Kırşehir Umut Haber Gazetesi

BU GÜZELLİKLER YAŞIYOR VE YAŞATILIYOR…

KIRŞEHİR’DE Kayabaşı Mahallesi’nde yaklaşık 6 aydır faaliyet gösteren Yağmur Yufka ve Gözleme Evi Açıldığı ilk günde sadece 1 kişiyle başlamıştı şimdi ise 10 kişiye iş istihdamı sağlıyor.
İş bulup aile ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşayan kadınlar ise yaptıkları işten memnun. Yufka ekmeğin yanı sıra börek ve bazlama da hazırlayan kadınlar, kendilerine ziyaret gelenlere bunları da ikram ediyor.

BU GÜZELLİKLER YAŞIYOR VE YAŞATILIYOR…
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
02 Temmuz 2019 - 15:21

KIRŞEHİR’DE Kayabaşı Mahallesi’nde yaklaşık 6 aydır faaliyet gösteren Yağmur Yufka ve Gözleme Evi Açıldığı ilk günde sadece 1 kişiyle başlamıştı şimdi ise 10 kişiye iş istihdamı sağlıyor.

İş bulup aile ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşayan kadınlar ise yaptıkları işten memnun. Yufka ekmeğin yanı sıra börek ve bazlama da hazırlayan kadınlar, kendilerine ziyaret gelenlere bunları da ikram ediyor.

Ev hanımı 55 yaşındaki Fadime Deli,”Annem komşularıyla birlikte bu geleneği başlattı. Şimdi köyde herkesin ekmeği sırayla yapılır. Her gün bir kişinin evinde yufkalar hazırlanır.

Bizde bunu sürdürmeye çalışıyoruz.“Çocukluğumda büyüklerimiz ekmek yapardı, biz de ocağın etrafında hem iş öğrenir hem de oyunlar oynardık.

Şimdi biz ekmeğimizi pişiriyoruz. Çocuklarımız da yanımızda öğreniyor. Şehirde yaşıyoruz fakat her ramazan herkes köye toplanır ekmeğini yaparak yaşadığı yere götürür.

“El emeği, göz nuru yaptığımız ürünleri burada satarak aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bizlere böyle bir imkan sağlandığı için bizlere destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Kışın yiyecekleri ekmeği şimdiden hazırlayan ev hanımları, aynı zamanda aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Sabah erken saatlerde bir araya gelen kadınların bazıları hamur yoğurup bezeler hazırlıyor, bazıları da oklava ile yufka açıp sacda yufkaları pişiriyor.

Akşam geç saatlere kadar hazırlanan yufka ekmekler, tüketilmek üzere kilerlerde muhafaza ediliyor. Somun ekmeğe göre yufka ekmeğin ömrünün daha uzun. Yufka ekmekler somun ekmeklere göre hem lezzetli hem de daha uzun ömürlü oluyor.

Çünkü istediğiniz kadar ıslatıp tüketebiliyorsunuz. Kırşehir’de kış hazırlıklarının önemli güzelliklerinden olan yufka ekmek yapımında hanım kardeşlerimiz güzel muhabbetler edip türküler söyleyerek, birlik beraberlik içinde ihtiyaçlarını gidermiş oluyor. Kırşehir’de hala bu güzellikler yaşıyor ve yaşatılıyor olmasını çok önemsiyoruz.

ANADOLU’DA ÇOK YAYGIN

“Türkiye’nin hemen hemen her yerinde oklava ya da merdane ile açılan ince ve daire biçiminde hamur yaprağına yufka denir. Orta Asya Türkçesindeki ‘yuwka’dan gelen yufka, aynı zamanda cılız, güçsüz, nazik ya da merhametli anlamına da gelir.

Yufkalı börekler, baklava gibi tatlılar sofralarımızı süsler. Yufka ekmeğine gelince, buğday unundan yapılan, genelde mayasız bir ekmek çeşididir.

Anadolu’da çok yaygın olan yufka ekmeği, Doğu ve Güneydoğu’nun kimi yörelerinde ekşi mayalı hamurdan da yapılır. Yufka ya da ‘sac ekmeği’ kimi yörelerde ‘açık ekmek’, ‘kirde’ ya da ‘girde’, ‘şepit’ (şipit) veya ‘işkefe’ gibi adlar da alır.”

Yufka ekmeğinin yapılışını da ayrıntılı olarak anlatıyor.

“Önce un tekne içine elenir, tuzu atılır, suyu katılır ve elle iyice yoğrulur ki, hamuru özlü olsun. TİYOLAR VERİLDİ Ancak yufka hamuruna diğer ekmek hamurlarına katılandan daha fazla su katılır; hamur biraz ‘cıvık’ tutulur.

Daha önceden biliyoruz, hamur eysiran denilen küçük bir keski ile yumruk büyüklüğünde parçalara (beze veya pazı da denir) ayrılır. Her parça, yassı ağaç veya senit denilen ekmek tahtası üzerinde oklava ile yaklaşık 1-2 mm inceliğine ve 50-100 cm’lik çapa ulaşıncaya dek açılır. Yufkanın yapışmasını önlemek için, açılırken tahtanın üzerine biraz un serpilir.

Bu una ‘uğra’ veya ‘ufra’ denir. Yufka oklavaya sarılır ve yanan ocakta kızdırılan sacın üzerine serilir. Sac (saç), bir yerden bir yere taşınırsa demirden sacayağı üzerine oturtturulur.

Yufkalar, genelde 60-100 cm çapında 2-2,5 mm kalınlığında bir daire olan sacın dışbükey, yani kabarık yüzünde pişirilir.

Hamurun bir yüzü pişince, ahşap enli bir kamayı veya küçük bir küreği andıran bir ‘pişirgeç’ ile çevrilir ve öteki yüzü pişirilir. İki yüzü de pişen yufkalar bir bez içinde üst üste yığılır.

Eğer hemen yenmeyecekse, üzerleri bir bezle kapatılıp serin ve kuru bir yerde saklanır. Yenileceği zaman üstüne su serpilip 10-15 dakika kadar bir bez içine sarılarak yumuşatıldıktan sonra sofraya konur.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.