Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Bakan Koca, il sağlık müdürleriyle görüştü

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kırşehir ve diğer illerin il sağlık müdürü ile video konferans yöntemiyle görüştü ve aşılama takvimine ilişkin talimatlarını aktardı.

Bakan Koca, il sağlık müdürleriyle görüştü
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
20 Ocak 2021 - 9:28

Perşembe günü başlatılan aşı kampanyasında an itibariyle 829 bin kişiye ulaşıldığını söyleyen Bakan Koca, Kırşehir’deki ve diğer illerdeki il sağlık teşkilatlarına ve aşılamada görev yapan sağlık çalışanlarına yoğun gayretleri için teşekkür etti.
“Sağlık çalışanlarımıza yönelik yapılan aşılamayı Çarşamba günü itibariyle bitirelim istiyoruz. Çünkü Bilim Kurulumuzun hazırladığı plan çerçevesinde bizim aşamaları hızla takip ederek yol almamız gerekiyor” diyen Sağlık Bakanı, hastalık gibi bazı istisnai durumlar sebebiyle aşısını yaptıramayan sağlık çalışanlarının sürecin devamında aşı yaptırabileceğini de sözlerine ekledi.
Aşı sırası geçen sağlık çalışanlarına tüm basamaklar bittikten sonra tekrar sıra geleceğini hatırlatan Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yarından itibaren huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde aşılamaya başlamak istiyoruz. Bütün illerde bizim bu organizasyonu güçlü şekilde yapmamız önemli. Özellikle huzurevi, bakımevi ve engelli evlerini hafta sonuna kadar tamamlamaya gayret edelim. Yerinde yapılan aşıdan sonra, olabilecek alerjik ve benzeri reaksiyonlara gerektiğinde müdahale etmeleri için sağlık ekibinin 1 saat kadar beklemesi gerekir. Ayrıca yarından itibaren 90 yaş üstünde olan vatandaşlarımızı da aşılamak istiyoruz. 90 yaş üstü vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarına getirmeden; aşılamalarını evinde, yerinde organize etmenizi istiyoruz. Sağlık ekibinin gerektiğinde müdahale yapabilecek nitelikte olması ve acil durum ekipmanıyla birlikte eve giderek yapması son derece önemli. Bunun takvimini de Cumartesi ve Pazar dahil olmak üzere hafta sonu tamamlamış olalım.”
Sağlık Bakanı Koca, toplantının devamında Kırşehir’deki ve diğer illerdeki il müdürlerinden mevcut durumla ilgili bilgi aldı ve değerlendirmelerini dinledi.
Aşı uygulamasına Kırşehir’de yoğun ilgi gösterildi
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, Kırşehir’de aşı uygulamasına yoğun ilginin gösterildiğini bildirdi.
Tüm yurtta eş zamanlı olarak başlayan ‘Coronovac’ aşısı Kırşehir’de de ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandığını bildiren Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, “İlimizde müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerimizde görevli sağlık çalışanlarımıza yapılan aşı uygulaması yoğun ilgi gördü. Aşı uygulamasının ardından kısa bir süre gözlem altında tutulan sağlık çalışanlarımız, 2. doz aşılarını 28 gün sonra olacaktır” ifadesini kullandı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.