Kırşehir Umut Haber Gazetesi

BİR BAŞKA GÜZELDİR GÜVERCİN BESLEMEK

Kırşehir’de kuş beslemeyi hobi edinenler, hafta sonları kurulan pazarda bir araya geliyor.
Sebze Pazar yeri yanında bulunan açık kuş ve tavuk pazarında pazar günleri, özellikle ”taklacı”, “dönücü”, “makaracı” ve “posta” cinsi güvercinler, güzellikleri ve ötüşleriyle meraklılarını bekliyor.
Kuş meraklılarının sabah erken saatlerinde

BİR BAŞKA GÜZELDİR GÜVERCİN BESLEMEK
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
08 Temmuz 2019 - 17:13

Kırşehir’de kuş beslemeyi hobi edinenler, hafta sonları kurulan pazarda bir araya geliyor.

Sebze Pazar yeri yanında bulunan açık kuş ve tavuk pazarında pazar günleri, özellikle ”taklacı”, “dönücü”, “makaracı” ve “posta” cinsi güvercinler, güzellikleri ve ötüşleriyle meraklılarını bekliyor.

Kuş meraklılarının sabah erken saatlerinde yolunu tuttuğu pazarda, kuş türleri için yem ve ilaç da satılıyor. Zaman zaman kuşlar için kıyasıya pazarlığın yapıldığı mekanda, yediden yetmişe birçok kişi beğendiği güvercini alabilmek için uğraşıyor. Pazarda kuşlar ve meraklıları renkli görüntüler oluşturuyor.

Güvercin besleme alışkanlığının yaygın olduğu Kırşehir’de haftanın belirli günlerinde ise “kuşçu kahvehaneleri” veya “kuş evleri”nde cins kuşlar için ihale düzenleniyor. Genellikle akşam saatlerinde toplanan güvercin meraklıları, burada hem güvercinlerini satıyor hem de kuşlar hakkında bilgi ediniyor.

Güvercin besleyen vatandaşlardan çınar petshop sahibi Ahmet Baldede gazetemiz Ahiyurdu muhabirine yaptığı açıklamada, her pazar günü toplandıklarını anlattı.

Küçük yaşlardan itibaren bu işe merakı olduğunu ifade eden Baldede, ”Yıllardır buradayım. Evimde de 30 civarında çeşitli cinslerde güvercin besliyorum. Pazarı, çocukluğumdan beri bilirim. Güvercin alıp, satmak isteyenler buraya kuşlarını getirir. Burada 20 liraya da 300 liraya da güvercin bulmak mümkün. Kırşehir’de güvercin beslenen ve satışının yapıldığı yerlerde ise 100 bin liraya kadar kuş bulmak mümkün.” dedi.

Bir başka güvercin tutkunu Cengiz Boyar ise güvercin beslemenin bir tutku olduğunu dile getirerek, gelişen teknolojiye rağmen kentte insanların bu meraktan vazgeçemediğini anlattı.

Pazar günleri saat 8.00gibi pazarın açıldığını aktaran Boyar, “Güvercinleri 6- 7 çeşit yemle besliyoruz. Bazılarının değeri otomobil fiyatı. Satışta yapıyoruz. Ayrıca güzellik yarışmalarına sokuyoruz. Bunların arasında kupa alan güvercinler var” diye konuştu.  “Yaz kış fark etmez, biz sürekli buradayız ve her pazar yoğunluk oluyor. Küçük çocuklar da yaşlı adamları da burada görmek mümkün. Çünkü bu işin yaşı yok. Bu işten keyif alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.