Kırşehir Umut Haber Gazetesi

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Demir, “Ayağa kalk zinde kal”

Demir, “Ayağa kalk zinde kal”
Avatar
Umut Medya( umuthaberkirsehir@gmail.com )
26 Ocak 2021 - 10:05

Kırşehir’de sporcuları yetiştiren ve bilinçlendiren milli takımlar eski taekwondo antrenörü ve Milli Sporcu Sinan Demir, şimdide büro çalışanlarını bilgilendirdi.

Milli takımlar eski taekwondo antrenörü ve Milli Sporcu Sinan Demir büro çalışanlarına seslendi.

“Büro içerisinde masa başında çalışanlar mesleğiniz gereği oturarak bilgisayar başında iseniz her oturmanız 20 dakikadan fazla olmasın diyen Milli Sporcu Sinan Demir, şunları ifade etti:

“Mutlaka 20 dakika sonrası en az 5 dakika hareket edin. Örneğin çay, su, evrak ya da misafir uğurlama gibi işlerinizi kendiniz yapın. Oturmak hareketsiz kalmak 21. Yüzyılın yeni bir hastalık türüdür. Sağlık açısından en büyük tehdit koltuğa bağımlı kaldığımız sürece kan sirkilasyonunu yavaşlatmaktadır.

Gün içinde 6 saat ve üzeri oturarak geçiren kişilerde şeker hastalığı, obezite ve depresyon gibi belirtiler daha sonrada kansere kadar uzanabiliyor. Kronik hastalığı olan kişilerde ise hareketsiz yaşam ile şiddetlenebiliyor.

Örneğin günde 6 saat oturarak hareketsiz kalan kişi ben ağırlık çalışıyorum, egzersiz yapıyorum diyerek metabolizma çalışmasını dengeleyemez ve konuda yanılabilir. Kıyaslamak istersek sık sık ayağa kalkan hareketli olan kişi ile işlerini mekanik hareketlerle yapan kişi bir olmadığı gibi oturan kişinin metabolizması hareketli olan kişiye göre daha çok çalışmaktadır. Tıp dilinde NE AT dediğimiz vücuttaki suyun metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

Gelişmiş ülkelerde 2004 yılında bilimsel araştırmalar neticesinde hareketsiz yaşamın zararları labarutuar ortamında kanıtlanmıştır. Sağlıklı yaşam için önerilen günlük 10 bin ile 14 bin arası adım yürümemiz gerekmektedir. Oysa günümüz modern çağda bahsettiğim mesafaleri yürüyebiliyor muyuz acaba? Günlük hayatımızda pratik olarak yürürken koşarken yanımızda mutlaka bir arkadaşımız olması daha faydalı olacaktır. Bu da zamanı daha iyi değerlendirme ve motivasyon açısından daha faydalı olacaktır. Evden iş yerine , iş yerinden eve ulaşırken mekanik hareketliliği sağlık açısından önem vermemiz gerekmektedir.

Tüm vatandaşlarımızı hareketliliğe davet ederken; özellikle yakın mesafelerde ulaşım için arabayı unut, apartmanda iseniz asansörü unutunuz.”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.