıza destek için harcansaydı, Kırşehir için çok daha yararlı olurdu. Ama yatırımı cezaevine yapıyorlar. İstihdam değil, demokrasi değil, hukuk değil cezaevi inşa ediyorlar. Kırşehir Sanayisinin gelişmesi için, üretimin yapılabilmesi için yeterli destek sağlanmıyor.

Kırşehir’in kendi hammaddeleri değerlendirilmiyor. Devlet hastanesi sayısı daha önce ikiydi; tek hastaneye düşürüldü. Yatak sayısı düştü. Kırşehir’de sağlık hizmeti vasatın altında kalıyor. Vatandaşlar çevre illere gitmek zorunda kalıyor. Halbuki cezaevi ihale bedeliyle 100 yataklı tam 7 tane hastane yapılabilirdi. Bu şehir, Kırşehir, bunları hak etmiyor. Bunlar şehrimize yakışmıyor.

“Kadınların her alanda söz sahibi konuma getirmek için çalışacağız”

Ülke kadınlarla kalkınacak: Kadınların, erkeklerle eşit fırsatlardan yararlanmasını sağlaması için azami çaba göstereceğiz. Biz kadınları; güçlü, üretken ve her alanda söz sahibi konuma getirmek için çalışacağız. Kadınlara yönelik ayrımcılığa sebep olan her türlü uygulamayla mücadele edeceğiz. Siyasette kadın sayısını artırmak için çalışacağız. Daha evvel de söyledim: Siyaset, sadece erkeklere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Biz kadınlarla birlikte bu ülkenin kalkınacağını, adalete kavuşacağını, özgürleşeceğini çok iyi biliyoruz.”