Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Bu eser neden bitirilmiyor?

Bu eser neden bitirilmiyor?
Avatar
Umut Medya( umuthaberkirsehir@gmail.com )
25 Ocak 2021 - 10:55

Mehmet Emin Turpçu

Kırşehir’in tarihi zenginlikleri ve kültür varlıkları konusunda talihsiz bir süreç yaşamaktayız.
Tarihi zenginliklere sahip bir kent olması itibariyle geleceğin büyük bir bölümünü kültür ve inanç turizminde arayan Kırşehir, sahip olduğu bu hazine ile çok daha iyi yerlerde olması gerekirken, bu hazineyi oluşturan değerlere karşı sergilenen ilgisizlik ve sorumsuzluk her geçen gün biraz daha kendini gösteriyor.
Kırşehir merkezde bulunan, Selçuklular Dönemi’nde yapılan 800 yıllık Gök Bilim Medresesi, (Cacabey Camii )adeta kaderine terk edilmiş halde. Restoresinin bitmesi Cacabey Medresesi’nin bir an önce gün yüzüne çıkartılıp, ışıklandırılmasıyla tekrar ibadete açılması ne kadar da zormuş. Kilometrelerce yollar biter, havalanı biter de, yıllardır yapılan restorasyon bir türlü bitmez. Bu şehri çok sevdiğini, emeğini esirgemediğini bildiğimiz Kırşehir Valisi Sayın İbrahim Akın’ın konuya ilgi gösterip tadilatta olan bu tarihi mirasımıza sahip çıkması, ilgilenmesi Kırşehir Kamuoyu’nda memnuniyet yaratacağı kanısındayım.
Kırşehir kent merkezinde bulunan medrese Selçuklu Dönemi’nde Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev zamanında Kırşehir Emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi medrese külliye olarak yaptırmış buraya ait diğer bölümlerin yıkıldığını günümüzde ise Cacabey Camii olarak bilinen tarihi yapı kalmıştır, ne zamandır sözde Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce takip edildiği bu restorasyon çalışmaları bir türlü bitmek bilmemektedir. Kırşehir’in en güzel tarihi kültürel miraslarından biri olan bu eserde bir şüphede acaba çalışmalarının aslına uygun olarak yapılıp yapılmadığı da merak konusu.
Bu tarihi ibadethane için Kültür Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Cacabey Camisi’nin bir an önce restorasyonunun bitmesi için ne kadar müdahil olmakta.
Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca ‘KORUNMASI GEREKLİ ESKİ ESER KÜLTÜR VARLIGI’ olarak tescillenmiş olmasına rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ilgi göstermemesine bir Kırşehirli olarak gönlüm razı değil.
Çok eski bir ibadethane olan bu caminin restoresinin acilen bitirilerek turizme kazandırılmasını isteyen Kırşehirliler tarihi ve kültürel değeri mevcut bu yerlerdeki restorasyonunun bitmemesi bir sorumsuzluk örneği olarak Kırşehir yerel basınında da büyük tepkilerle yankı buluyor.
Kendi örneklerinden nadir olan bu miras tarih ve kültürün kavşak noktası Kırşehir’in gözbebeği konumundaki tarihi yapıların başında gelen dünya da örneği olmayan yapıldığı dönemlerde Gök Bilimleri Medresesi olan, şimdilerde cami olarak kullanılan bu mekan için Kırşehirliler sormasın mı “Bu eser neden bitirilmiyor” diye…

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.