Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, İzmit’te ve Tuzla’da anıldı

Kırşehirli Halk Ozanı Bozlak Ustası Neşet Ertaş, Kırşehir’in dışında İzmit’te ve Tuzla da anıldı.

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, İzmit’te ve Tuzla’da anıldı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
28 Eylül 2020 - 22:49

Ünün dünyaya yayılan Kırşehirli Bozlak Ustası Neşet Ertaş, ölümünün 8. Yılında Kırşehir dışında da anıldı.
İzmit Belediyesi tarafından İzmit Unutmaz etkinleri kapsamında, 8 yıl önce aramızdan ayrılan Kırşehirli Neşet Ertaş’ı anmak için Yahya Kaptan Amfi Tiyatro’da düzenlenen konserde vatandaşlar zaman zaman duygulu, zaman zaman da eğlenceli anlar yaşadı
İzmit Belediyesi, toplumsal hafızayı canlı tutarak gelecek nesillere aktarmak için ülkemizde değer gömüş kişileri İzmit Unutmaz etkinlikleriyle anmaya devam ediyor. Bu kapsamda, ‘Bozkırın Tezenesi’ lakaplı Kırşehirli Halk Ozanı Neşet Ertaş aramızdan ayrılışının 8. yılında Yahya Kaptan Amfi Tiyatroda düzenlenen muhteşem konserler anıldı. Konsere, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın ile meclis üyeleri, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İyi Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz ve çok sayıda vatandaş katıldı. İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen konserde Neşet Ertaş’ın unutulmaz eserleri Grup Sin tarafından seslendirildi. Grup Sin’in solistliğini yapan Doğan Aktaş’a, gitarda Ersen Çelik, klavyede Fatih Horoz ve elektro bateride Ruşen Abdullayev eşlik ederek Amfi Tiyatroyu dolduran vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattılar.
Türk Halk Müziği’nin en önemli temsilcilerden Neşet Ertaş’ın hayatından kesitler sunan Doğan Aktaş, büyük ustanın unutulmaz parçalarını İzmitliler için seslendirdi. Vatandaşlar, pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenen konserde Neşet Ertaş’ın birbirinden kıymetli türkülerini Doğan Aktaş ile birlikte hep bir ağızdan söyledi. Doğan Aktaş’ın bağlamasını adeta konuşturduğu konserde vatandaşlar, kimi zaman duygulanırken konserin sonlarına doğru hareketli parçalarla hafızalarından silinmeyecek bir akşam yaşadı.
Konserin ardından açıklamalarda bulunan İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “İzmit Unutmaz etkinlikleri kapsamında ülkemizde hizmet etmiş, değer verilmiş kişileri kentimizde anıyoruz. Böylece toplumsal hafızayı canlı tutmuş ve gelecek kuşaklara da bu değerlerimiz aktarmış oluyoruz. Türk Halk Müziği’nin sayısız eser vermiş duayen ismi Neşet Ertaş’ı ölüm yıl dönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz. Bu akşam sazıyla, sözüyle bizlere değer katan Doğan Aktaş’a ve saz ekibine çok teşekkür ediyorum. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Böyle güzel etkinliklerle vatandaşlarımız ile bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz’ ifadelerini kullandı. Dilek Yalçın konuşmasının ardından Grup Sin üyelerine İzmit Belediyesi tarafından hazırlanan hediyeleri takdim etti.

TUZGEM Öğrencilerinden muhteşem Neşet Ertaş anma programı
Saz ve söz kültürünün Anadolu’daki en önemli ustalarından, mütevaziliğiyle gönüllerde taht kuran ve ‘Bozkırın Tezenesi’ lakabıyla da bilinen ünlü Kırşehirli Halk Ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8’inci yılında Tuzla’da anıldı.
Türküleri kendine has tarzıyla söyleyen, ‘Bozkırın Tezenesi’ gibi lakaplarıyla da bilinen Neşet Ertaş, vefatının 8’inci yılında Tuzla’da anıldı. Tuzla Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Gençlik Gemisi’nde düzenlenen anma töreninde, Tuzla Gençlik Merkezi (TUZGEM) Öğrencileri, ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ın en unutulmaz türkülerini söyledi. Anma programında ayrıca Kırşehirli Neşet Ertaş’ın hayatından kesitleri yansıtan fotoğraf sergisi de düzenlendi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Saz ve söz kültürünün en büyük temsilcilerinden olan büyük usta Neşet Ertaş’ı vefatının 8’inci yılında rahmet ile anıyorum. Tuzla Belediyesi olarak biz de Neşet Ertaş’ı anmak adına böyle bir etkinlik düzenledik. Burada Tuzla Gençlik Merkezi’ne bağlı genç kardeşlerimiz büyük ustanın en sevilen şarkılarını çaldılar ve söylediler. Ayrıca Bozkırın Tezenesi lakabıyla andığımız büyük ustanın hayatının bazı kesitlerini fotoğraflayarak burada sergiliyoruz” dedi.
Tuzla Belediyesi Gençlik Merkezi Öğrencileri, Mehmet Akif Ersoy Gençlik Gemisi’nde verilen müzik kurslarından ücretsiz faydalanabiliyor. Tuzla Gençlik Merkezi etkinlikleri yeni dönemde de devam edecek.

Fahrettin Toker

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.