Kırşehir Umut Haber Gazetesi

DEVA Partisi, ekonomik sıkıntılara ilişkin çözüm önerilerinde bulundu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kırşehir İl Başkanlığı Ekonomi ve Sektörel Gelişmeleri İzleme Başkanlığı, ekonomik sıkıntılara ilişkin sorun ve çözüm önerilerini içeren basın açıklaması yaptı.

DEVA Partisi, ekonomik sıkıntılara ilişkin çözüm önerilerinde bulundu
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
07 Aralık 2020 - 15:21

Sözlerine “Korkma Kırşehir” diye başlayan DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanlığı Ekonomi ve Sektörel Gelişmeleri İzleme Başkanlığı, basın açıklamasında şunları bildirdi:
“Esnaf, sanayici mevcut iktidarın yanlış yönetim politikası yüzünden kan ağlıyor.
Pandemi döneminde iş yapamayan esnaf ve sanayici, ülke kaynaklarının heba edilmesi nedeni ile geçici çözümler ile avutulmuş, direkt yardımlar yerine dolaylı desteklerle idare yöntemine gidilmiştir. Pandemi sürecinde verilen 6 ay ödemesiz kredilerin, ötelenen vergi ve SGK primlerinin ödeme süreleri gelmiştir. Esnaf ve sanayici kış aylarının gelmesi ve mevcut pandemi devam etmesinden dolayı belirsizlik ve çaresizlik içerisindedir. İvedilikle kredi borçları asgari 1 bir yıl ödemesiz ve sıfır faiz ile yeniden yapılandırılmalıdır. Sayın yöneticiler; Bari hiç olmazsa esnafı ‘vergi vergi’ diye sıkboğaz etmeyin. Dükkân kapalı, siftah yok, esnafın cebine para girmiyor. Kirasını bile ödemekte zorluk çekiyor. Açamadığı dükkânın hem kirasını ödüyor hem de kira stopajını ödemek zorunda kalıyor. Bari kira stopajlarını almayın. Bu alicenap millete, bu kadarcık olsun destek verin.
“Eğer destek veremiyorsanız bizler seferberlik başlatmaya hazırız!”
Bir diğer husus ise çiftçimiz ve mevcut yönetimin tarım politikaları. Meclis’te görüşülen önümüzdeki yılın bütçesinde; tarımsal destek ödeneğini, 2020 yılında ki gibi artırmaksızın yine 22 Milyar TL olarak belirlediniz. Hiç olmazsa desteği, kendi açıkladığınız enflasyon kadar artırsaydınız. Bununla birlikte aynı bütçe görüşmesinde Cumhurbaşkanlığı ödeneğine baktığımızda ise; 2020’ye göre tam yüzde 28 artış göze çarpıyor.
Şehir içerisinde bulunan sorunlar ve çözüm önerileri;
Pandemi sürecinde Kırşehirli esnafımız doğru yönlendirilemiyor eğer bir destek paketi bir can suyu niteliğinde herhangi bir durum oluştuğunda bilgi verilmiyor ve esnafın girişimciliğine bırakılıyor. Bu durumun önüne geçilebilmesi ve teşviklerin duyurulması hususunda ilgili meslek gruplarının, odaların, derneklerin daha etkin rol alarak bunları da daha örgütlü ve organize biçimde duyurması ve ayrıca bu teşviklerden yararlanılması için hem kişiye hem işletmeye gerekli psikolojik desteği sağlamalıdır.
Yıllardır devletine vergisini ödeyen esnafımız pandemi sürecince üvey evlat muamelesi görmüş ve yardım alamamış, kimileri dükkanını kapatmak zorunda kalmıştır. Bu durumun bir nebzede olsa önüne geçilebilmesi adına Esnaf Odası, Ticaret Odası ve devlet bankaları bu süreçte esnafın yanında olmalı ödemeleri gereken zaruri harcamalara can olmaları gerekmektedir. Faizli krediler yerine uzun vadeli krediler ile süreç anlatılması gerekmektedir.
Kırşehir’deki tüm belediyelerin kiraya verdiği tesislerden pandemiden etkilenen işletmelerden kira almayı durdurması, pandemiden yasaklardan doğrudan etkilenen işletmelerin verdikleri tüm beyannamedeki tahakkuk eden borcun yüzde 50’sinin indirilmesi ve Aralık 2020 itibariyle ödenmemiş ve bundan sonra ödemesi gelecek su, elektrik ve doğalgaz borçlarının yüzde 50 ‘sine indirim sağlanması şehrimiz esnafına can suyu olacaktır.
Sektörel bazda sorun tespiti yapılmaması işletmeleri zor durumda bırakmaktadır. Her sektörde yol haritası niteliğinde kendine özel sorunları ve çözüm önerileri geliştirilerek bu çözümler yerel yönetimlerle sektör temsilcileri ile istişare esasına dayalı uygulanmaya konmalıdır.
Bizler ‘Korkma Türkiye’” sloganıyla yola çıktığımızdan beri yapılan hataları söylemekten çekinmiyoruz. Her fırsatta dile getirmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda; ülkemiz şuanda ki bu kötü yönetim yüzünden ifade ve basın özgürlüğü alanında vahim bir noktadadır. Gazetecilerin konuşturulmadığı, sosyal medya üzerinden gönderilen mesajlardan dolayı insanların cezalandırıldığı, eleştiride bulunan halkın gözaltına alındığı, sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin sürekli baskı altında tutulduğu ülkemizde; sorunların konuşulması neredeyse yasaklanmış durumdadır. Sorunlarını konuşamayan bir ülke, o sorunların çözümü aşamasına bir türlü geçemeyecektir. Mevcut yönetim, sorunlar yokmuş gibi sürekli demeçler vermeye devam ediyor. Sorunlar gün gibi ortadadır. Siz gözünüzü kapattınız diye gece olmaz. Kulaklarınızı tıkadınız diye ses kesilmez. İşte bu nedenle İfade özgürlüğü çok çok önemlidir. Gerçekleri konuşmak için çok önemlidir…
Birde güdümlü basın mevcuttur. Bu güdümlü basın, akla ziyan açıklamalar yapmaktadır. Siyaset üstü memleket meselesi, memleket sevdası, halk sevdasıdır. Rant sevdası değildir.
Türkiye, DEVA Partisi’nin kurulmasıyla yepyeni bir soluk kazandı…
DEVA Partimizin kurulması ile ülkemizin birbirinden güzel renkleri partimizin çatısı altında bir araya gelmeye başladı. Bu yeni oluşum ile inşallah bu sancılı günler geride kalacak, ülkemiz her alanda en üst seviyeye ulaşacaktır. Gerçek bir hukuk devletiyle, özgürlüklerin doyasıya yaşandığı, milletimizin refahının yükseleceği günler yakındır.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.