Kırşehir Umut Haber Gazetesi

ANNE ADAYLARI SİGARA ORTAMINDAN UZAK DURUN

KIRŞEHİR Kamu Hastaneler Birliği uyarıyor; Ülkemizde son yıllarda özellikle kadınlarda artan sigara kullanımı, ciddi sağlık problemlerine yol açarken, sigaradan en çok etkilenen ise anne karnındaki bebek oluyor…

ANNE ADAYLARI SİGARA ORTAMINDAN UZAK DURUN
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
10 Eylül 2019 - 16:19

KIRŞEHİR Kamu Hastaneler Birliği uyarıyor; Ülkemizde son yıllarda özellikle kadınlarda artan sigara kullanımı, ciddi sağlık problemlerine yol açarken, sigaradan en çok etkilenen ise anne karnındaki bebek oluyor…

Özellikle kadınlar arasında her geçen yıl artan sigara tüketimi, hamilelik döneminde geri dönülemeyen zararlara neden oluyor. Özellikle anne adayı olan kadınlarda oluşan sigara bağımlılığı, sadece içen kişiyi değil, aynı zamanda anne karnındaki bebeği de olumsuz yönde etkiliyor.

Anne karnındaki bebeğin göbek kordonu ve plasenta (eş) aracılığıyla annenin yediği içtiği besinlerden, soluduğu havadan, psikolojik yapısından beslenip, etkilendiğini söyleyen Kırşehir Kamu Hastaneler Birliği uyarıyor “Hem anne hem de bebek için son derece tehlikeli olan sigara, stres ve sıkıntı giderici değil, stres ve sıkıntı kaynağı oluyor. Sigara göründüğü gibi basit değil, 4000 civarında zehirli ve kanserojen kimyasal madde içeriyor. Sigara, annenin başta solunum sistemi olmak üzere kalp, damarlar ve vücudun diğer tüm organlarına zarar veriyor” diyor. Annenin faydalı besinler alması halinde bebeğinin sağlıklı gelişip büyüyeceğinin altını çizen Cengiz, annenin sigara içmesi durumunda ise sigarada bulunan kimyasal maddelerin aynı yolla bebeğe ulaşacağını belirtiyor ve ekliyor “Anne sigara içiyorsa bebek de sigara içiyordur. Bu da henüz gelişmekte olan minicik bebeğin yeni oluşmakta olan organlarına zarar verir. Bebeğin organları annesine göre kat kat fazla zarar görür.”Kırşehir Kamu Hastaneler Birliği Gebelikte pasif sigara içiciliğine dikkat

Hamile annenin her zaman temiz havalı yerleri tercih etmesi gerekiyor. Pasif sigara içiciliği, sigara içmeyen kişiye çok fazla zarar verebiliyor. Ayrıca, çevreye yayılan yan akım dumanı daha fazla kimyasal madde içerdiği için daha zararlı hale geliyor.

Anne adayı, gebeliği sırasında sigara içsin ya da içmesin başkalarının içtiği dumandan da etkileneceğini göz önünde bulundurmalıdır. Annenin bulunduğu ortamdan içine çektiği duman plasenta aracılığıyla bebeğe muhakkak geçer ve bebeğin büyüme ve gelişmesini yavaşlatır. Gebelik döneminde sigara içmeyen bireyin de sigaralı ortamlardan uzak durması gerekir.

Kırşehir Kamu Hastaneler Birliği  Bebek sahibi olmak isteyenler de sigaradan uzak durmalı

Yapılan bilimsel araştırmalara göre birçok konuda olumsuz etkileri bilinen sigaranın, hem erkek hem de kadının üreme kapasitesi açısından da olumsuz etkileri bulunuyor. Günümüzde en sık görülen alışkanlıklardan biri olan sigara, üreme hücrelerine zarar vererek erkeklerde sperm, kadınlarda ise yumurta kalitesini ve sayısını olumsuz yönde etkileyerek doğurganlık kapasitesini nerdeyse 2-3 kat azaltabiliyor. Kırşehir Kamu Hastaneler Birliği uyarıyor Nikotin, kadınların yumurtalıklarında oluşan üreme hücrelerinde kötü etkiler bırakarak, yumurtanın yapısında anomaliler oluşmasına neden oluyor. Yumurtalıklara zarar veren sigara erken menopoz sorunlarına da yol açıyor. Sigara kullanan kadınlarda normal yollarla gebelik şansı azaldığı gibi, tüp bebek tedavisinde de başarı şansı olumsuz yönde et¬kileniyor. Sigarayı bırakan kadınların kısırlık tedavisi ile başarı şansında yükselmeler oluyor.

Sigaranın zararları çok fazla olup insan vücuduna verdiği zararlarla birçok hastalığa neden olmaktadır. Hatta sigara kullanımı ölümlere bile neden olmaktadır. Sigaranın en çok neden olduğu hastalıklar kalp ve akciğer hastalıklarıdır. Kalp ve akciğer dışında diğer bütün organlara zararı dokunulduğu bilinmektedir.

Dünyada sigara kullanımı çok yaygındır. Çok küçük yaşlardaki bireylerin bile sigara kullandığı görülmektedir. Sigara kullanımının en aza indirilmesi için çocukların ve yetişkinlerin bilinçlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede sigaranın zararlarından da Korunulur.

Sigara yalnızca tüketen bireylerin değil tüketmeyen bireylerinde sağlığını tehdit etmektedir. Sigara içilen alanlarda bulunmak, sigara dumanına maruz kalmak sigara kullanmayan bireylere de oldukça büyük zararlar verebilmektedir. Bu duruma pasif içicilik denir.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

• Sigaranın zararları anne karnında başlar. Annenin sigara kullanmasıyla bebeğin sigaraya maruz kalması bebekte zeka geriliğine neden olabilmektedir.

Solunum sistemi hastalıklarına sebep olur. (zatürre, bronşit, astım gibi)

KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) nedeni sigaranın zararlarıdır.

Kanser türlerinden en çok rastlanan akciğer kanserinin nedeni sigara kullanımıdır.

Kalp ve damar hastalıklarına neden olur.

Damar tıkanıklığı sigaranın verdiği zararlar arasında en büyük yeri alır.

Cilt kanseri, dudak kanseri, gırtlak kanseri gibi birçok kanser hastalığına neden olur.

Sindirim sistemi hastalıklarına neden olabilmektedir.

Dişte sararmalar, diş eti hastalıkları, diş çürükleri, diş kaybı ve ağız kokusuna neden olur.

Cansız, soluk ve pürüzlü bir cilt görünümüne neden olur.

Tırnaklarda güçsüzlük ve sararmalara neden olur.

Kötü koku oluşumuna neden olur, bu yüzden yakın çevre tarafından hoş karşılanmayabilir.

İştahı azaltıcı olduğu için sigara içen bireylerin vücut ağırlıkları azdır.

Damar tıkanıklığı erken dönemde tespit edilip tedavi edilmediğinde uzuvların kesilmesi gerekebilir.

Beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğu için unutkanlığa ve zamanla demans ya da alzheimer gibi hafıza problemlerine neden olur.

Koku alma duyusu azalır.

Menopozun erken başlamasına neden olur.

Kısırlığa neden olur.

Göz hastalıklarına ve hatta körlüğe bile sebep olabilir.

Sigara ve diyabet

Hem sigara hem de kontrolsüz diyabet kan damarlarına zarar verir. Ayrıca sigara içen diyabetli hastalarda kalp krizi, inme gibi kardiyovasküler hastalık riski önemli ölçüde daha yüksektir. Organlarının iyi bir şekilde kanlanması, özellikle şeker hastaları için son derece önemlidir, çünkü ancak o zaman çeşitli diyabetik sekellerden kaçınmak mümkün hale gelir. Bu nedenle de sigaranın zararları şeker hastalığı olanlarda daha fazladır. Göz, böbrek ve sinir hasarı gibi diyabetik komplikasyonlar sigara içenlerde daha sık görülür. Ortaya çıkan hasarlar yaşam kalitesini giderek daha fazla etkiler ve erken sakatlığa bile yol açabilir.

Diyabet hastaları sigarayı bırakırken bazı özel kurallara uymalıdır. Çünkü sigara içmek insülin direncini ve dolayısıyla kan şekerini artırabilir. Bi sebeple de sigara bırakıldığında insülin dozlarının yeniden ayarlanması gerekir. Ayrıca nikotin yoksunluğu düşük hipoglisemiyi andıran semptomlara neden olabilir. Bu sebeple sigarayı bırakmaya karar veren diyabet hastaları bir uzmandan destek almalıdır.

Sigaranın cinsel zararları nelerdir?

Düzenli sigara içmek, erektil disfonksiyon için bir risk faktörüdür (erkeğin erektil disfonksiyonu). Vasküler hasar ve buna bağlı olarak penise kan akışının azalması erektil disfonksiyonun nedenidir. Sigara içen erkeklerde ayrıca sperm kalitesi de zarar görür.

Kadınlarda, sigara içmek östrojen dengesini etkiler. Sigara kadınlarda kısırlık, genital herpes ve rahim ağzı kanseri riskinde artışa neden olur. Hormonal doğum kontrol ilaçları ile birlikte sigara kullanmak tromboz ve kardiyovasküler hastalık riskinde artışa yol açar.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.