Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Buğday cücelik virüsü hakkında bilgilendirdiler

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, buğday cücelik virüsü hakkında bilgilendirme yaptı.

Buğday cücelik virüsü hakkında bilgilendirdiler
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
22 Eylül 2020 - 19:21

2020 yılında Kırşehir’de üreticiler buğday cücelik virüsü ile karşı karşıya geldi. Üreticiler buğday cücelik virüsü hakkında şikayetlerini Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirdi. Tarım ve Orman Müdürlüğü, konu üzerinde çalışmalar yaptı.
Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, buğday cücelik virüsü hakkında şu bilgilendirici açıklamayı yaptı.
“2020 ilkbaharında ilimiz arpa-buğday üretim alanlarında üreticilerimizden gelen şikayetler sonucunda; Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü konu uzmanları ilimize davet edilerek yerinde kontroller gerçekleştirildi şikayetin görüldüğü değişik üretim noktalarından arpa ve buğday numuneleri alınarak laboratuvar testlerine tabi tutuldu.
Buğday-Arpa Örneklerinde Enstitünün tespit Ettiği organizmalar; Buğday numunelerinde; buğday cücelik virüsü (Wheat dwarf virüs- WDV), arpa numunelerinde; buğday cücelik virüsü (Wheat dwarf virüs-WDV) ile birlikte arpa yaprak yanıklığı (Rhynchosporium secalis ) ve ağ benek (Pyrenophora teres) hastalıkları tespit edilmiştir.
Buğday cücelik virüsü: Böceklerle (Cüce Ağustos böcekleri) taşınan, buğday ve arpa da cüceleşme, gelişme geriliği, kök gelişiminde zayıflama, sararma ve kurumalar yaparak verimde yüzde 30-90 arasında kayıplara neden olabilen bir zararlıdır. Bitkilerde soğuğa karşı hassasiyeti önemli derece artırmaktadır. Bu etmen buğday, arpa, çavdar, tritikale bitkilerinde zarar yapmaktadır.
Buğday cücelik virüsü ile mücadelede nelere dikkat edilmelidir?
Geç ekim yapılmalıdır. Ekim tarihini Kasım ayının başına sarkıt. Hastalığı taşıyan böceklerle mücadele yapılmalıdır. Yabancı ot temizliğine dikkat edilmelidir. Münavebe yapılmalıdır. Nadas-baklagil-hububat nadas-ayçiçeği-hububat ekim nöbetinden biri uygulanmalıdır. Anıza ekim yapılmamalı.
Arpa yaprak yanıklığı ve ağ benek hastalığı ile mücadelede; sertifikalı tohum kullanılmalı ve tohumluklar bu hastalıklara karşı ruhsatlı bir ilaçla ilaçlanmalıdır.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.