Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Avrupa’ya organik ürünler ihraç ediyorlar

Kırşehir’in Özbağ Belde Belediyesi tarafından kurulan ve İŞ-KUR’un Toplum Yararına Programlar(TYP) kapsamında istihdam edilen 10 personelle Avrupa’ya yerli ürünlerle turşu ihracatı yapılıyor.

Avrupa’ya organik ürünler ihraç ediyorlar
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
12 Ekim 2020 - 9:44

Kırşehir’in Özbağ Belde Başkanlığı’nın 6 ay önce üretim fabrikasını kurduğu tamamı yerli üretim olan turşu, pekmez, erişte gibi ürünler 10 kadının elinde adeta bir fabrika gibi üretiliyor.
Belde Belediyesi bünyesinde ‘Özbağ Turşusu’ adı altında kurulan ve içerisinde pekmez, erişte, yukfa gibi ürünlerin yer aldığı işletmede İŞ-KUR’un istihdam ettiği 10 kadın, haftanın 6 gününde hummalı bir şekilde çalışıyor. Ankara ve İstanbul’dan sonra şimdi de Almanya, İngiltere ve Fransa’dan yerli ve tamamı organik ürünlere yoğun bir talep var.
3 ay önce İŞ-KUR’un 6 ay süreliğine başlatılan işte çalıştığını belirten Sevgi Türkeş, “3 aydır çalışıyoruz. Yufka yapıyoruz, erişte kesiyoruz. Biz evde oturana kadar geliyoruz burada çalışıyoruz paramızı kazanıyoruz. Alın terimizi yiyoruz. İhtiyaç çok oluyor. İsteyenler oluyor. Biz de bu defa daha çok çalışmak istiyoruz. İŞ-KUR’un TYP kapsamında 6 ay süreyle çalışıyoruz” dedi.
“Evimize katkıda bulunuyoruz”
Tamamen yerli ve organik ürünler olduğunu söyleyen Hava Dernek, “Haftanın 6 günü buradayız. Sabah 08.30’dan akşam 17.00’e kadar turşu, erişte, ekmek, pekmez yapıyoruz. Tamamen ev ürünleri, doğal. Hem evimize hem çocuğumuza, hem de eşimize katkıda bulunuyoruz. Bizler doğal ürünler yaptığımız için tabi istekler daha çok. Turşu, ekmek gibi ürünlerimize daha çok rağbet var. Güzel gidiyor işimizde” ifadesini kullandı.
Özbağ Belde Başkanı Rasim Arazay ise şunları dile getirdi:
“İŞ-KUR’dan Allah razı olsun bize 10 kişilik istihdam yarattılar. Biz de gelecek de inşallah bunun devamını getireceğiz. Ankara’dan Avrupa’dan bize mesaj gönderiyorlar. İngiltere, Fransa ve Almanya’dan bir istek var. Kırşehir Yöresel Özbağ Turşusu diye bir marka ürettik. Patentini aldık. Kırşehir büyüyecek. Biz bunu geniş çaplı Avrupa’ya yaydığımızda bu bir Kırşehir’in markası olacak.10 kişiyle yola devam ediyoruz ama biz 30 kişilik bir iş yapıyoruz. Büyük bir üretim var.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.