Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Ankara-Niğde Otoyolu hizmete girdi

Ankara-Niğde Otoyolu hizmete girdi
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
07 Eylül 2020 - 11:49

Kırşehir’de ivme kazandıracak olan Ankara-Niğde Otoyolu hizmete girdi.

275 kilometre ana gövde 55 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 330 kilometre uzunluğunda olan ve Kırşehir’e de özellikle ticari anlamda hareketlilik katması beklenen Ankara-Niğde Otoyolu hizmete girdi.

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli’nin de açılışa katıldığı akıllı yol güzergâhı Ankara İli Gölbaşı, Bala, Şereflikoçhisar, Evren İlçeleri; Konya İli Kulu ilçesi; Kırşehir İli Merkez İlçesi; Aksaray İli Ortaköy, Sarıyahşi, Gülağaç, Ağaçören, Merkez İlçeleri; Nevşehir İli Acıgöl, Derinkuyu İlçeleri ve Niğde İli Merkez ilçesi sınırları içerisinden geçiyor.

Ankara-Niğde Otoyolu ile özellikle ağır vasıta ağırlıklı yoğun trafiğe hizmet eden yolda trafik güvenliği, can ve mal emniyetinin sağlanması, seyahat süresinin kısaltılması ve yöredeki turizm ve sanayinin gelişmesine katkıda bulunması amaçlanıyor.

Ankara-Niğde Otoyolu; Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa-Habur Sınır Kapısı kesimini de kapsayan TEM (Trans Avrupa Kuzey Güney Otoyolu) Otoyolu’nda kesintisiz ulaşım sağlamasında da önem arz ediyor. 105 kilometre otoyol, 14 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 119 km uzunluğundaki Ankara-Acıkuyu Kavşağı arası 1. Kesim ve 57 kilometre otoyol, 2 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 59 kilometre uzunluğundaki Alahan Kavşağı- Gölcük Kavşağı arası 3. kesim yapım çalışmaları tamamlanarak 4 Eylül 2020 tarihinde trafiğe açıldı.

Acıkuyu Kavşağı- Alayhan Kavşağı arasında yer alan 2. kesimde yapım çalışmaları devam etmekte olup bu kesimin de 2020 yılı içerisinde hizmete açılması hedefleniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’yi lojistik süper güç olmaya hazırladıklarını belirterek, “Burada büyük bir gururla 1. ve 3. kesimini açtığımız Ankara-Niğde Otoyolu da tamamladığımız dev projelerimiz arasında yerini alacaktır” dedi. Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Ankara-Niğde Otoyolu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, dünyada değişen güç dengelerinin ve tedarik zincirlerinin oluşturacağı yeni resmin içinde, Türkiye’nin de lojistik açıdan süper güç olarak yerini almaya hazırlandığını söyledi.

Ankara-Niğde Otoyolu’nun, Edirne-Şanlıurfa arası kesintisiz otoyol ağının son halkası olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Bugün artık, eskisinden çok daha büyük ve iddialı hedeflere koşan bir Türkiye’yiz. 18 yıldır süren, güçlü ulaştırma ve altyapı geleneğimizi daha yukarı taşımak için çalışıyor, bizlere verilen sorumluluğa layık olmak için büyük bir gayret gösteriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, “Uluslararası ticaret rotalarında söz sahibi olmak için çaba gösteriyoruz”

Vatanın her karış toprağını erişilebilir kılarak, ekonomik canlılığı ve sosyal gelişimi sağladıklarını ifade eden Karaismailoğlu, şunları ifade etti:

“Dünyanın gıptayla baktığı mega projelere de vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu yollara da aynı özen ve hassasiyetle yaklaşıyoruz. Coğrafyamızın her bir noktasını birbiriyle bağlarken, aynı zamanda bölgemizle ve küresel rotalarla da bağlamak ve uluslararası ticaret rotalarında söz sahibi olmak için çaba gösteriyoruz.”

Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu’yla Marmara Bölgesi’ni, Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerine bağlayacak uluslararası ulaşım ağının son halkasının tamamlanarak, Edirne’den Şanlıurfa’ya bin 230 kilometre kesintisiz ulaşım sağlanacağının altını çizdi. Bakan Karaismamailoğlu, “Bugün burada büyük bir gururla 1. ve 3. kesimini açtığımız Ankara-Niğde Otoyolu da tamamladığımız dev projelerimiz arasında yerini alacaktır” diye konuştu.

Karaismailoğlu, Bakanlık tarafından yayımlanan Türkiye’nin akıllı ulaşımdaki vizyonuna da değinerek, “Bakanlığımız, akıllı ulaşım sistemlerinin 2023 vizyonunu, ileri bilişim teknolojileri ile Türkiye’de insan odaklı ulaşım sistemi olarak belirleyerek ‘Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesini ve Eylem Planı’nı yayımladı” dedi.

Söz konusu çalışmanın, ileri bilişim teknolojileriyle insan ve çevre odaklı yenilikçi projeler üretmeyi, ulaşım modları arasındaki dengeyi de gözeterek tam entegre ulaşım sistemleri ile küresel boyutta söz sahibi olmayı hedeflediğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve haberleşme, artık bilinen kapsamının bir adım ötesine geçerek, akıllı sistemlerin kullanıldığı, hızla dijitalleşen bir alan haline geldi” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu’nun dev bir proje olmanın ötesinde, yerli ve milli akıllı ulaşım sistemleriyle donatıldığını da vurguladı. Ankara-Niğde Otoyolu’nun, akıllı sistemlerle donatılmış ana kontrol merkezinden yönetileceğini ve bu sayede yol güvenliğinin en üst seviyede olacağını belirten Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“1,3 milyon metre fiber optik ağı ve 500 trafik sensörü, meteorolojik ölçüm istasyonları, olay algılama kameraları, değişken mesaj sistemleri ile donatılmış otoyolumuzda Akıllı Ulaşım Sistemlerinin en gelişmiş örnekleri uygulandı. Her bir projemizde olduğu gibi vatandaşlarımızın güvenliğini ve konforunu önceliklendirdik. Ankara-Niğde Otoyolu da tüm ulaştırma ve haberleşme yatırımlarımızda olduğu gibi, geçtiği her bir noktada, üretimi, ticareti, turizmi, istihdamı önemli derecede artıracaktır.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.