Kırşehir Umut Haber Gazetesi

BİZE HER YER KIRŞEHİR

Etimesgut Belediyesi 16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 7. Günü Gümüşhane ve Kırşehir kültür ve sanatlarına ev sahipliği yaptı.

BİZE HER YER KIRŞEHİR
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
09 Eylül 2019 - 14:06

Etimesgut Belediyesi 16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 7. Günü Gümüşhane ve Kırşehir kültür ve sanatlarına ev sahipliği yaptı.

Etimesgut Belediyesi 16.Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 7. Günü Gümüşhane ve Kırşehir kültür ve sanatlarına ev sahipliği yaptı. Kırşehirliler, 4. kez belediye başkanı seçilen Başkan Demirel’e Ahilikte ustaların ustası unvanı anlamı taşıyan “şed kuşandırdılar.”Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde, Pazar günü gerçekleştirilecek olan finale yaklaşılırken, coşku artarak devam ediyor. 10 gün süren festivalin 7. Gününde, Kırşehirliler adeta gövde gösterisi yaparken, Kırşehir Dernekler Federasyonu’nun organize ettiği Kırşehir Evi açıldı. Festivalde Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Folklor ekibinin gösterisi ve Çiçekdağlı 3 Alp Kardeşlerin konseri büyük ilgiyle izlenirken Ankaralı sanatçı İbocan’ın konseri vatandaşları coşturdu.

DEMİREL ŞED KUŞANDI

Festivalde ayrıca Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Hilmi Gökçınar, Başkan Demirel’in 4. Dönem belediye başkanı seçildiğini belirterek, “Bu büyük bir başarıdır. Bu ustalıktır. Ustalara ahilik geleneğinde şed kuşatırız. Kırşehirliler olarak Başkan Demirel’e şed kuşatacağız” dedi. Demirel’e dualar eşliğinde şed kuşatıldı, üstatlığı ilan edildi. Demirel kuşatılan şedle Türk Beyleri Kent Meydanı’nı selamladı.

Kırşehir gecesine MHP Kadın Kolları Genel Koordinatörü ve Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan, AK Parti Etimesgut İlçe Başkanı Halil Hotaman, MHP Etimesgut İlçe Başkanı Hacı Ünal, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, Kırşehirliler Vakfı Başkanı Oğuz Altın, iş adamları, bürokratlar ve dernek başkanlarının yanı sıra çok sayıda Kırşehirli katıldı.

KAYBOLMAKTA OLAN KÜLTÜRÜMÜZÜ PEKİŞTİRİYORUZ

Kırşehir Dernekler Federasyonu Hilmi Gökçınar festivalde yaptığı konuşmada “ 16.sını gerçekleştirdiğimiz Etimesgut Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nde yine Kırşehirli hemşerilerimizle beraber olmayı sağlayan Başkan Demirel’e Kırşehirliler adına çok teşekkür ediyorum. Bu tür etkinlikler kaybolmakta olan kültürlerimizi, değerlerimizi, kaybetmekte olduğumuz dostluklarımızı pekiştirmek bir arada bulunmak kültür ve sanatımızı bir sonraki nesillere aktarmak ve birbirimize tanıtmak adına çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

ETİMESGUT DA BİR AHİ ŞEHRİDİR

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel “Bir Ahi şehri olan Kırşehir’imizin bugün güzel bir programını izledik. Ahilik geleneğinden dolayı da bize şed giyinme töreni yaptılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Etimesgut’ta biliyorsunuz Ahi şehridir. Etimesgut’umuzun ilk ismi Ahimesuttur. Dolayısıyla Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’imizde yine Ahiliğin olduğu bir beldede Etimesgut’umuzda bu görevi yapmaktan sizlere hizmet etmekten sizlerin hizmetkarı olmaktan dolayı Mevla’ya ne kadar şükretsem azdır” dedi.

BU FESTİVAL TÜRK DÜNYASINI BİRARAYA GETİRDİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Koordinatörü ve Ankara Milletvekili Kırşehirli hemşehrimiz Nevin Taşlıçay festivalde yaptığı konuşmada “Sadece birbirinizle değil Türkün toyunda Türk dünyasında bizleri bir araya getiren Başkan Enver Demirel’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Toyun toylansın Etimesgut, gönlün şenlensin Etimesgut, adın şahlansın Etimesgut” dedi.

GECE GÜNDÜZ HİZMET ETME GAYESİ İÇERİSİNDEYİZ

Festivalde konuşan AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan “Biz Kırşehirliyiz aynı zamanda Ankaralıyız. Milletvekillerimizle gece gündüz hizmet yapmak gayreti içerisindeyiz. Bugün Etimesgut Belediye Başkanımıza ahilik şedi kuşandırdık. Bu sıradan bir hizmet değildir. Bu sıradan bir kuşatma bu sıradan bir hediye değildir. Bu ülke milletvekili olarak yaklaşık 1,5 senedir Etimesgut olsun, Sincan olsun bölgeleri yoğun olarak geziyorum. Etimesgut belediye başkanımızın ustalık dönemi Allah nasip ederse 4 oldu, 5 olur, 6’da olur yeter ki siz halkın gönlüne girin halka hizmet edin ben sağda bunu gördüm. Bu vesileyle Başkan Enver Demirel’e hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

İBOCAN’LA COŞTULAR

Gecenin finalinde Ankaralı Sanatçı İbocan verdiği konserle Başkentlilere keyifli anlar yaşattı. İbocan, duygusal şarkılarının yanı sıra oyun havaları da söyledi. Hareketli şarkılara vatandaşlar oynayarak eşlik ederek gecenin ilerleyen saatlerine kadar gönüllerince eğlenme fırsatı buldular. Gecenin sonunda Başkan Enver Demirel, sanatçı İbocan’ı çiçek ve plaket verdi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.