Kırşehir’de hizmet verenCansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke, probiyotik beslenmenin önemini anlattı.

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke, bağırsak sağlının korunması için prebiyotik ve probiyotiklerin yeterli miktarda tüketilmesi gerektiği hakkında Kırşehir Halkı’nı bilgilendirdi

Probiyotiklerin yaşayan mikroorganizmalar olduğunu bildiren Diyetisyen Cansu Teke, “Yeterli miktarda olduklarında yaşadıkları vücuda fazlasıyla yararlıdırlar. İnsanlık, tarih boyunca bakteri kültürleri tarafından fermente edilen yiyecekleri tüketti ve sağlık yararları hep bilindi ancak son 20-30 yılda probiyotikler bilim insanlarının ve tıp çevrelerinin ilgisini çekmeye başlamıştır ve çok sayıda bilimsel çalışma yayınlanmıştır ve halen devam etmektedir.

Probiyotikler barsaktaki yararlı bakterileri arttırarak, zararlı bakterilerin sayısını azaltarak etkili olurlar. Barsak sisteminde iyi bakterilerin doğal dengesinin korumasına ve yenilemesine yardımcı olurlar. Genel olarak barsak sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurlar. Eğer sağlığınız iyiyse ve ağırlıklı olarak bitkisel bazlı bir beslenme uyguluyorsanız probiyotik kullanmanıza gerek yok. Barsak mikrofloranız da sizin yediğiniz yiyecekleri yer. Sebze, meyve ve baklagillerden zengin bir beslenme barsak florasının doğal dengesinde olmasını sağlar. Ancak değişen ve gelişen dünyamızda doğal-sağlıklı anlayışı da değişti. Paketlenmiş besinler, hazır yiyecekler, fast food tarzı beslenmenin artması bağırsak çalışmasını ve florasını bozarak; bağırsağa bağlı hastalıların artmasına neden oldu. Katı beslenme, az su tüketimi, az egzersizde hem vücudu hem de bağırsaklarımızı kötü etkiledi. Bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Ve Hipokrat’ın dediği gibi ‘Tüm hastalıklar bağırsakta başlar’ dedi.

“Probiyotikler azalırsa vücutta neler oluyor?” sorusuna Diyetisyen Cansu Teke, şu cevabı verdi:

“Kabızlık/ishal/gaz/geğirme/şişkinlik, kronik yorgunluk sendromu/fibromiyalji/artrit, astım/alerji/saman nezlesi, depresyon/bilinç bulanıklığı/bellek sorunları/yoğunlaşamama/öğrenme güçlüğü, kulak çınlaması/vertigo/sersemlik hali, sistit/üretrit/vajinal mantar enfeksiyonları, bulanık görme/göz kuruluğu, akne/egzama/el-ayak parmaklarında mantar enfeksiyonları, menopozal semptomlar/PMS, ağız kuruluğu/diş çürükleri/diş eti hastalıkları/kötü kokulu nefes, ritim bozukluğu/çarpıntı/kalp-damar hastalıkları/kolesterol yüksekliği, kilo alma.”

“Probiyotik bakterilerin besini olan prebiyotikten zengin gıdalar neler?” sorusuna ise Teke, şu cevabı verdi:

“Sebzelerden yer elması, sarımsak, soğan, pırasa, pancar, rezene kökü, bezelye, lahana da bulunuyor. Bakliyatlardan nohut, mercimek, barbunya, kuru fasulye, soya fasulyesinde var. Meyvelerden elma, muz, nektarin, şeftali, Trabzon hurması, karpuz, greyfurt, nar, kurutulmuş meyvelerde (örneğin hurma, incir) bulnuyor.

Tahıllardan tam buğday, arpa veya çavdar ekmeği, buğday kepeği, yulaf.

Kuruyemişlerden kaju fıstığı, şamfıstığı. Ve tabii anne sütü.”