Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Araba alacaklar dikkat!

Kırşehir’de sanayi bölgesinde hizmet veren Sigorta Hasar ve Oto Ekspertiz Uzmanı Mehmet Savranoğlu, araç alacakları bilgilendirerek uyarılarda bulundu.

Araba alacaklar dikkat!
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
30 Aralık 2020 - 16:31

Sigorta Hasar ve Oto Ekspertiz Uzmanı Mehmet Savranoğlu, “Sıfır araba alacaklar dikkat! Sıfır araçları ekspertiz kontrolüne götürün hatalı arabalar sıfır olarak satılıyor” diyerek Kırşehir Halkı’nı bilgilendirdi.
Sigorta Hasar ve Oto Ekspertiz Uzmanı Mehmet Savranoğlu, gazetemize özel yaptığı basın açıklamasında Kırşehirlileri bilgilendirdi. Savranoğlu, “1994 Kırşehir doğumluyum. Uzun yıllardır sigorta ve eksper bürolarında çalıştım. Daha sonra kendi işimi kurmak amacıyla sanayiye geldim. Kendi işimi kurdum. Oto ekspertiz üzerine iş yapıyoruz. Kırşehir Halkı her ne kadar bu konuda çok fazla bilinçlendirilmemiş olsa da günden güne daha bilinçli bireyler haline gelerek oto ekspertizin daha sağlıklı ve güvenilir olduğunun bilincini aşılamaya devam edeceğiz.
Bize sıkça sorulan sorulardan bir tanesi ‘Eksper veya Ekspertiz nedir?’ sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, hasarın maliyetini tespit eden kişiler olduğudur. Daha kapsamlı bir tanımlama yapılması gerekirse eksper; taraflar arasında yargı yoluna gitmiş veya sigorta anlaşmazlıkların çözümünde büyük bir rolü bulunan, herhangi bir şeyin değerini belirlemek veya kaza ya da farklı bir nedenden dolayı oluşan hasarı maliyetini tespit etmek için görevlendirilen bilirkişilere verilen addır.
Oto ekspertiz ise, bu kişilerin otomobillerle ilgili yaptıkları tespitlere ve görüşlere verilen isimdir. Yani eksperlerin otomobilleri detaylı olarak inceleyerek çıkardıkları sonuçlar ve görüş bildirimleri, oto ekspertiz olarak adlandırılır” dedi.
“Ben ve ailem Kırşehirlilere hizmet etmekten gurur duyuyoruz” diyen Sigorta Hasar ve Oto Ekspertiz Uzmanı Mehmet Savranoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:
“Söz konusu araç gerçekten de belirtilen özelliklerde midir? Araç dış görünüşü itibari ile herhangi bir eksikliği veya kusura sahip midir? Beyan edilenin dışında aracın harici bir arızası bulunmakta mıdır? Aracın geçmişte yaşadığı bir kazası var mıdır? Aracın herhangi bir parçası değişmiş midir? Araç kaza yapmışsa toplam hasarının maddi boyutu ne kadardır? Oto ekspertiz ile yukarıda gördüğünüz sorular dışında taraflar arasında anlaşmazlıklarda ortaya çıkan tartışmalarında daha birçoğunda yanıt verilmektedir. Bu nedenle sadece hasar sonrasındaki anlaşmazlıklarda değil, ikinci el araç alımlarında da, araç için verilen beyanların doğruluğu ve aracın gerçek değerinin ortaya çıkması için oto ekpertiz merkezlerinden rapor alınması gerekli bir durumdur. Görüldüğü üzere eksperlik oldukça sorumluluk gerektiren bir iş olarak karşımıza çıkıyor.
Özellikle ikinci el araç alım satım işlemlerinde, araçta herhangi bir hasar bulunmadığı beyan edildiği halde tam tersi ile karşılaşıldığı durumlar sıkça görülmektedir. Bu tür durumlarda hem aracı alan kişinin mağdur olmaması, hem de araç satışını yapanların dürüstlüğünün belirlenmesi amacıyla ekspertiz garantisi istenmektedir.
Ekspertiz raporu, emlak, sigortacılık gibi birçok kavramda kullanılsa da otomobil sektöründe özellikle ikinci el araç alım satımlarında sıkça duyulan bir rapor çeşididir. İkinci el araçlarda meydana gelmiş hasarların tespit edilmesi açısından oldukça yararlı olan 2. el araç ekspertiz raporu sayesinde alıcı dolandırılması gibi problemler ortadan kalkmış, dürüst bir alım satım işleminin gerçekleşmesi sağlanmıştır. 2. elde ekspertiz işleminde, araç sahibi ya da alıcının göremeyeceği birçok hasar kolayca tespit edilebilir. Araç ile ilgili tüm bilgiler hem yazılı hem de sunum şeklinde taraflara verilir. Rapor, hem alıcının mağduriyete uğramaması hem de satıcının işlem sonrasında oluşabilen problemler karşısında korunmasını amaçlar. Böylece iki tarafı da güvence altına alarak görevini en iyi şekilde tamamlamış olur. Oto ekspertiz raporu, satın alacağınız aracı güvenle kullanmanız için gerekli olan raporlardan bir tanesidir.
Ekspertiz raporu için yapılan işlemler
Araçların daha sağlıklı bir şekilde alım satım işleminin gerçekleşmesi amacı ile getirilen 2.el ekspertiz zorunluluğu uygulaması sayesinde araç birçok testten geçerek mevcut durumu hakkında net bilgiler verir. Kapsamlı bir araç muayenesi olarak nitelendirilen bu işlem, yetki sahibi ekspertiz firmalarda kolaylıkla yapılabilir. Araç detaylı bir şekilde incelendikten sonra elde edilen bilgiler rapora dönüştürülerek araç sahibi ve alıcıya sunulur. Oto ekspertizi sırasında yapılan işlemler aşağıdaki gibidir;
aracın boya kontrolü, DYNO testi, motor ve mekanik kontrolleri, süspansiyon testi, yanal kayma testi fren testi, diagnostik test akü testi.
Oto ekspertiz raporlarında oluşabilecek herhangi bir sorunda yetkili firma ya da satış işlemini gerçekleştiren kişi sorumlu tutulabilir, ortaya çıkan zararın bu kişiler tarafından ödenmesi sağlanabilir. Ekspertiz raporu nasıl alınır sorusunun cevabı şu şekilde özetlenebilir, yukarıda sıralanan işlemlerin tamamlanmasından sonra yetkili firmadan aracınızla ilgili raporu kolaylıkla alabilirsiniz. Ekspertiz değeri sorgulama işlemi yapmak istediğinizde yapmanız gereken tek şey, aracınızın modeli, yılı, markası ve kilometresi bilgilerini girerek ortalama değeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.”
“İkinci el otolar elde kaldı”
“Pandemi ile birlikte otomobil piyasasında başlayan hızlı yükseliş yerini önce durağanlığa şimdi ise gerilemeye bıraktı” diyen Savranoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Satışların bıçak gibi kesilmesi ile birlikte fiyatlar da yavaş yavaş aşağıya çekilmeye başladı.2020 yılında pandemi nedeniyle birçok sektör küçülürken otomotiv sektörü iç pazarda rekorlar kırdı. Pandemiye rağmen sektörün küçülmemesinde; ertelenen talep, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle otomotivin bir yatırım aracı olarak görülmesi ve uygulanan özel faiz kampanyaları etkili oldu. Kasım ayının başına kadar yüksek satış adetlerini sürdüren sektör, Aralık ayında beklentilerin altında seyretmeye başladı. Talepteki düşüş ikinci el araç satışlarına da yansıdı. İkinci el araç fiyatları Aralık ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 10 düştü.
“Tüketici ‘bekle-gör’ safhasına geçti”
Talebin düşmesindeki en önemli etkenlerden biri tüketicilerin elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçip ikinci el araç satın alma kararını ertelemesi. Diğer bir sebep olarak ise, pandemi kaynaklı psikolojik ve motivasyonel olarak böyle bir süreçte bir yatırım yapmama düşüncesini gösterebiliriz. Bu çerçevede, dövizde ve pandemi koşullarında yaşanan stabil olmayan durum tüketicilerin ikinci el bir araç satın alma kararını “bekle-gör politikasına” çevirmesine neden oldu.”
Uzun zamandır elinde yüksek maliyetli ikinci el araç stoku bulunan esnaf veya satıcının hızlıca satış yapabilmek için fiyatları düşürdüğünü belirten Savranoğlu, “İşte bütün bu sebeplerden dolayı ikinci el araç fiyatları, son 1 yıl içerisinde ilk defa düştü. Yaptığımız piyasa analizlerinde ikinci eldeki bu fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6 ila 12 arasında olduğunu gözlemledik. 0 kilometre araçlardaki yıl sonu kampanyalarının etkisiyle ikinci el araç fiyatlarındaki bu düşüşün Aralık ayı sonunda kadar kademeli olarak devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.
“Sıfır otomobil fiyatları hala çok yüksek”
Faizlerin yeniden yükselmesi ve BDDK’nın taşıt kredilerine getirdiği vade düzenlemesinin etkisiyle sıfır kilometre araç satışlarının azalacağını da vurgulayan Sigorta Hasar ve Oto Ekspertiz Uzmanı Mehmet Savranoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
“0 kilometre araç satışlarında markalar çok çeşitli satış kampanyaları başlattılar. Bu kampanyaların mutlaka satışlara bir etkisi olacaktır ancak fiyatlar hala çok yüksek. En düşük sıfır kilometre araç fiyatı şu an 123 bin 900 TL. Öyle ki, pazarda şu an sıfır kilometre olarak satılan toplam 1071 binek otomobil arasında 150 bin TL bandında sadece 13 binek otomobil, 200 bin TL bandına ise sadece 81 binek otomobil kaldı. Dolayısıyla Aralık ayında iç pazarın Ekim’deki gibi 94 bin adetleri veya Kasım’daki gibi 80 bin adetleri göreceğini öngörmüyoruz. Ayrıca, BDDK kararları doğrultusunda fiyatı 300 bin TL’nin üzerinde olan taşıt kredilerinde vade sınırının 48 aydan 36 aya, 750 bin TL’nin üzerindeki krediler için de vade sınırının 48 aydan 24 aya çekilmesi ve geçen haftaki faiz artırımı sıfır kilometre satışlarını aşağı yönlü etkileyecektir” diye konuştu:
“Her açıdan güven” sloganıyla yola çıkan Oto Ekspertiz 360 ailesi 40 yıllık tecrübesiyle Kırşehir’de faaliyet göstermeye devam eden ve profesyonel şekilde hizmet verdiklerini belirten Savranoğlu; ” Yine yeni bir yıl var kapımızda. 2021 yılına gireceğimiz şu günlerde istediğiniz her şeyin gerçekleşmesi dileğiyle, iyi seneler” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.