Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Bulut, Kırşehir Halkı’nı organ bağışı konusunda duyarlılığa davet etti

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle açıklama yapan Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Bulut, Kırşehir Halkı’nı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Bulut, Kırşehir Halkı’nı organ bağışı konusunda duyarlılığa davet etti
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
06 Kasım 2020 - 16:02

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Bulut ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ nedeni ile açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Bulut, “Bilindiği gibi, 03-09 Kasım tarihleri ülkemizde Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı bir vericiden veya kadavradan alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir” dedi. 
İl Müdürü Bulut, açıklamasına şöyle devam etti:
“Ülkemizde organ bağışları, Bakanlığımızın kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çoğunluğu canlıdan gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da yüzde 85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır. 
Ülkemizde nakil yapılabilen organ ve dokular; kalp ve kalp kapağı, karaciğer, böbrek, pankreas, rahim, akciğer, kornea, kemik, kas dokusu, kıkırdak, tendon, ince bağırsak, yüz ve saçlı deri, ekstremite, üst solunum yolu organları, üst sindirim yolu organları olarak sıralanabilir.  
Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor. 
Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına yardım etmek bizim elimizde. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. 
Unutmayalım ki destek olmakta yaşamak kadar güzel bir duygudur.” 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.