Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Cacabey Kervansarayı kaderine terk edildi

Kırşehir Kesikköprü Köyü’nde bulunan ve 1248 yılında Selçuklu Sultanı II. Gıyasettin Keyhüsrev’in emriyle o dönemin Kırşehir Valisi Cacabey tarafından yaptırılan Cacabey Kervansarayı bakımsızlıktan çürüyor.

Cacabey Kervansarayı kaderine terk edildi
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
18 Ocak 2021 - 9:14

Dönemin büyük kervansaraylarından olan Cacabey Kervansarayı ziyaretçilerini kuş gübrelerinin oluşturduğu kötü koku ile karşılıyor. Tarihi Kesikköprü yanında bulunan kervansarayın kapı girişinde ve mescidinde bulunan taş işçiliği görülmeye değer. Ancak hem mescit kısmı hem de iç kısımları atıl durumda.
Panolar sökülmüş, kablolar yerlerde
1989 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilen ve yıkılması önlenen kervansaray, zamanla bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelmiş. Işıklandırma için yapılan elektrik tesisatı kullanılamaz duruma gelen tarihi yapının şantiye panoları ve kabloları ise tehlikeye açık halde bekliyor. Hemen yanındaki köyün kanalizasyon suyu ile kaplanan kervansarayın bahçesi bakımsızlıktan ve sinek yoğunluğundan kullanılamıyor.
“Hayal kırıklığına uğradım”
772 yıllık yapısını bugüne kadar koruyan ve yol üzerinden geçenlerin merakla ziyaret ettiği tarihi yapı ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratıyor.
Tarihi yapıyı ziyarete gelen Mehmet Özmen de hayal kırıklığını şöyle dile getirdi:
“Önceden de burayı merak edip gelmiştim. O zaman ışıklandırmaları yapılmış turistik bir yerdi. Ama şimdiki hali beni hayal kırıklığına uğrattı. Yetkililerin böyle bir tarihi hiçe saymaması gerekir. Zaten hep tarihi yapılarıyla turist çeken Kırşehir’e çok şeyler katacağına inanıyorum.”
Kesikköprü Köyü sakinleri de yetkililerin bir an önce harekete geçmelerini ve bu Selçuklu eserini turizme kazandırmaları bekliyor.
FAHRETTİN TOKER

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.