Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Bab-ı Ahi Halı Sahası ve fizik tedavi özel banyoları hizmete açıldı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin Bab-ı Ahi Halı Sahası ve fizik tedavi özel banyoları hizmete açıldı.

Bab-ı Ahi Halı Sahası ve fizik tedavi özel banyoları hizmete açıldı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
24 Ekim 2020 - 16:53

Pandemi nedeniyle belirli bir süre kapalı olan Bab-ı Ahi Halı Sahası ve fizik tedavi özel banyoları 19 Ekim’de hizmet vermeye başladı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, resmi sitesinde “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Bab-I Ahi Halı Saha 19 Ekim 2020 tarihi itibariyle pandemi kurallarına uygun olarak hizmete açılmıştır. Ayrıntılı bilgi için 280 43 79 – 0542 248 88 84. Online rezervasyon halisaha.ahievran.edu.tr.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal tesisler iktisadi işletmesine bağlı Fizik Tedavi Özel Banyoları 19 Ekim 2020 tarihi itibariyle hizmete açılmıştır. Banyolarımız haftanın her günü 12.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ayrıntılı bilgi için 280 53 78” açıklamasını yaptı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi COVID-19 Salgını Danışma Komisyonu, Bab-ı Ahi Halı Sahası ve fizik tedavi özel banyolarının açılmasından önce toplantı yaparak kararlar aldı ve o kararlara uyaraktan bu alanların açılmasına karar verildi.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi COVID-19 Salgını Danışma Komisyonu, toplantı sonrasında Bab-ı Ahi Halı Sahası ve fizik tedavi özel banyolarında alınması gereken tedbirleri şöyle açıklamıştı:
Kapalı yüzme havuzları ve özel banyolar; Personelin çalışma tarih ve saatleri ile hizmet kullanıcıların giriş çıkış tarih ve saat bilgileri kayıt altına alınmalıdır. Çalışan personel dinlenme alanlarında da en az 1 metrelik fiziki mesafeyi korumalıdır. Girişte ateş ölçümü yapılmalıdır. Kişiler kendilerine ait havlu, bornoz kullanmalıdır. COVID-19 ile ilgili uyulması gereken kuralları içeren tablo/pano görünür yerlere yerleştirilmelidir. Alanların girişinde el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır. Dinlenme koltukları ve şezlonglar arası mesafe en az 1.5 metre olmalıdır. Havuzların temizliği ve dezenfeksiyonu için ilgili mevzuata uyulmalıdır. Sık dokunulan yüzeylerin (musluklar, duş bataryaları, kapı kolları, masa yüzeyleri şezlonglar, gibi) temizliğine dikkat edilmelidir.
Spor alanları-kapalı spor salonları; Salgın süresince yurtlarda yer alan kapalı spor salonları randevu sistemiyle, sınırlı sürede sınırlı öğrenciyle çalışmaya devam etmelidir. Öğrenciler randevu saatine uymalıdır. Spor salonlarında uyulması gereken kurallar salonun girişine asılmalıdır. Spor salonundaki kişi sayısı her 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılmalıdır. Spor aktivitesi damlacık çıkışı ve hızını artırmaktadır. Bu nedenle asgari fiziki mesafe en az 2 metre olmak üzere mümkün olan en yüksek mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır. Spor salonundaki koşu bandı/bisiklet vb. ekipman aralarında en az 2 metre olacak şekilde yerleştirilmelidir. Yakın temas gerektiren sporlar ile takım halinde yapılan grup egzersiz ve sporlar yapılmamalıdır. Spor salonu içinde de öğrenci ve personel maske takmaya devam etmelidirler. Yüksek efor gerektiren sporlar nefes alıp vermeyi zorlaştırabileceği için maskesiz yapılabilir. Spor salonuna girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır. Spor salonu içinde mecbur olmadıkça yüzeylere dokunulmamalıdır. Sık dokunulması mümkün olan yüzeylerin farkında olunmalı ve buralara dokunulduğunda el antiseptiği kullanılmalıdır. Spor salonu düzenli aralıklarla temizlenmeli ve sık sık havalandırılmalıdır. Spor salonlarının giriş ve çıkışına pedallı ve kapaklı atık kumbaraları konulmalı ve düzenli olarak boşaltılmalıdır. Spor salonuna giderken kişisel havlu ve mat vb. malzemeler götürülmelidir. Havlular, kuruluş tarafından veriliyorsa poşetli olması veya görevli personel tarafından verilmesi, mat türü malzemenin de her kullanıcıdan sonra dezenfeksiyonunun sağlanması gerekmektedir. Görevli personelin salgın hastalıkların bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi sağlanmalıdır.
Açık spor tesisleri, halı sahalar; Halı saha tesislerindeki kişi sayısı 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılmalıdır. Tesis kapasite bilgisi tesis girişine asılmalıdır. Spor aktivitesi damlacık çıkışı ve hızını artırmaktadır. Antrenman ve maç dışında fiziki mesafe en az 1 metre olarak uygulanmalıdır. Kalabalık ve teması önlemek için giriş ve çıkışlar farklı kapılardan yapılacak şekilde tedbir alınmalıdır. Halı saha tesislerinin giriş kapısında ateş ölçümü yapılmalıdır. Duş, soyunma odası ve sauna alanları kullanılmamalıdır. Oyuncular havlu gibi kişisel eşyalarını belirlenecek alanlarda fiziki mesafe kurallarına göre yerleştirmelidir. Kullanıcıların giriş çıkış saatleri kayıt altına alınmalıdır. İçeriye girmeden görünür bir yere asılmış olan içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirme bulunmalıdır. Halı sahaya girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır. Halı saha içinde mecbur olmadıkça yüzeylere dokunulmamalıdır. Sık dokunulması mümkün olan yüzeylerin farkında olunmalı ve buralara dokunulduğunda el antiseptiği kullanılmalıdır.

FAHRETTİN TOKER

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.